www.meeti.tk

Home | Uēk | Video-klipe | Programs | Erotika | V.i.P | Autori | Poezi dashurie | Vetevendosje | Vargje Dashurie | Montazhat | Muzika | Galeria | Humor | Feja Islame | Love-Photo | Shėndetėsia | Rreth Dashuris | Guest-Book
Rreth Dashuris

Puthja ėshtė shprehje e parė fizike e tėrhjekjes mes veti tė dy personave. Nėse ndjejmė dashuri, dhe fjalėt janė tė pakta pėr ta pėrshkruar atė dashuri, atėherė aty sėrish janė buzėt qė pėrmes puthjes i shprehin edhe ndjenjat mė tė thella nga qenia e jonė....
 
PUTHJA - FRYMĖMARRJE E NEKTARTĖ

PuthjaNėse pėr sytė thuhet se janė pasqyrė e shpirtit, atėherė pėr buzėt mund tė thuhet se janė paqyrė e ndjenjave tona. Nė rast tė gėzimit, nė buzė shfaqet buzėqeshja. Nėse ndjejmė dashuri, dhe fjalėt janė tė pakta pėr ta pėrshkruar atė dashuri, atėherė aty sėrish janė buzėt qė pėrmes puthjes i shprehin edhe ndjenjat mė tė thella nga qenia e jonė.
Nė qoftėse e shfletojmė fjalorin e gjuhės sė sotme shqipe, pėr puthjen mund tė gjejmė vetėm kėtė sqarim:
"PŚTHJ/E, ~A f. sh. ~E, ~ET. Veprimi dhe rezultati i tij sipas kuptimeve tė foljeve PUTH, PUTHEM..."
E pabesueshme apo! Vetėm ky sqarim. Po ashtu nė fjalorėt ndėrkombėtarė si p.sh ajo e "Chambers 20th Century Edition" puthja sqarohet me kėto fjalė: "ledhatim apo pėrshėndetje me buzė". Si duket fjalorėt fare pak dijnė pėr puthjen!
Pėrderisa Kolerixhi puthjen e quan si "frymėmarrje e nektartė", Shekspiri kėtė e quan "Vulė tė dashurisė".
Dy njerėz mund tė jenė pranė njėri tjetrit, mund tė adhurohen, mund ta shikojnė nė sy njėri tjetrin, por lidhja e tyre vėshtirė ėshtė tė mbijetojė nėse ata nuk puthen mes veti. Puthja ėshtė shprehje e parė fizike e tėrhjekjes mes veti tė dy personave. Nė kėtė rast kur flasim pėr puthjen, nuk ėshtė fjala pėr puthjet e shpejta nė faqe, por pėr puthjet dhe ēastet qė dėshironi t'mos pėrfundojnė asnjėherė, kur gjaku ju vlonė, preheni nė pėrqafim tė partnerit, frymėmarrja shpejtohet, ju kaplon njė ndjenjė e kėnaėsisė sė papėrshkrueshme.
Pėr t'iu shmangur situatave tė nervozės dhe palakmueshmėrive tjera, psikologėt sygjerojnė se gjat puthjes sė parė, partnerėt duhet tė jenė vetėm. Gjat puthjes mė sė miri ėshtė tė fillohet nga buza e epėrme apo e poshtme dhe pastaj tė kalohet nė variacione tė ndryshme tė saj. Njėkohėsishtė duhet puthur edhe pjesėt rreth buzėve, si mjekrėn, faqet, sytė, qafėn... Nga e gjith kjo e rėndėsishme ėshtė qė tė keni vetbesim dhe tė kontrolloni me situatėn. Kjo do tė krijoj njė ndjenjė sigurie edhe te partneri.
Sipas disa studimeve ėshtė vėrtertuar se shumica e femrave, pikėrishtė gjat procesit tė puthjes sė parė me partnerin vendos se a do tė flej me tė apo jo. Edhe po tė jeni mashkulli mė i kujdesshėm nė planetin tone, pėrshtypja e puthjes sė parė ka vend tė veqantė nė botėn e femrės.

Puthja e pėrsosur

Puthja e pėrsosur mund tė ndodh vetėm me personin tė cilin vėrtet e duam dhe ndihemi tė plotė nė prani tė atij personi. Shumė mė tepėr sinqeritet dhe afėrsi ka nė puthjen me personin qė e duam se qė ka nė puthjen me dikė qė fare pak e njohim. Edhepse puthja e mirė mund t'i bashkojė dy njerėz, ka shumė tė tillė qė frikohen ta puthin dikė. Nėse pyeteni se kur duhet puthur, pėrgjigjia e shumė psikologėve do tė ishte: pritni gjersa tė krijohet mes jush dhe personit qė adhuroni njė afri e kėndshme, njė shkallė e tėrheqshmėrisė qė ju pėrgjigjet. Dilni me simpatinė tuaj disa herė para se tė vendosni tė putheni me tė. Meshkujt zakonisht nė shumė raste janė tė padurueshėm, mrėpo gjithnjė duhet tė kenė parasysh se pėr tė lėnė pėrshtypje tė qėlluar, ėshtė mė mirė tė pritet gjersa femra ndihet e pėrgatitur pėr tė dhuruar njė gjė tė tillė. Puthja mund tė jetė sipėrfaqėsore dhe e thellė nė aspektin emocional. Dhe kur njėher dy persona ndihen tė relaksuar dhe tė gatshėm pėr puthje, atėherė ajo do tė jetė shenjė pėr tė zbuluar gjėrat mė tė mira dhe mė tė bukura qė i ofronė dashuria e vėrtetė.

Puthja pengon rrudhat nė fytyrė dhe RITĖ imunitetin.

Ka shumė tregime pėr shėndetin dhe puthjen. Qė nė fillim para sė gjithash mund tė themi se puthja ėshtė e mirė pėr dhėmbė, ngase gjat njė veprimi tė tillė, ajo ndikon nė tajimin e lėngut tė pėshtymės qė ka pėr qėllim shpėrlarjen e dhėmbėve nga ushqimi dhe mbrojtjen nga kariesi. Pra si duket puthja ėshtė mė e efektshme se pasta pėr dhėmbė. Nė anėn tjetėr, pakėson streset, zvoglon shtypjen e gjakut dhe rit imunitetine organizmit. Nė buzė ndodhen njė numėr i madhė i fijeve nervore, dhe gjat prekjes sė buzėve tuaj me tė partnerit, ndizet zjarr i madh i pėrjetimeve. Rritet puna e zemrės, ndihet qarkullimi i shtuar i gjakut nė fytyrė e shpesh dhe lėkura djersitet nga kėnaqėsia.
Njė puthje e zjartė ėshtė nė gjendje tė djeg 6.4 kalori nė minutė, ndėrsa gjat vrapimit digjen 11.4 kalori nė minutė. Si duket puthja ėshtė e efektshme sa edhe aerobiku. Gjat njė puthjeje franqeze aktivizohen 34 muskuj dhe hulumtimet klinike bėjnė tė ditur se gjat kėtij procesi pengohet me sukses krijimi i rrudhave nė fytyrė e me kėtė ngadalsohet procesi plakjes sė lėkurės.
Sipas njė gazete gjermane njė mesatarisht njė vajzė do t'i puth 79 meshkuj para se tė vendos tė martohet pėr njė. Ndėrsa nė librin e Guinisit, shkruan se puthja mė e gjatė ka zgjatur 17 ditė e 10 orė.

Si puthen aktorėt e njohur

Se a janė a tė famshėm aktorėt e njohur nė puthje, le tė shohim deklarimet e partnerėve tė tyre gjat xhirimeve filmike.

Mickey Rourke dhe Kim Besinger (Nė filmin: Shtatė javė e gjysėm)

"Ta puthėsh Mickey Rourkin ėshtė njėjtė si ta lėpish njė shpuzore cigare" - ka thėnė Kim Besinger, partnere e Mickey Rourkit nė filmin Shtatė javė e gjysėm

Rachel Ward pėr Ricahrt Chamberlainin nuk ka vėrejtje (Zogjėt vdesin duke kėnduar), pėrderisa pėr Jeff Bridges-in thotė se puthet sis peshku i artė, ėshtė i ftohtė dhe i jargėt!

Vivian Leigh ka deklauar pėr Clark Gable se i vje era nga goja sa qė gati nuk i kishte rėnė tė fiktė kėsaj. Pėrveq tjerash edhe i lėvizte dhėmbi jo i pėrforcuar mire nė gojė!

Mia Farrow pėr Robert Redfordin ka theksuar: "Ai njeri nuk dit ė puthet fare! Vazhdimisht e kam lėnduar gjuhėn nė puthjet me tė sa qė mezi prisja tė pėrfundoj xhirimi!"

Lauren Bacall i tha Humphrey Bogart-it gjat njė filmi: "Tė kundėrmon goja!". Mė vonė ajo u martua me tė edhespe ai vazhdonte tė pinte duhan dhe viski.

Claire Danes dhe Kate Winslet, partnere tė Leonardo DiCaprio-s nė film kanė theksuar se gjatė puthjeve a i terrorizonte. Para se tė puthen, ai pėrdorte ushqim tė forte, si mushkerinjtė, melqi, dhe gjėra tjera me erė sa qė kanė ndjerė ligėshti pas puthjeve me tė.

Llojet e puthjeve ..
 
Klasiket
Ėshtė njė etapė e detyruar. Tė gjithė pak a shumė praktikojmė kėto lloj puthjesh. Por fakti qė kėto janė puthje klasike nuk do tė thotė t'i lėmė pas dore. Nė qoftė se janė kaq tė njohura dhe tė praktikueshme sepse janė sensuale? Atėherė le tė shfrytėzojmė rastin?!
Tek buzėt.....

Ėshtė mė klasikja qė praktikohet dhe nė kinema, mė pak klasike dhe imagjinare pėrsa i pėrket botės reale. Nė fakt tė puthesh si nė Hollywood ėshtė njė shpikje e hershme. Para se tė mendosh pėr puthjen franceze ose puthjen e thellė duke u ndalur tek buzėt, t'i shijosh, kafshosh, tė vlerėsosh kontaktin e parė elektrik…. Fillimi i puthjes ėshtė i rėndėsishėm sa fillimi i raportit seksual. Njė ushtrim shumė sensual, thith vetėm ajėr tė pastėr qė del nga buzėt e tija, dhe ai duhet tė thithė vetėm ajrin, qė del nga buzėt e tua.

Pėrse kjo puthje tė bėn tė dridhesh?
Pse nėnat i puthin fėmijėt e tyre nė qafė, pėr t'u dhėnė atyre tė gjithė dashurinė e mundshme. Kėshtu qė zona e qafės mėson qė tani ndjeshmėrinė dhe domethėnien e sensualitetit.Dhe kjo kujtohet nė momente intimiteti.

PUTHJE EROTIKE

Kėto puthje stimulojnė dhe bėjnė tė shtohet dėshira seksuale. Trupi pėrgatitet tė shkojė mė larg se fillimi i aktit seksual. Dhe dėshira nė vetvete ėshtė gati njė kėnaqėsi. Do tė ishte mėkat tė shkoje direkt tek ‘'gjėrat serioze''. Serioze ėshtė tė pėrfitosh nga tė gjitha kėnaqėsitė gjatė rrugės pėr nė parajsė!

Tek buzėt.....
Ėshtė puthja franceze, njė puthje shumė erotike qė belbėzon aktin seksual. Mukozat takohen, ujėrat e trupit bashkohen tamam si nė njė raport seksual. Pėr kėtė arsye kjo puthje ėshtė shumė sensuale dhe tėrheqėse. Pėrfitoni tė eksploroni shijen e buzėve tė saj!


Tek gjoksi.....
Gati gjithmonė tė lėnė pas dore! Por jo vetėm femrat dėshirojnė tė puthen tek gjoksi, tė pėrkėdhelen... por dhe burrat. Pėrse tė privohesh nga njė kėnaqėsi efikase? Mjaftojnė pak minuta dhe nėse tė pėlqen kjo pjesė e trupit, mund tė zbulosh gjithmonė kėnaqėsi tė reja!
Tek barku....

Ėshtė njė zonė shumė delikate. Nuk ėshtė e mbrojtur me kocka si kraharori dhe legeni, kėshtu qė ėshtė njė vend shumė delikat. Kur lejon partnerin qė tė puthė do tė thotė, qė ke besim tek ai. Tė tė puthin tek barku do tė thotė qė ke nxjerrė nė pah sensualitetin tėnd.


Pjesėt e harruara tė trupit
Janė disa pjesė tė trupit fatlume: puthen shpesh dhe zhvillojnė shumė shpejt sensibilitetin dhe kėnaqėsitė e kėtyre pjesėve. Por janė disa pjesė tė tjera tė trupit qė quhen pjesė tė harruara qė shpesh lihen pas dore, kalon shumė afėr por asnjėherė nuk ndalemi asnjėherė por ėshtė njė mėkat sepse mund tė zbulohen kėnaqėsi tė reja, duke provokuar kėnaqėsi tė papritura.......

Fytyra
Duke kaluar puthjet nė faqe midis miqve dhe puthjet nė buzė midis dy tė dashuruarve, fytyra shpesh lihet pas dore. Fytyra ėshtė njė zonė shumė sensibile dhe komunikative. Tek pjesa e syve aty ku lėkura ėshtė e hollė dhe delikate ėshtė njė zonė sensibėl e pėrkėdheljeve, ashtu si rrėnja e flokėve dhe veshėt. Fytyra ėshtė si njė univers pėr t'u zbuluar, dhe fjalėt e dashurisė janė tė qarta dhe tė kuptueshme dhe kjo bėn tė tė shtosh dėshirėn, tamam si shikimet qė shoqėrojnė puthjet.

Tek kėmbėt
Disa njerėz mendojnė se i gjithė trupi ėshtė i prezantuar nga kėmbėt. Ēdo centimetėr korrespondon me njė zonė. Kėmbėt janė tė forta por edhe delikate, tė ndjeshme ndaj ngacmimeve. Nė qoftė se luan me kėmbėt kėnaqėsia do tė pėrhapet nė tė gjithė trupin. Nė qoftė se ngrihesh drejt kavilies, pulpat e kėmbėve, gjunjėt, kofshėt.....do tė arrish tek zonat erogjene qė kanė kohė qė tė presin.

Tek duart....

Duart ashtu si dhe buzėt janė shumė tė ndjeshme. Duart analizojnė dhe vlerėsojnė shumė mirė kontaktet, ashtu si dhe buzėt. Buzėt dhe duart janė instrumentet tanė: duart pėrkėdhelin buzėt dhe buzėt puthin. Tė puthėsh duart do tė thotė t'u thuash tė ndalojnė njė ēast, mbase para se tė pėrkėdhelin. Sepse duart jane magjike……
 
 
 
Si na shohin femrat nė takimin e parė?
 
Ēfarė lexon ajo nė pamjen tonė?!
Je njohtuar pėrmes internetit apo je duke shkuar tė takohesh pėr tė parėn herė, me njė vajzė dhe pasi jeni marrė vesh pėr vendin dhe kohen e caktuar, je ndrequr dhe rregulluar. Po i afrohesh vendtakimit dhe e sheh atė nė tavolinė duke tė pritur dhe shikuar. Je disa metra larg saj, dhe deri sa ti i afrohesh tavolinės, truri i saj tashmė fillon tė funksionojė me tė madhe. Nė ēastin kur ti tashmė je afruar nė tavolinė, ajo e ka tė gatshme konstatimin, vlerėsimin e saj dhe tashmė e ka krijuar njė mendim bazė pėr ty. A do tė dėshironit tė dini se nė ēka ėshtė bazuar ajo pėr ta krijuar atė mendim bazė pėr ty? Nėse po, atėherė lexoje nė vazhdim.

1. Sa mirė je i “veshur dhe i paketuar”
Kėtu, ajo nė ty kėrkon ndonjė paralajmėrim. Asnjė vajzė nuk ka dėshirė qė pėr vete ta ketė njė djalė qė thjesht ka hudhur ca rrobe nė trup, tė cilat mė pare kanė qėnė tė shpėrndara nėpėr dhomė! Po ashtu, ajo vėren se sa rėndėsi ju i keni kushtuar flokėve dhe pamjes sė fytyrės (mjekrės etj). Kur jemi nė kėtė temė, shumicėn e femrave e dėbojnė tipet e meshkujve qė fare nuk pėrkujdesen pėr vete, por edhe ata qė pėrkujdesen pėr sė tepėrmi pėr vete. Nėse ajo e sheh se rrobet tua janė aq perfekte, atėherė do ta kaplojė njė frikė nga ideja se ėshtė e pamundshme pėr tė t’kėnaqur nė jetė. Sidoqoftė ėshtė mė mire tė dukesh perfekt mirė se i lėnė pas dore! Nė raste nėse tepėr i ke kushtuar rėndėsi vetes, atėherė duhesh t’i ndihmosh qė nė njėfarė mėnyre ta shėrosh nga kompleksi i inferioritetit, e cila e ka kapluar nga pamja jote. Pra duhet t'i japesh ndonjė shenje se ty tė nevojitet ajo. Sidoqoftė, kjo vlen vetėm pėr rastet kur asaj i pėlqen stili yt. Nėse jo, atėherė, skanimi i saj ndalet me kaq, i kaloni edhe disa ēaste, dhe nė vazhdim do tė dėgjosh vetėm arsyetime pėr mungesė tė kohes sė saj etj etj…Ajo asnjėherė nuk tė thotė drejtėpėrdrejtė se ti nuk i pėlqen. Kjo ndodhė pėr arsye se femrat asnjėherė nuk do tė donin tė ishin nė pozitė tė tillė t’mos i pėlqejnė njė mashkulli! Paramendo, po ti thotė njė mashkull njė femre, “ti smė pėlqen”, kjo do tė shkaktonte te ajo trauma aq ė thella sa qė me muaj do t'i duhet tė mjekohej nga ato trauma. Nė anėn tjetėr, nėse i pėlqen stili ytė, atėherė hulumtimi i saj vazhdon, duke i rrotulluar sytė, poshtė-lartė derisa e fikson shikimin kohė pas kohe edhe nė duart tua…


2. Ajo ēfarė mbani nė duar – flet shumė pėr ju!
Pėr shumė vajza, edhe po tė mos flasėsh asnjė fjalė tė vetme, vetėm shikimi i duarve tuaj flet mjaftė. Ajo ēka ke nė duar, bėnė qė femra tė mund tė t'lexoj mė mirė. P.sh topi i tenisit apo i futbollit nė duar do tė thotė se je nė formė tė mirė dhe tip sportist. Ke shpirtė garuesi dhe tė pėlqen loja. Libri do tė thotė pėr tė se, je tip lexues, i qetė. Do t’i interesoj se ē'ka lexon. Nėse rastėsisht ėshtė diēka qė edhe ajo ka lexuar apo ka dėshirė tė lexoj, atėherė, menjėherė do tė mendoj se ti je i dedikuar nga kosmosi tė jesh fat i saj. Ndoshta pas njė bisede tė shkurtėr ajo mund t'vjen edhe nė konstatim se ia ke shpėrtuar jetėn, nėse tashmė ka filluar tė besoj se je fati i saj...
Nėse ke gazetė nė duar, ajo do tė konstatojė se je mirė i informuar dhe bashkėbisedues interesant.
Nė anėn tjetėr telefoni mobil nė takim tė parė me ndonjė vajzė, pa e marrė parasysh se ēfarė raporte dėshironi tė krijoni me tė, do tė thotė se ose je person vėrtet i rėndėsishėm pėr rrethin ose shtiresh se je! Nėse me vete ke marrė qenin, atėherė ajo do tė kuptojė se je tip vetmitar dhe se je shumė i pėrshtatshėm si baba i fėmijėve tė saj.
Natyrisht se gjithnjė nuk janė me tė drejtė kėto konstatime tė femrave, por ja qė ato nga kėto gjėra fillojnė tė krijojnė bindje ashtu automatikisht. Kėto gjėra femrave u krijojnė njėfarė baze ku do ta themelojnė mendimin dhe bindjen e tyre.
Profesori i psikologjisė, Michael Cunningham nga universiteti Lousville thotė: “Pėr tė kuptiar se ēfarė ėshtė prodhimi, sot gjithkush shikon nė paketim. Nėse njėherė keni mbetur tė zhgėnjyer nga prodhimi, herėn tjetėr mė tepėr rėndėsi do t’i kushtoni paketimit. Dhe kur tashmė ka mbledhur dhe pėrpunuar mjaft materiale, do tė filloj tė studioj nė tjetėr sferė…

3. Sytė flasin mė tepėr se vetė goja
Sytė janė aq tė lėvizshėm dhe nė ēdo lėvizje japin nga njė informacion. Profesori Maichael thekson se, prej syve mund tė vėrehet se sa ėshtė i mencur njė njeri nė bazė tė asaj se a veprojnė sytė e atij personi aktivisht apo janė tė ngurtėsuara. Pastaj se sa ėshtė i shėndetshėm: a janė tė kthjellėt apo tė skuqur, apo tė turbullta. Nėse bebėzat i keni tė zgjeruara, atėherė jepni sinjal se po mendoni nė diēka seksuale, ndoshta pėr ndonjė aktore seksi bombė!. Mos harroni se ajo ka tė drejtė qė i beson syve, ngase lėvizjet e syve janė tė drejtuara nė njėfarė mėnyre nga ndėrdija e njerėzve. Dhe atėherė ėshtė ēasti kur edhe ajo merr nė mėnyrė tė ndėrdijshme mjaft informata pėr botėn tuaj dhe sjell vendimin pėr po apo jo…
Tjetėr gjė qė asaj i tėrhjeq vėmendjen ėshtė edhe madhėsia e syve tu. Pėr njė vajzė, sa mė tė mėdha i ka sytė mashkulli aq mė i bukur ėshtė. Kėshtu thotė psikologu social, Anita Barbee, e cila bashk me burrin e saj profesorin Michael Cunningham, e kanė mėsuar ndikimin e fytyrės te joshja e njerėzve.
Sytė e mėdhenj tė femra asocionojnė me pamjen e foshnjeve simpatike. Edhe vetė mund ta merrni me mend se sa tė dhėna janė femrat pas foshnjeve. Prej gjithė kėsaj, ngjyra e lėkurės ėshtė mė pak e rėndėsishme dhe ajo varet nga shija individuale e femrės. Ndėrsa sa i pėrket syzeve, pėrshtypje shumė mė tė mire lenė nėse ato janė nė harmoni me fytyrėn tėnde.
 
 
Kur dashuria harxhohet .?
 
Edhe kur mė s'ka arsye partnerėt tashmė tė distancuar nga dashuria pėr njėri tjetrin, me veten fjalosen rreth asaj se kush e ka filluar i pari! Kur s'ka me dashuri, tė irriton prekja e partnerit. Tashmė diēka tė shtyn tė ndėrrosh gjėrat qė kanė qenė urė lidhėse me partnerin, madje qoftė ajo edhe ndėrrimi i adresės se e-mail. Papritmas konstatoni se keni krijuar lidhje dashurie me njeriun e huaj pėr ju! Nė anėn tjetėr nė atė zbrazėti shpirtėrore ju shfaqet personi nga e kaluara e juaj apo ndoshta dhe dikush tjetėr qė momentalisht ua tėrheq vėmendjen. Nėse tashmė vėreni kėto shenja nė vete apo te partneri, duhet tė filloni tė mendoni se koha ėshtė qė tė zgjidhni rrugėn mė tė mirė tė mundshme pėr lidhjen tuaj dhe t'i vendosni pikė tė gjitha marrėzive. Natyrisht se asnjėherė nuk ėshtė keq tė shpėtoni njė lidhje me personin qė dikur pėr ju ka qenė gjithēka, por nė anėn tjetėr nuk e vlen tė mundoheni nėse tashmė ndiheni tė paralizuar nė atė lidhje.

Si tė organzoni ndarjen nga partneri

1. Zhdukja e qetė
Mėnyrė mė e zakonshme e ndėrprerjes s lidhjes ėshtė ajo e ngadalshme, e qetė duke u larguar gradualisht dhe duke shpresuar se partneri do t'ju harroj apo do tė gjej dikė tjetėr. Si arsyetim gjeni se jeni shumė tė zėnė me punė, smundeni tė dilni etj. Kėshtu bėni gjithēka qė me partnerin tuaj ta mbani distancėn. Nuk pėrgjigjeni nė telefon, e ndėrroni numrin etj. Duhet tė kihet parasysh se kjo metodė funksionon vetėm te lidhjet e shkurta, qė kanė zgjatur vetėm 2-3 muaj.

2. Ndarja sy mė sy

Shumė psikologė pajtohen se mėnyra mė e mire e ndarjes ėshtė kur tė ulet ēifti sy mė sy dhe qetė, por me vendosmėri i sqarohet partnerit se nuk keni asgjė personale, mirėpo problemi ėshtė se lidhja nuk funksionon. Lamtumirė, dhe mos lini ura prapa vetes. Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta liruar edhe partnerin.

3. Gėnjeshtrat
Ėshtė zgjidhje e vėshtirė, por ndonjėherė gėnjeshtra ėshtė mė e mire se realiteti i hidhur. P.sh ėshtė mė mire tė shpikni diēka dhe tė thuani se: " kam gjetur dike tjetėr dhe dua tė jem me tė" se ta thoni tė vertetėn e hidhur:" mė me dėshirė do tė flija nė stallė se sa tė dy sėrish me ty nė shtrat". Nėse pėrcaktoheni tė zgjidhni gėnjeshtrėn qė ėshtė e lehtė dhe pėr tė cilėn edhe partneri do tė kuptoj se nuk ėshtė arsye e vėrtetė, duhet tė jeni tė vendosur. P.sh: "nuk jam i gatshėm tė obligohem", apo "dua tė pėrcaktohem pėr karierė nė punė". Shumė vėshtirė e ka partneri qė tė mos i pranoj kėto arsyetime.
 
 
Nėse minutat nuk tė mjaftojnė, ose ke shumė kohė nė dispozicion dhe pas kėnaqėsisė nuk ke ēfarė tė bėsh?!
Njė marrėdhėnie seksuale mund tė realizohet nė 15/30/60 minuta ose…… nė njė ditė tė tėrė

E rėndėsishme ėshtė tė kapėsh momentin e

duhur erotik dhe ta shijosh deri nė sekondat e fundit.

Ekspertėt zbulojnė tė gjitha teknikat pėr tė patur njė orgazėm tė shpejtė dhe tė furishme.

Sa herė vėshtron tė dashurin tėnd, tė ndizet njė ndjenjė e pafrenueshme e “ physical contact'', qė shtohet edhe mė shumė nė qoftė se e gjen gjysmė nudo dhe me njė shikim pasional si ai i Brad Pitt tek filmi “Troja”.

Mėkat nė qoftė se kėto momente kaq pasionale dhe erotike dalin atėhere kur i keni minutat e numėruara, kur miqte tuaj ju presin poshtė shtėpisė. Edhe pse koha juaj ėshtė e kufizuar pėr t'iu pėrkushtuar seksit dhe pasionit, ja ku janė teknikat pėr tė optimizuar kronometrin sikur tė ishte njė Olimpiadė.

Ēmimi? Orgazma si medalje.
Keni 20 minuta ?
Shfrytėzojeni nė maksimum, nuk ka kohė pėr tė humbur. Sepse nė qoftė se njė minutė ju ikėn duke u zhveshur dhe njė tjetėr duke u puthur, ju ngelen vetėm 780 sekonda pėr tė arritur atė qė doni. Nė fakt ėshtė vėrtet pak pėr njė raport komplet, atėherė ju duhet tė bėni ledhatime shumė tė nxehta sa partnerit t'i merret fryma. Seksi oral nė kėto raste do t'ju bėjė tė pėrjetoni vėrtet ndiesi tė thella.

Keni 30 minuta?
Lėvizni!
Organizo njė darkė nė shtėpinė tėnde dhe ftoje qė ai tė vijė mė parė. Por kur e sheh qė ai ėshtė duke ardhur dhe koha po ikėn atėherė “seanca seks” duhet tė jetė sa hap e mbyll sytė. Shtrihuni tek divani dhe rrini anash, nė mėnyrė qė fytyra jote tė jetė kthyer nga kėmbėt e tij. Nga ky pozicion strategjik mund t'i dhurosh njė orgazėm ‘'very strong'' partnerit. Para se tė bėni seksin oral hani njė karamele me mente qė ndihmon nė shtimin e fluksit tė gjakut nė pjesėt intime dhe kėshtu partneri do tė arrijė njė orgazėm tė shpejtė.

Keni 1 orė

E dije? Pėr 90 vajza mbi 100, orgazma ėshtė njė konfirmim nė qoftė se vjen pas 20 minutave, faza e ledhatimeve. Kėshtu qė 1 orė ėshtė mėse e mjaftueshme. Mund tė jetė rasti pėr tė provuar pozicione tė reja

E dashur je e kenqaur.?
 
 
"Mashkulli i vėrtetė" ka ndryshuar. Nuk ėshtė mė ai egoisti nė shtrat dhe i aftė pėr tė treguar eksperiencat e shumta seksuale, por e kundėrta. Tani mė sė shumti i frikėsohet demoralizimit tė partneres. Dhe ėshtė ai qė e ka tė domosdoshme tė bisedojė rreth seksit. Ja si mund ta ndihmosh tė pėrballojė pesė frikėrat mė tė shpeshta!

Studimet mė tė fundit tė psikologėve kanė arritur nė pėrfundimin se kuptimi “mashkull I vėrtetė” nuk njėsohet me fjalėn “rebel” por “i ndjeshėm”. Disa vite mė parė me “mashkull i vėrtetė”, etiketoheshin ata qė kishin marrėdhėnie tė shumta seksuale me partnere tė ndryshme dhe nė shtratin e secilės prej tyre nuk e bėnin asnjėherė pyetjen “Tė pėlqeu?!”. Tani, thonė psikologėt, do tė dėgjosh nga goja e njė femre “ai ėshtė mashkull i vėrtetė”, nėse kujdeset veēanėrisht pėr ndjenjat e saj. Pa pyetur fare pėr ndjenjat e tyre - sot mė e rėndėsishmja ėshtė tė kėnaqet partnerja! E frika se "ajo nuk do tė arrijė kulminacionin erotik ėshtė aq e madhe sa iu shkakton stres dhe ankth.

1. Frika nga njė orgazėm i shpejtė
Meshkujt bashkėkohorė mė shumė frikėsohen se nuk do tė kėnaqin partneren sesa nga fakti se nuk do tė arrijnė kėnaqėsi pėr vete, thonė psikologėt. Kėshtu hyjnė nė njė rreth vicioz: frika shton mundėsinė e ejakulimit tė parakohshėm.
Si ta ndihmosh?
Nė qoftė se ndodh kjo vetėm nė fillim tė lidhjes nuk ėshtė e nevojshme tė shqetėsoheni. Ju duhet tė kaloni vetėm pak mė shumė kohė bashkė dhe tė krijoni sė pari intimitet nė bisedat mes njėri-tjetrit. Por ju duhet patjetėr tė bisedoni hapur pėr kėtė dhe madje tė kėrkoni ndihmėn e psikologut nėse kjo i ndodh partnerit nė vazhdimėsi.

2. Frika se nuk do tė kuptoheni seksualisht
Meshkujt frikėsohen se gjatė lidhjeve nuk do tė realizojnė intimitet dhe mirėkuptim pėr jetė tė kėnaqshme seksuale. Nėse edhe partneri juaj e ndien kėtė frikė, ėshtė e sigurt se ju nuk flisni hapur pėr seks. Ju mund tė bisedoni pėr ndjenjat, synimet profesionale, pėr planet qė keni me fėmijėt tuaj... por vetėm pėr seks jo. Ky ėshtė problem i shpeshtė midis partnerėve, ngaqė meshkujt mendojnė se seksualiteti ėshtė ēėshtje instinktive, shumė e natyrshme pėr tė cilėn nuk ka nevojė tė flitet. Por pas heshtjes sė tij mund tė fshihet frika se dėshirat e tij seksuale ju duken tė pahijshme. Gjatė aktit seksual ju shikon nė sy? Ndjek ēdo ndryshim nė frymėmarrjen tuaj? Shpesh ju pyet: "Tė pėlqen? Kėto shenja nuk duhet lėnė pas dore: nėse vazhdimisht ėshtė i kujdesshėm, e harron veten dhe mund tė ndodhė qė ta humbė ereksionin.
Si ta ndihmosh?
Nuk duhet tė tė pengojė kureshtja e tij. Kur tė pyet - a ju pėlqen, pėrgjigju sinqerisht dhe tregoi ēfarė tė pėlqen mė shumė. Bisedėn mund ta vazhdosh edhe pas aktit, duke i zbuluar ngadalė ajo qė tė pėlqen mė shumė. Por kujdes ! Duke thėnė gjithmonė se ēdo gjė ėshtė nė rregull, se ai ėshtė dashnor i pėrsosur e se nuk ka pse tė brengoset, marrėdhėnia nuk do tė jetė aspak interesante.

3. Frika se nuk do t'i kuptojė dėshirat e tua
Fjala ėshtė pėr frikė shumė tė ngjashme me tė parėn. Nė qoftė se partneri frikėsohet se nuk e kupton atė qė ju dėshironi, problemi mund tė qėndrojė te ju. A e dini saktėsisht ēfarė ju pėlqen mė shumė gjatė aktit seksual? Shumė femra e zbulojnė herėt ēfarė nuk ju pėlqen, por asnjėherė nuk e kuptojnė se ēfarė ju pėlqen. Kjo ka tė bėjė dhe mentalitetin e e femrės, qė i ėshtė dashur historikisht tė kėnaqė mashkullin e tė mos mendojnė pėr vete dhe dėshirat e saj.
Si ta ndihmosh?
Bisedoni sėrish.Tregoini ėndrrat tuaja erotike. Por, fshehtėsitė duhet zbuluar njė nga njė, vetėm kur tė jeni e bindur se i ka tejkaluar paragjykimet dhe se mund t'i pranojė sinqerisht. Meshkujt ndonjėherė i kanė frikė dėshirat e papritura erotike tė partnereve tė tyre.

4. Frika se nuk do tė jetė shumė i aftė
Kjo ėshtė frika kryesore e mashkullit, nga e cila pastaj vijnė tė gjitha frikėrat. Ėshtė e shpeshtė nė fillim tė lidhjes ose tė kontaktit pėr njė natė. Te ēiftet mė me pėrvojė kjo frikė humb ngaqė kėnaqėsia e partneres ėshtė dėshmi e aftėsisė tė tij. Nė qoftė se ai ėshtė edhe mė tujtje i pasigurt, edhe pas lidhjes suaj mė tė gjatė, pyesni veten - mos ėshtė problemi te ju? Ndoshta e vlerėsoni ashpėr ose mendoni se nuk ėshtė mjaft i mirė pėr ju. Pas aktit, shpeshherė ju pyet: "A tė pėlqeu?". Pėr shkak tė ngarkesės sė vazhdueshme, nuk mund tė arrijė atė qė do. Ndonjėherė dėshiron tė bėjė mė shumė dashuri sesa seks, duke e bėrė marrėdhėnien tė bezdisshme.
Si ta ndihmosh?
Nė qoftė se doni tė keni mirėkuptim, harroni konfliktet, agresivitetin.Nėse marrėdhėniet nuk kanė qenė tė mira, mos e fajėsoni as atė e as veten, duke menduar se nuk keni qenė tė mirė ose tė bukur. Analizoni jetėn tuaj seksuale. keni kujdes kur ai dėshiron tė bėjė dashuri, natėn ose ditėn, nė dhomėn e fjetjes apo nė ndonjė ambient tjetėr, para ose pas darke... Dhe provoni nė momentin kur ai ėshtė mė i disponuar.

5 . Frika se nuk do tė pėrjetoni orgazėm
Ėshtė reflektim i problemit tė vetė femrave.Nėse ai frikėsohet se nuk nuk do tė sjellė nė kulmin e kėnaqėsisė, kjo do tė thotė se nuk i "tregon" qartė si mund ta pėrjetosh kėtė kėnaqėsi.
Si ta ndihmosh?
Bėhuni e sinqertė dhe tregoini tė vėrtetėn, nė mėnyrė tė qetė dhe pa ndroje se a pėrjetoni orgazėm? Nėse arrini kulmin e kėnaqėsisė, bėjani tė ditur, nė tė kundėrt kėrkoni mėnyra tė tjera p.sh. duke i kushtuar mė shumė kohė paralojės ose i thoni qė ta ngadalėsojė ritmin nė mėnyrė qė kulminacionin ta pėrjetoni ngadalė.

Si mund tė dini se ka fjetė a jo me tjetrin mbrėmjen e kaluar?

 

Nė vend se ta paguani ndonjė detektiv qė do ta pėrcjellte tė dashurėn tuaj, provoni me metoda mė tė lira dhe mjaftė efikase ta lexoni tė vėrtetėn nga trupi i saj. Janė disa shenja nė trupin e njeriut, qė padėshirė flasin mbi realitetin. Mjafton qė tė mėsoheni t'i lexoni ato...

Tė pėrdredhurit 

A KA FJETUR ME TJETRIN NATËN E KALUAR? Sipas ekspertėve pėr komunikimin e trupit, femra qė njė natė mė pare ka pasur kėnaqėsi tė mire seksuale, pėrdridhet mė pak dhe mė ngadalė se ajo qė e ka kaluar natėn nė shtrat vetėm me libėr. Shpejtėsia e frymėmarjes dhe e pėrpėitjes sė syve, menjėherė pas seksit ėshtė e shpejtė, por tė nesėrmen ajo ngadalsohen ngase trupi ėshtė i relaksuar.

Buzėqeshjet 

Seksi i largon tė gjitha kufizimet dhe kornizat e sjelljes, pėr kėtė gjithė trupi reagon si mė i relaksuar. Pas aktit seksual, njerėzit qeshen mė shpesh dhe sigurisht se mė gjatė tė shikojnė nė sy, apo tė qėndrojnė mė afėr, se qė kishin me bėrė nė ndonjė nga situatat normale. 

Skuqja e dyshimtė 

Metodė e mire pėr tė verifkuar se a ka bėrė dikush seks ėshtė pėrmes lėkurės. Mėsojeni ngjyrėn e lėkurės pėr njė kohė. 30% e femrave njė kohė pas seksit ka shenja tė dukshme tė tė skuqurit nė lėkurė. Njollat e kuqe nėpėr fytyrė, gjinjė, qafė, krihė dhe nė hundė mbeten pėr shkak tė ngritjes sė tensionit tė gjakut. Kjo shfaqet dhe vazhdon pėr 20 minuta pas orgazmit. Veshėt i kanė tė paprekur. Pėrderisa buzėt i kanė tė plotė dhe tė skuqur. 

Dėshira pėr prekje

Seksi shkakton prodhimin e hormonit tė quajtur oksitocin gjat sė cilės kemi mė tepėr nevojė pėr t'i prekur njerėzit dhe tė jemi tė prekur. Nėse kolegia e juaj ju prek papritmas mė forte se zakonisht, nuk keni nevojė qė shumė tė mendoni mbi atė se ēka ka bėrė mbrėmė.

Komentimi i shputave

Pas seksit, gishti i vogėl nė kėmbėn e majtė skuqet. Por kjo mund tė ndodh edhe nėse ajo (po edhe ai) vetėm mendojnė pėr seks, pra vetėm gjatė tė meduarit pėr seks. Mirėpo ajo qė zbulon mė tepėr ėshtė largėsia mes gishtave tė kėmbės. Gishti i vogėl simbolizon seksin ndėrsa tjetra pranė saj dashurinė. Sipas njė "komentuesi tė shputave", largėsia mes gishti tė vogėl dhe gishtit pranė saj tė kėmbės, tregon se keni baza pėr aventura qė zgjasin nga njė natė, pėrderisa gishti i vogėl i kthyer kah gishti pranė saj, tregon se jeni biseksual.

Sytė e shkėlqyeshėm 

Dikush qė ka bėrė dashuri para disa oreve sytė i ka me shkėlqim. Po ashtu mė lehtė i hap buzėt. 

Zgjedhja e robeve 

Si pasoj e seksit ėshtė ritja e vetbesimit qė ndikon nė zgjedhjen e veshjes. Femra qė befasisht ndryshon veshjen tė cilėn e ka bartur shpesh dhe e ndėrron me diēka qė potencon mė tepėr natyrėn e femrės, me siguri ka pėrjetuar diēka tė paharueshme natėn e kaluar. Ajo e ndjen vetbesimin dhe dėshiron tė bėhet atraktive. 

Prekja e flokėve

Luajtja me flokė tregon se ende ėndėrron pėr dashurinė nė shtrat tė cilėn e ka pėrjetuar mbrėmjen e kaluar. Ajo qė vazhdimisht kalon nėpėr flokė me dorė, nė atė mėnyrė "zbrazet" dhe kėtė e bėnė pa vetėdije pėr t'u dukur mė mire para mashkullit tė vet. 

E ēmendur pėr tranguj 

Dėshira pėr tranguj ėshtė tregues i mire i ndjenjave me afsh. Kjo shfaqet pėr shkak tė nevojės pėr lėngje. Nėse femra edhe mė tej ndihet seksi, edhe pas dashurisė sė bėrė, trangujt janė ushqim qė mė sė shpeshti ka me i dėshiruar. 

Ritja e ndjeshmėrisė sė shqisave 

Seksi e pėrmėrson shqisėn e erės, dhe pėr kėtė, nėse kolegu a kolegia fillon dhe e komenton ndonjė erė tė cilėn ju as qė e keni hetuar, e dini se ku ėshtė faji. Seksi e rit rrjedhėn e gjakut nė disa pjesė tė trupit, e mes atyre pjesėve ėshtė edhe hunda.

Natyrisht se cdo individė ėshtė unik. Prandaj nėse sė paku pėr disa javė koncentroheni dhe e vėshtroni trupin e partnerit (lėkurėn, sytė, hundėn, buzėt, gishtėrinjtė, mjekrėn; pastaj: veprimet e pavetėdijshme, sjelljet dhe mėnyrėn e tė shprehurit, etj.) dhe e mėsoni gjuhėn e trupit tė saj apo tė tij, kurr nuk do tė mund tė ju hedh pluhur nė sy! 

Orgazmi nuk ėshtė ejakulim...

www.meet.tk

I gjithė trupi ytė do tė bėhet orkestėr qė do ta arrijė kulminacionin. Por nėse shpejton, atėherė orgazmi bėhet vetėm ejakulim, dhe ajo mė nuk ėshtė orgazėm. Njė gjė e tillė ėshtė lokale dhe krejt e imtė, gati e parėndėsishme. Pas kėsaj ti nė tė vėrtet do tė ndihesh i lodhur, i frustruar, i deprimuar, ngase e ke humbur energjinė dhe nuk je shngarkuar, pra, ka qenė plotėsisht e parėndėsishme...

Orgazmi nuk është ejakulimOrgazmi ėshtė gjendje kur trupin tėnd mė nuk e ndien si materie; ai vibron si energji, elektricitet. Ai vibron aq thellė, nga themeli i vet, sa qė ti plotėsisht harron qė ėshtė gjė materiale. Ai bėhet dukuri elektrike. Fizikantėt thonė se materia nuk ekziston, e gjithė materia ėshtė vetėm njė iluzion; thellė poshtė ekziston vetėm elektriciteti, e jo materia. Nė orgazėm, ti vjen gjer te shtresa mė e thellė e trupit tėnd ku mė nuk ekziston materia, ekzistojnė vetėm valėt energjetike; ti bėhesh energji qė vallėzon, vibron. Nuk ka mė kurfarė kufi - ti dridhėron, por nuk je mė material. Partneri ytė po ashtu dridhėron. Ky ėshtė kuptimi i orgazmit seksual - qė ta shkrijė energjinė tėnde tė ngrirė, e cila bashkohet me univerzin, me drurin dhe yjet, me mashkullin dhe femrėn, dhe me shkėmbinjėt. Pėr njė ēast ti je nė mėnyrė tė pėrcaktuar i vetėdijshėm qė kjo ėshtė religjioze, qė ėshtė e shenjtė, ngase vjenė nga tėrėsia. Orgazmit seksual i duhet kohė - sa mė shumė, aq mė mirė; ngase atėherė ajo do tė depėrtojė thellė nė qenien tėnde, mendjen tėnde, shpirtin tėnd. Atėherė do tė rradhitet nga gishtėrinjtė e kėmbės gjer nė kokė... secila fije e trupit tėnd do tė trokas tok me tė. I gjithė trupi ytė do tė bėhet orkestėr qė do ta arrijė kulminacionin. Por nėse shpejton, atėherė orgazmi bėhet vetėm ejakulim, dhe ajo mė nuk ėshtė orgazėm. Njė gjė e tillė ėshtė lokale dhe krejt e imtė, gati e parėndėsishme. Pas kėsaj ti nė tė vėrtet do tė ndihesh i lodhur, i frustruar, i deprimuar, ngase e ke humbur energjinė dhe nuk je shngarkuar, pra, ka qenė plotėsisht e parėndėsishme. Ti mbetesh ai i vjetri - natyrisht, pak mė shumė i lodhur, me mė pak energji - por mbetesh i njėjtė. Kjo nuk ka qenė pastrim dhe nuk tė ka kėnaqur nė plotni. Me miliona gra jetojnė e vdesin duke mos ditur se kanė mundėsi tė pėrjetojnė orgazmin. Dhe duke mos ditur se mund tė kesh eksplodime tė mėdha orgazmike, ti nuk mund tė kuptosh asgjė mbi spirutualitetin; ajo do tė jetė gati e pamundshme. Kur gruaja nuk mund tė ketė orgazėm nė tė vėrtet as mashkulli nuk mund ta ketė, ngase orgazmi ėshtė takim i dy personave. Vetėm tė dy, kur tė shkrihen nė njėri tjetrin, mund tė pėrjetojnė kėtė. Ėshtė e pamundur qė vetėm njė partner tė pėrjetoj orgazėm e tjetri jo. Shlirimi ėshtė i mundshėm, ejakulimi ėshtė i mundshėm, lehtėsimi ėshtė i mundshėm, por jo edhe orgazmi. Orgazmi nuk ėshtė lehtėsim, orgazmi ėshtė festim. Orgazmi ėshtė takimi ytė me tėrėsinė, pėrmes partnerit tėnd. Orgazmi gjithnjė ėshtė hyjnor - partneri ytė ėshtė bėrė hyrje dhe ti hynė nė hyjnoren. Orgazmi gjithnjė ėshtė spiritual, e asnjėherė seksual. Ata qė mendojnė se orgazmi ėshtė seksual, apsolutisht asgjė s'paskan kuptuar; ata s'ditkan asgjė pėr pėrjetimet orgazmike. Orgazmi gjithnjė ėshtė ekstazė, e njerėzit nuk dijnė ngase ata takohen pėr shkak tė nevojės e jo pėr shkak tė rrjedhės sė energjisė. Kur mendon pėr orgazmin, ai bėhet kuptim, mė shumė i ngjanė njė pune, dhe pikėrishtė atėherė vjenė vėshtirė gjer te orgazmi. Kjo ėshtė dilema: nėse e dėshiron orgazmin, ai bėhet vėshtirė i arritshėm ngase e pret, ke dėshirė tė zjartė pėr tė dhe pėr kėtė nuk je i tėri nė atė akt. Mendja jote ėshtė e drejtuar drejt orgazmit: ti mendon mbi atė se a do tė arrish kėtė herė apo jo dhe frika e tillė e paralizon qendrėn tėnde pėr seks. Qendra jote pėr seks hapet vėrtet kur nuk ka frikė, kur nuk pret kurrfarė rezultati, kur nuk mendon mbi ardhmėrinėkur loja nuk ėshtė e drejtuar nė fitim tė saj, por thjesht ti vetėm luan. Ėshtė mrekulli tė lozėsh me trupin e dikujt dhe dikush tė luan me trupin tėnd. Vetėm dy trupa qė vallėzojnė, kėndojnė, pėrqafohen, ledhatohen - krijojnė simfoninė e mrekullueshme, dhe nuk ėshtė nevoja tė mendohet pėr orgazmin. Dhe pikėrisht atėherė do tė ndodhė! Nė kėtė dhe qėndronė bukuria, atėherė do tė ndodh. Por a do tė ndodh apo jo, ėshtė dytėsore. Thjesht harroje atė punė. Pse duhet tė ekzistoj dallimi nė teknikat pėr meshkujt dhe femrat? Ngase ata dallojnė. Ata dallojnė aq sa ėshtė e mundshme. Ata janė anė tė kundėrta polare. E gjith filozofia, e gjith psikologjia, ēdo shtresė e vetėdijes sė femrės ndryshon nga ajo e mashkullit - jo vetėm qė dallon por nė tė vėrtet ėshtė edhe i amshtė. Do tė duheshte tė krijohen teknika plotėsishtė tė llojllojshme - por pasi qė mashkulli dhe femra jetojnė aq afėr, aq pranė, ata harrojnė qė janė tė dallueshėm. Asgjė nuk ėshtė e rastit, dhe kjo ėshtė mirė ngase pikėrishtė pėr shkak tė kėsaj ata mund tė bėhen rreth energjetik. Ata janė komplementar, ata i pėrgjigjen njėri tjetrit. Kur them se mashkulli dhe femra janė dy skajet e kundėrta tė njė tėrėsie, unė mendoj se ata janė komplementar.*
E komplementariteti ėshtė i mundshėm vetėm gjat takimit tė dy poleve tė kundėrta. Ta shikojmė kėtė kėshtu; vagina ėshtė poli negativ nė trupin e femrės, ndėrsa gjinjtė janė pole pozitive. Kjo ėshtė shufėr e magnetizmit: poli pozitiv pranė gjinjėve, poli negativ pranė vaginės. Te mashkulli poli negativ ėshtė nė gjoks, pėrderisa poli pozitiv nė penis. Pra, gjatė takimit tė gjinjėve tė mashkullit dhe femrės, takohen poli negativ dhe pozitiv; dhe kur takohen qendrat pėr seks gjatė koitusit, sėrish takohen poli negativ dhe pozitiv. Tė dyja shufrat magnetike janė takuar me polet e veta tė kundėrta dhe kėshtu ėshtė formuar rrethi, energjia mund tė rrjedhė, energjia mund tė lėviz. Por rrethi do tė ndodh vetėm kur mashkulli dhe femra janė nė dashuri. Nėse nuk janė nė dashuri atėherė do tė takohen vetėm qendrat e tyre pėr seks - njė pol pozitiv do tė takohet me njė pol negativ. Do tė ketė shkėmbim tė energjisė, por vetėm nė formė vijore. Rrethi nuk mund tė formohet. Pėr kėtė pa dashuri kurr nuk ndihesh i kėnaqur. Seksi pa dashuri bėhet gjė e imtė. Ajo ėshtė shtresore. Energjia rrjedh por vetėm nė vijė - nuk ėshtė krijuar rrethi. Por vetėm me ratin e formimit tė rrethit ju bėheni njė, jo mė herėt. Kur jeni thellė nė dashuri, vetėm atėherė takohen gjinjtė. Akti seksual ėshtė shumė i thjeshtė, akti i dashurisė ėshtė mė i ndėrlikuar. Akti seksual ėshtė vetėm fizik - dy energji takohen dhe shpėrndahen. Pėr kėtė ėshtė i pranishėm vetėm seksi, dhe herėt a vonė ti do tė jesh i frustruar: ti shpenzon energjinė, dhe asgjė tjetėr nuk arrinė. Pėrmbushja ndodh vetėm kur ekziston rrethi. Nėse rrethi ėshtė plotėsisht i pranishėm atėherė qė tė dy partnerėt gjat aktit seksual do tė jenė energjik, mė tė gjallė dhe tė pėrmbushur. Por, nėse ekziston vetėm akti seksual, tė dy partnerėt mė vonė do tė jenė tė zbrazėt, tė dobėt. Ata kanė humbur energjinė. Do tė pasoj gjumi ngase pėrveq dobėsisė ata nuk ndiejnė gjė tjetėr. Gjat njė "takimi tė tillė njėpolar" meshkujt humbin mė shumė se femrat. Pikėrisht pėr shkak tė kėsaj femrat mund tė bėhen prostituta - ngase poli pozitiv ėshtė mashkulli, e ai negativ femra. Energjia rrjedh nga mashkulli drejt femrės, por je edhe nė kahje tė kundėrt. Ashtu qė femra Brenda njė nate mund tė ketė tridhjet akte seksuale, pėrderisa mashkulli nuk mundet. Kėshtu, pėr mua, nėse prostitucioni ėshtė i keq, nuk ėshtė i keq pėr shkak tė vet prostitucionit, por pėr shkak se rrethi ėshtė i pamundur. Ti nuk je i pėrmbushur. Ti vetėm padobi e derdh energjinė tėnde. Nėse dashuria ėshtė i pranishėm, atėherė mashkulli dhe femra takohen me dy polet. Mashkulli i jep femrės, e femra e kthen prapa. Kjo ėshtė e ndėrsjelltė, e dyanshme. Mashkulli gjithnjė dėshironė qė menjėherė tė hyjė nė femrėn. Ai nuk ėshtė i interesuar pėr paralojė ngase poli i tij pozitiv gjithnjė ėshtė i gatshėm. Femrat gjithnjė me padėshirė hyjnė nė aktin seksual menjėherė, pa paralojė, ngase poli i tyre negativ nuk ėshtė i gatshėm. Dhe s'mund tė jetė i gatshėm. Nėse mashkulli nuk e fillon paralojėn nga gjinjtė e femrės, poli negativ nuk mund tė jetė i gatshėm. Ata mund tė lihen anash por nuk do tė marrin pjesė. Mashkulli mendon - akti seksual ėshtė i thjeshtė. Pse tė humbet kohė? Ai e merr femrėn menjėherė - dhe pėrfundon pėr disa minuta. Por femra nuk ka marr pjesė, ajo s'ka qenė e zgjuar. Pėr kėtė femrat me afsh dėshirojnė qė dashnorėt t'ua pėrkėledhin gjinjtė, ti duan gjinjtė e tyre. Vetėm kur gjinjtė e tyre janė tė mbushur me energji, poli tjetėr i shufrės magnetike, qė ėshtė negativ, funksionon. Vetėm atėherė ata ngjallen, etėm atėherė mund tė marrin pjesė, atėherė ėshtė komunikimi i mundshėm dhe atėherė ata do tė shkrihen. Paraloja ėshtė e patjetėrsueshme. 
Martesat bėhen tė amshtė ngase nė fillim kur ti e takon gruan tėnde tė re, ti sė pari luan me trupin e saj. Ti s'je i sigurt se a do tė tė ofroj ajo ēasje tė drejtėpėrdrejtė, pėr kėtė ti luan. Ti e hulumton terenin qė tė sheh se a ėshtė ajo e pėrgatitur. Por kur ajo tashmė ėshtė grua e jotja, ti e merr duke mos e pritur pajtimin. Gratė janė tejet tė pakėnaqur me burrat e tyre, jo pėr shkak se ata nuk i duan, por pėr shkak se gabimisht i duan. Ata nuk e kuptojnė se femra ėshtė tjetėr; qė trupi i saj reagon nė tjetėr mėnyrė, pikėrisht nė mėnyrė tė kundėrt nga i mashkullit. Njerėzit nuk shkojnė drejt ēuarjes sė dashurisė gradualisht. Dy persona rijnė dhe menjėherė fillojnė tė bėjnė dashuri. Kjo ėshtė aq me ngulm, dhe tejet e befasishme pėr femrėn. Pėr mashkullin nuk ėshtė e befasishme ngase energjia mashkullore ėshtė lloj tjetėr i energjisė, e seksualiteti mashkullor ėshtė mė shumė lokal. Seksualiteti i femrės ėshtė i gjithmbarshėm, i gjith trupi i saj duhet tė merr pjesė nė atė. Prandaj pa paralojė paraprake, femra kurr nuk mund tė hyjė thellė nė seks. Kur femra mbetet e ftohtė, pėrjetimet orgazmike mashkullore mbeten lokale, ne nivelin gjenital. Kjo nuk depėrton deri te shipirti i tij, kjo nuk e pėrshkon gjith trupin e tij. Tė gjitha qelizat dhe tė gjitha dejtė e qenies sė tij nuk janė tė zgjuar, nuk janė nė valle. Kjo ėshtė mjerim, ėshtė vėrtet mjerim. Kjo ėshtė shlirim, lehtėsim, por jo dhe pėrjetim orgazmik.

 

Pesėmbėdhjet mėnyra pėr ta fituar dashurinė e femrės...

A.Gj


Si të fitohet zemra e femrës... 1. Pranoni humorin e saj
2. Pranojeni fajin tuaj
3. Leni porosi pėrmes sekretareshės
4. Shkoni tė bleni me tė
5. Bleni robe tė brendshme pėr tė
6. Mbani brekė klasike tė meshkujve
7. Hekurosni vet kėmishėn tuaj
8. Mos kėrkoni nga ajo qė tė hjek dorė nga duhani
9. Flitni me tė derisa tė bėni dashuri
10. Barteni deri te shtrati, kur ajo e tepron nė pije.
11. Lajmėrohuni nė telefon kur tė vonoheni.
12. Mėsoni gjuhė tė huaja.
13. Flitni pėr tė komplimente kur ėshtė e zhveshur.
14. Lani enėt.
15. Organizoni shėti tė mbrėmjes.

Pse dashurohemi...

Sipas disa hulumtimeve nga shkencėtarėt e Torontos nė Kanadė dhe Sorbonės nė Pariz nė bashkėpunim me universitetet tjera, ndjenja e tė dashuruarit ėshtė biokimi e pastėr. Ėshtė vėrtetuar se "xixėn e dashurisė" e ndez adrenalina, hormoni i gjėndrės mbiveshkore. Tajimi i shtuar i adrenalines rezulton nė tė rrahurat e zemrės, ndjenjėn e kėndshme tė ngrohtėsisė dhe zgjerimin e bebėzavce tė syve. Kjo ėshtė shenja e pare e pėlqimit tė dy gjinive. Nėse adrenalina e kryen punėn e vet, ndjenja e atraktivitetit shndėrrohet nė epsh. Atėherėn fillon ndikimi i fenilalaninės tek tė dashuruarit, substance kjo e ngjashme me afetaminėn e cila tajohet nga zona e caktuar e trunit. Kjo provokon entuziazėm mendor ku truri pėrpiqet ta pėrsėrisė ndjenjėn ngazėllyese. Entuziazmi mendor lidhet me praninė e personit tė zgjedhur, dhe nėse ē'do gjė shkon nė rregull, fillojnė takimet mes tė dashuruarve. Pėr forcimin e mardhėnieve mes tė dashuruarve, meritat i ka oksitocina qė nė sasi tė mėdha prodhohet gjat mardhėnieve seksuale. Disa shkenctarė mendojnė se ajo ndikon nė forcimin e lidhjes pėr familjen. Ky hormon tė cilin e tajon hipofiza prodhohet edhe atlėherė kur ndodhemi pranė personit qė e dashurojmė, dhe kjo ėshtė arsyeja pse ndihemi tė lumtur.

 
 
Dita e shėn Valentinit...
Nė Romė pėrderisa krishterizmi ishte religjion plotėsisht i ri, jetonte prifti me emrin Valentin. Mbreti i atėhershėm Claudie I, urdhėron qė asnjė nga ushtarėt e tij nuk guxon as rastėsisht tė martohet apo tė fejohet, ngase konsideronte se ushtarėt si meshkuj tė martuar apo tė fejuar, nuk do tė dėshironin tė luftonin nė luftėrat e tij, por do tė mbeten nė shtėpi me familjet e tyre...

Tė dashuruarit e gjithė botės, mesveti dhurojnė duke festuar dhe uruar, tregtarėt tė kėnaqur I fėrkojnė duart ndėrsa prodhuesit e ėmbėlsirave vendosin rekorde tė reja nė shitjen e ēokoladave.Shen Valentini
A mendoni se Dita e Shėn Valentinit ėshtė product i shoqėrisė sė re shpenzimtare. A e dini se kur ka filluar dhe prej ku rrjedh kjo traditė? Tė shikojmė pak nėpėr histori… 

Me siguri nuk do tė mbeteni gojėhapur nėse u them se ktijuesit e "Ditės sė tė dashuruarve" janė tė papėrmėrsueshmit, Italianėt romantik. Edhepse ekzistojnė disa komentme se prej ku rrjedh kjo festė, njė gjė ėshtė e vėrtetė, emėrtimin e ka marr nė bazė tė priftit romak Valentinit.
Sipas disa rrėfimeve tjera, kjo festė i ka rrėnjėt qė nga festa e perėndisė Luperus, e cila u mbajtė nė Romė: Nė ditėt e para tė Mbretėrisė romake, ujqit e egėr endeshin nėpėr pyje tė afėrta, dhe populli e ftonė njėrin nga perėnditė e vet, Lupercusin, qė ujqit t'i mbaj sa mė largė prej njerėzve dhe ta mbroj bagėtinė e tyre. Duke iu falėnderuar njė ndodhie tė tillė, populli me 15 shkurtė fillon ta mbajė festivalin pėr nder tė kėtij mbrojtėsi tė bagėtisė nga ujqit, dhe nė tė njėjtėn kohė ajo ditė u bė edhe festim pėr arrdhjen e pranverės (sepse sipas kalendarit tė atėhershėm vėrtet nė fillim tė shkurtit fillonte stina e pranverės).
Gjatė asaj feste zhvillohet njė ceremoni simpatike. Shkruheshin emrat e vajzave nė copėza tė letrės dhe paloheshin ato letra dhe vendoseshin nė njė enė tė thellė, mėpastaj pėr t'i tėrhjekur meshkujt e rinjė ato letra. Ajo vajzė, emrin e tė cilit e kishte tėrhjekur ndonjė djalosh, duhej tė bėhej e dashura e tij. Kjo traditė qė konsiderohet se ėshtė burim origjinal i ditės sė Shėn Valentinit, mė vonė e ka marr emrin nė bazė tė njė ndodhie tjetėr. Ja tregimi.
Nė Romė pėrderisa krishterizmi ishte religjion plotėsisht i ri, jetonte prifti me emrin Valentin. Mbreti i atėhershėm Claudie I, urdhėron qė asnjė nga ushtarėt e tij nuk guxon as rastėsisht tė martohet apo tė fejohet, ngase konsideronte se ushtarėt si meshkuj tė martuar apo tė fejuar, nuk do tė dėshironin tė luftonin nė luftėrat e tij, por do tė mbeten nė shtėpi me familjet e tyre.
Tė gjithė priftėrinjtė vendosin qė ta rrespektojnė kėtė vendim tė mbretit tė tyre dhe as qė dėshironin mė qė vet ata ta kryenin ritin e martesės. Tė gjithė pėrveq njėrit. Priftit Valentin, i cili mbet i shurdhėr ndaj urdhėrae tė mbretit dhe filloi fshehurazi tė mbaj ceremonitė e martesės sė ēifteve tė rinj qė kėtė e dėshironin. Ai vazhdoi pėrderisa nuk e zunė njė ditė dhe e hudhėn nė burgė. Ajo ditė ishte 14 shkurti ( nata para festės pranverore tė romakėve pėr perėndinė Luperkalie). Priftit Valentin ia prenė kokėn. Njė kohė tė shkurtėr pas vdekjes sė tij, populli e shpall atė tė shenjtė dhe kur u fortėsua krishterizmi nė Romė, kėshilli i priftėrinjėve vendosi ta bashkoj festėn e Lupercusit dhe vdekjen e Shėn Valentinit nė njė ditė tė vetme. Ata pėrcaktuan qė festa e re do tė festohet mė 14 shkurt ndėrsa emri i festės do tė jetė pėr nder tė priftit tė shenjtė Valentin.
Natyrisht se ekzistojnė edhe teori tjera lidhur me prejardhjen e kėsaj feste, dhe jepen disa teza se rrjedh nga disa rituale pagane, pėrdesisa tė tjerėt flasin se si nė kohėn e mesjetės besohej se zogjėt fillojnė tė shumohen pikėrisht mė 14 shkurt, dhe nga kjo rrjedh edhe festimi i ditės sė Shėn Valentinit.
Sidoqoftė nuk duhet tė harroni se 14 Shkurti ėshtė Dita e tė gjithė tė dashuruarve dhe duhet festuar me dashuri nė zemėr. Ata qė e kanė dashurinė nė zemrat e tyre, nuk do tė bėjnė pyetje tė llojit, ku, kur, si apo me kėnd…

 
 

DY FJALĖ TĖ VĖSHTIRA

 

Vėrtet ėshtė irroni se mjaftė njerėz mendojnė qė shprejhja "Tė dua" ėshtė e tepėrt, se ka domethėnie tė gabuar, se bėhet si kėrkesė qė personi tjetėr tė pėrgjigjet me tė njėjtat fjalė, si shprehi pėr pėrfundim tė bisedės...

Dy fjalė aq tė vėshtira…

Dy fjalë... Sa e sa herė ndodh qė pikėrisht atėherė kur mė sė tepėrmi ke nevoj t'i dėgjosh ato dy fjalė, qė thjesht e rinojnė pamjen tėndė, tė japin vullnet dhe shpresė, tė japin energji nė jetė, besim… tė mungojnė. Pse ėshtė kėshtu? Vėrtet ėshtė irroni se mjaftė njerėz mendojnė qė shprejhja "Tė dua" ėshtė e tepėrt, se ka domethėnie tė gabuar, se bėhet si kėrkesė qė personi tjetėr tė pėrgjigjet me tė njėjtat fjalė, si shprehi pėr pėrfundim tė bisedės. Ėshtė ironi se ka njerėz qė madje mendojnė se kjo nėnkuptohet me fjalė a veprime tjera… ka tė tillė qė thonė se kėto dy fjalė aq tė pastėra, janė bėrė tashmė tė tepėrt e tė pakuptimė. 
Ndėrkaē pėr shumė tė tjerė, kėto dy fjalė kanė aq shumė kuptim, paraqesin momentin e thyeshėm, aq afėr zemrės, sa qė thjeshtė ndiejnė nevoj pėr grumbullim tė guximit, nė mėnyrė qė ta thonė mė nė fund. Ėshtė po ashtu pikėllueshėm fakti se shumė njerėz ndonjėherė aq thellė dashurohen, por kursesi nuk mund ta sjellin veten nė pozitė pėr ta pranuar atė fakt. 
Njė rast i tillė mė sė shpeshti shfaqet te meshkujt, por edhe femrat e kanė tė njohur mirė kėtė llojė krenarie! Personat e tillė frikohen tė pranojnė dhe tė deklarojnė dashurinė, ngase nė kėtė mėnyrė hapin mundėsinė qė tė bėhen tė lėndueshėm. Nė anėn tjetėr, pėr fat tė keq, shumė njerėz nuk mund t'i shndėrrojnė nė fjalė ndjenjat e veta. Njė sjellje e tillė rrallė here sjell rezultate tė mira. Me vet faktin se dikush ėshtė i dashuruar aq shumė ka ndikim nė lidhje, pa marr parasysh se a e mbanė tė fshehur apo jo atė ndjenjė. Ėshtė marrėzi tė besohet se po ta fshehėsh ndjenjėn e dashurisė, ėshtė mbrojtje. Ky ėshtė absurdi mė i madh tė cilit pė ēudi i besojnė njerėzit. Nėse asgjė tjetėr, me fshehjen e dashurisė mund tė ndodh qė pas njė kohe tė kėputet njė lidhje e mirė apo tė dėbohet personi mė i dashur nė jetė. 
Mirėpo nė anėn tjetėr, nėse keni tė bėni me ndonjė person qė dini se ėshtė dashuruar nė ju, megjithatė duhet patur durim me  fshehjen e ndjenjave tė tij apo tė saj. Personat e tillė bėjnė hapa tė mėdha nė mėnyrė qė tė arrijnė shkallėn e caktuar tė intimitetit, por kjo i frikėson. Prandaj relaksohuni dhe kėnaquni nė bindjen se edhe ata ndaj jush kanė ndjenjė tė njėjtė edhepse nuk e tregojnė me fjalė kėtė.
Ndonjėherė mendohet se kur dikush e ndjenė dashurinė, nuk mund tė vendoset nė pozitė pėr ta pranuar atė, as me fjalė dhe as me vepėr. Njė njeri i tillė ėshtė kandidat i dobėt pėr njė lidhje tė shėndoshė, njė lidhje tė plotė.
Nėse kjo ndodh me partnerin tuaj, mos u brengosni pėr faktin se a ju do apo jo, po pėr atė qė e ka vėshtirė tė bėhet i vetėdijshėm pėr faktin se ėshtė dashuruar. Duhet tė beheni real, dhe tė kuptoni se disa njerėz nuk munden kursesi tė hapin zemrėn pėrtej njė pike tė caktuar. Dhe nėse ju shkoni mė large se ajo pike e mundshme dhe kėrkoni qė partneri t'ju ofroj mė tepėr se qė mundet, atėher, mund tė ndodh edhe qė nga goja e partnerit t'i dėgjoni fjalėt "tė dua" por jo mė tė drejtuara juve! Ato fjalė mund t'i drejtohen dikuj tjetėr pėr tė cilėn partneri do tė ndihet po aq mire, aq sa edhe ndjenja qė punon pėr atė lidhje. Nė fund tė fundit mė e rėndėsishme se t'ju dashuroj dikush ėshtė qė ju ta dashuroni dikė. Prandaj, merrni guximin dhe tregoni atė qė e keni nė zemėr.

Nė vazhdim e keni tekstin e fjalės tė dua nė njėqind gjuhė tė botės. Nėse megjithatė ju vje vėshtirė ta thuani nė shqip, provoni nė ndonjė tjetėr gjuhė…:)))))))

Anglisht  I love you Bambara M'bi fe
Arabisht Ana behibak (i thuhet mashkullit) Arabisht Ana behibek (i thuhet femrės)
Bangla Aamee tuma ke bhalo aashi Belorusisht Ya tabe kahayu
Bisao Nahigugma ako kanimo Bullgare Obicham te
Ēejen Indianėt Ne mohotatse Ēekisht Miluji te
Ciceve Ndimakukonda Danisht Jeg Elsker Dig
Eskimisht Negligevapse Esperanto Mi amas vin
Estonisht Ma armastan sind Ethiopisht Afgreki'
Faroske Eg elski teg Farsi Doset daram
Filipine Mahal kita Finlandisht Mina rakastan sinua
Frengjisht Je t'aime, Je t'adore Gale Ta gra agam ort
Gjermane Ich liebe dich Greqisht S'agapo
Gjuha e shenjave ,\,,/ (paraqet pozitėn e gishtave nė tė kėnduar fjalinė "Tė dua")
Gruzisht Mikvarhar Guxharanti Hoo thunay prem karoo choo
Havajisht  Aloha wau ia oi Hebrejisht Ani ohev et otha (i thuhet mashkullit)
Hiligajisht Palangga ko ikaw Hebrejisht Ani ohev otah (i thuhet femrės)
Hiligaynon Guina higugma ko ikaw Hindi  Hum Tumhe Pyar Karte hae
Hmong Kuv hlub koj Holandisht Ik hou van jou
Hopi Indianėt Nu' umi unangwa'ta Hungareze Szeretlek
Ilonggo Palangga ko ikaw Indonezisht Saya cinta padamu
Irlandisht  Taim i' ngra leat Islandisht Eg elska tig
Italiane   Ti amo Japonisht Aishiteru
Jermenisht Yes kez sirumen Joruba  Mo ni fe
Jidi Ikh hob dikh Jugafrikane Ek het jou lief
Kanadeze Naanu ninna preetisuttene Kapampang Kataloneze T'estimo anski
Kambogjiane Soro lahn nhee ah Kataloneze T'estimo
Kelte - Skoci Tha gra\dh agam ort Kineze-Kanton Ngo oiy ney a
Kisvahili Nakupenda Kineze-Mandarine Wo ai ni
Konkani Tu magel moga cho Koreane Sarang Heyo
Korzikane Ti tengu caru (mashkullit) Kreole Mi aime jou
Kroate Volim te Latine Te amo
Latvike Es tevi miilu Libane Bahibak
Litvane Tave myliu Malajalame  Njan Ninne Premikunnu
Malaje  Saya cintakan mu / Aku cinta padamu Maratijike  Me tula prem karto
Mohave Indijanėt Kanbhik Morokene Ana moajaba bik
Nahuatl Ni mits neki Navaho Indijanėt Ayor anosh'ni
Norvegjeze Jeg Elsker Deg Pandakane Syota na kita!!
Pangazinane Inaru Taka Papiamento Mi ta stimabo
Persike Doo-set daaram Pig Latine Iay ovlay ouyay
Poloneze  Kocham Ciebie Portugale Eu te amo
Rumune Te ubesk Ruse Ya tebya liubliu
Setsvana Ke a go rata Sindi Maa tokhe pyar kendo ahyan
Sijuks Indijanėt Techihhila Slovene Ljubim te
Slovake Lu`bim ta Suedeze Jag alskar dig
Spanjole  Te quiero / Te amo Svahili  Ninapenda wewe
Tahitase Ua Here Vau Ia Oe Tagalog Mahal kita
Tajvane Wa ga ei li Tajlandeze Chan rak khun (i thuhet mashkullit)
Tamile Nan unnai kathalikaraen Tajlandeze Phom rak khun (i thuhet femrės)
Turke Seni Seviyorum Telugu Nenu ninnu premistunnanu
Urdu  Mai aap say pyaar karta hoo Ukraine  Ya tebe kahayu
Velshit 'Rwy'n dy garu Vietnameze Anh ye^u em (i thuhet femrės)
Zvicerane Ich lieb Di Vietnameze  Em ye^u anh (i thuhet mashkullit)

SHQIP - TĖ DUA

 

 

KUR SHPIRTI VUAN

Shtype kėtė faqe

Bazuar nė hulumtimet e pėrbashkėta tė mjekėve dhe psikologėve, ata kanė ardhur nė pėrfundim se: "dashuria dhe mundimi (neveria) kalojnė nėpėr zemėr". Por as organet tjera tė trupit nuk janė tė kursyera nga "goditjet e shpirtit". "Shpirti i lėnduar" mė sė shpeshti godet sistemin kardiovaskular si dhe atė tė frymėmarrjes dhe tė tretjes.

KUR SHPIRTI VUANAjo qė trupit tė njeriut i jepėr ritėm dhe jetė ėshtė shpirti. Ajo e bėnė trupin tė shėndosh. Shpirti ėshtė pikėrishtė ajo frymė e fundit qė njeriu e nxjerr nga trupi kurr ndėrronė jetė. Prej nga vje shpirti dhe ku shkon, kėtė ende askush nuk e dinė sigurt. Megjithkėtė, njė gjė ėshtė e sigurt. Ēdo sėmundje e trupit ėshtė shenjė e qartė se shpirti vuan.

Mjekėt e vjetėr kinez mjaftė mire e kan ditur se emocionet luajn role tė rėndėsishėm nė organizmin e njeriut. Ato janė nė gjendje tė shkaktojnė sėmundje tė llojllojshme madje edhe te njerėzit shumė tė forte. Mjafton qė tė godasin nė vende mė tė ndieshme tė organizmit dhe sėmundja fillon tė merr hovė.
Tė gjitha sėmundjet tė shkaktuara prej gjendjes psikike apo ēregullimit tė saj nė mjekėsi quhen sėmundje psikosomatike. Kėto sėmundje shfaqen nė relacionin shpirtė - trupė. Madje edhe mjekėt e vjetėr se frika e njeriut ngjitet pėr shpnetkė pėrderisa neurozat shktėrrojnė mėlqinė. Pėr ta caktuar diagnozėn, mjekėt e Greqisė sė vjetėr kanė kėrkuar qė pacienti tė flej njė natė nė tempullin e Eskulapit dhe vetėm pas kėsaj, pasi t'u tregoj atyre se ēka kishte ėndėrruar, t'ia caktojnė diagnozėn.
Po ashtu ėshtė e njohur se shkaqet e histerisė janė gjithnjė tė natyrės psikike si dhe se pėr manifestimet e saj nuk ekzistojnė kurrėfarė arsye fiziologjike. Po nė kėtė mėnyrė bazohej edhe ēasja e Frojdit te mjekimi i ērregullimeve psikike (llojet e ndryshme tė neurozave dhe psikozave). Pra, gjithnjė kur shpirti vuan - vje deri te sėmundja e trupit.

DASHURIA GJITHNJĖ E GODET ZEMRĖN

Bazuar nė hulumtimet e pėrbashkėta tė mjekėve dhe psikologėve, ata kanė ardhur nė pėrfundim se: "dashuria dhe mundimi (neveria) kalojnė nėpėr zemėr". Por as organet tjera tė trupit nuk janė tė kursyera nga "goditjet e shpirtit". "Shpirti i lėnduar" mė sė shpeshti godet sistemin kardiovaskular si dhe atė tė frymėmarrjes dhe tė tretjes. Po ashtu edhe pjesėt e dukshme tė trupit shpesh janė nėn goditje tė forte tė shpirtit, si p.sh: lėkura, shpinda, duart, gjinjėt etj. Ėshtė njė e dhėnė interesante pėr tė verbėrit. Ata shumė mė rradhė vuajnė nga ekzemat, psoriaza, kruarjet nė lėkurė si sukrepi etj apo nga ndonjė sėmundje tjetėr e lėkurės.

FEMRAT DHE SĖMUNDJET PSIKOSOMATIKE

Shpesh viktima tė sėmundjeve tė ndryshme psikosomatike janė femrat. Ato anojnė tė besojnė se shkaqet e sėmundjeve tė tyre trupore janė vuajtjet e natyrės psikologjike. Meshkujt mė pak besojnė se shkaktarė kryesor tė sėmundjeve trupore janė problemet psikike. Te meshkujt zakonisht emocionet kanė afat tė shkurtėr tė veprimit. Ata pėr dallim nga femrat janė ekstravert dhe shpejtė zbrazen nga "mbushjet emotive", pėrderisa femrat ēdo gjė e mbajnė nė vete dhe lirimin e arinė duke qajtur apo duke thzer pjatat dhe gotat gjat larjes sė tyre.
PJESĖT MĖ TĖ NDIESHME TĖ TRUPIT NGA "GODITJET E SHPIRTIT"
SHPINDA - Keni dėgjuar me siguri shpesh kur dikush thotė: "Mė dhemb shpinda". Kjo thėnje ka njė kuptim tejet relativ, ngase njeriu nuk e sheh shpindėn e vet dhe nė anėn tjetėr ėshtė vėshtirė tė konstathet se dikuj i dhemb shpinda apo ėshtė reflektim i gjendjes sė tij psikike. Ndjenja e vujtjes, mundimit, pakėnaqėsisė, apatisė, mllefit tė akumuluar, zhgėnjimit, hidhėrimit etj. Shkaktojnė dhimbje nė shpindė dhe rėndim nė supe.
SISTEMI I FRYMĖMARRJES - Bronket dhe mushkėrinjtė po ashtu janė nėn ndikim tė madh tė problmeve tė jashtme. Asmatikėt shpesh theksojnė se "diēka i ngulfatė", ua zė frymėn, u shtrėngon nė gjoksė. Arsyet janė gjithnjė tė natyrės psikologjike. Edhe tė sėmurėt emocional i "ngulfatė diēka nė fytė" - ata ndjejnė kėshtu pas ndodhive dhe situatave tė caktuara dhe nga njerėzit tė caktuar.

ZEMRA - Pa dyshim ėshtė organ qė ka lidhje mė tė fuqishme me jetėn emocioale apo me pėrjetimin e situatave tė caktuara. Kurt ė pėrgatiteni pėr takim me dike qė e duani apo e simpatizoni - ajo fillon tė rrah shpejtė. Kur ndodheni pranė personit qė vėrtet e dashuroni, keni ndjenjėn se zemra gati sa "nuk del jasht nga vendi" Kurt ė frikoheni, "zemra ju bėhet akull", apo shtanget!

SISTEMI I TRETJES - Personat introvert (sidomos femrat), qė janė tė kthyera kah vetja, kanė probleme tė mėdha me traktin digjestiv. Ata qė vuajnė nga gastritisi apo nga ulqerja (i thati) nė barkė, zakonishtė kanė probleme nė komunikim me rrethin.

LĖKURA - Kruaja (sukrepi), njollat nė lėkurė tė fytyrės tregojnė se personi "nuk e ndjen veten mire nė lėkurėn e vet". Shikoni vetėm nė sy tė dikuj qė Brenda ditės ėshtė zgėnjyer nga dikush qė e do, dhe do tė vėrreni rrathė tė murmė pėrreth syve. Shenjat nė lėkurė na tregojnė kjartė se kemi dėshirė qė tė hjekim dorė nga disa situate tė jetės apo nga disa njerėz me tė cilėt jetojmė dhe rrethohemi.


SYTĖ JANĖ PASQYRĖ E SHPIRTIT

Thėnje shumė e vėrtetė antike - sytė janė pasqyre tė shpirtit. Njeriu shumė gjėra mund t'i fsheh me sjelljet e veta, deklarimet, pamjen e vet, por asnjėherė nuk mund ta fsheh reflektimin e shpirtit te sytė e vet. Bebėzat e syve na ngjerohen kur dikush na pėlqen, ndonjėherė mblidhen. Shkėlqimi nė sy tregon gjendjen tone emotive dhe atė psikike. Dridhėrimet, fokusimi i koncetruar i shikimit janė shprehje tė gjendjes sonė tė brendshme porn ė tė njėjtėn kohė edhe reaksion nė ngacmimet nga jasht apo nė personin qė e vėshtrojmė. Nė sytė tanė shihet gjithēka - gjendja emotive, shėndetėsore, disponimi etj.

 

7 arsye nė favor tė seksit

Seksi do t'ua lehtėsoj jetėn vetėm nėse ėshtė i llojit qė ju pėrgjigjet juve - i llojit qė kultivon dhe rit intimitetin emocional, ngase mė tė pakta janė gjasat qė do tė do tė humbasni tė pakėnaqur nėpėr botė.

1. Na ndihmon tė kuptojmė se ēka ėshtė mė e rėndėsishme pėr ne.

Gjeneratat e reja kanė mundėsi tė panumėrta qė ēdo ditė tė pėrballen me ygjedhje tė reja. Vetėm disa dijnė tė jenė tė durueshėm, ngase aty shpesh pėrzihet edhe frika dhe presioni nga gabimet. Tė gjithė tmerėsisht kėrkojmė mėnyrė mė tė thjeshtė tė jetės. Njėra nga strategjitė ėshtė qė thjeshtė tė pyetemi: "Ēka ėshtė nė tė vėrtetė e rėndėsishme nėjetėn time?" Nė njėrėn bga anketat, rreth 59 % tė femrave deklaruan se seksi ėshtė me rėndėsi tė veqantė dhe vetėm 9 % mendojnė se ėshtė i parėndėsishėm fare. Seksi do t'ua lehtėsoj jetėn vetėm nėse ėshtė i llojit qė ju pėrgjigjet juve - i llojit qė kultivon dhe rit intimitetin emocional, ngase mė tė pakta janė gjasat qė do tė do tė humbasni tė pakėnaqur nėpėr botė. 52 % e femrave e pėrcjellė njė rregull: "As mos mendo pėr seks gjersa nuk je nė lidhje serioze." Seksi ėshtė i rėndėsishėm vetėm ngase vendos intimitet nė sfera mė tė larta. Seksi ju lejon qė pranė personit tjetėr tė jeni plotėsisht tė lėndueshėm fizikisht dhe emocionalisht. Nėse nuk ka dashuri, as seksi nuk ka kuptim!

2. Pėr shkak tė seksit e ēmojmė dashurinė

Nė pyetjen se "Kur ėshtė seksi mė i mire?" shumica nga anketueset pėrgjigjet: "Kur ka dashuri nė tė". Nėse ka tė bėjė vetėm me aktin e pastėr fizik, tė jeni tė bindur se nuk do tė kėnaqeni. Shumė femra i mbushin bateritė e tyre emocionale perms seksit. 40% e femrave mendojnė se seksi i forcon lidhjet emocionale. Tė njėjtėn gjė e kanė deklaruar edhe ato qė kanė pėrdorur tė dyja metodat e seksit. Mė shumė se njė e treat e anketueseve kishin shijuar seksin pa dashuri: 53 % nė lidhje tė pasuksesshme, 42% nė aventura pėr njė natė dhe 40% nėpėr flerte tė parėndėsishme dhe pa obligime. Gjithsesi gjithnjė mund tė gjindet 5% e atyre qė mendojnė se erotikė e zjartė dhe e vėrtetė ka qenė nata me tė panjohurin. Megjithkėtė ato seksin e tillė e pėrshkruajn si akt fizik e jo emocional. Ato thonė se ska turp nė kėtė vetėm ngase janė anonim, por megjithatė shumica e tzre nuk mund ta paramendojnė seksin pa dashuri.

3. Mund tė lavdėroheni gjatė seksit

Femrat kanė dėshirė tė flasin: 94 % nga tė anketuarat theksonin se shpesh bisedojnė me shoqe rreth seksit. 50% e tyre bisedojnė pėr kėtė qėshtje sa here qė tė taohen. Ato dėshirojnė qė pėrvojėn e mire ta ndajnė me dike dhe nė tė njėjtėn kohė kur janė jo tė sigurt dhe tė pakėnaqur, kėrkojnė kėshilla nga njėra tjetra, sidomos nga personat qė kan besim nė to. Ėshtė interesante se femrat jasht lidhjeve martesore mė shumė flasin pėr pėrvojat e tyre kur takohen me shoqet. Njė e treat e tyre flasin pėr seks tė mrekullueshėm dhe kanė dėshirė t'i pėrshkruajn detajet, 90% i shkėmbejnė informatat pėr kontracepcion dhe teknikat e gjėrat tjera, 63% krahasojnė pėrvojat e tyre mė tė mira, mė tė ēmendura dhe tė hidhura. Natyrisht se pak edhe e teprojnė.

4. Temė e mirė ėshtė biseda me partnerin

Pa partnerin nuk do tė kishim edhe biseda tė mira dhe interesante. Pėrveq kėsaj gjithnjė ėshtė mirė me i ndarė kėnaqėsitė dhe pakėnaqėsitė me personin qė e dashurojmė P.Sh. 48% e femrave dėshirojnė mė tepėr seks dhe tė gjitha herėt a vonė e bėjnė kėtė nė marrveshje me partnerin e prej tyre 43 % duke biseduar me tė dhe 41% heshturazi, duke dėrguar sinjale tė heshtura por tė efektshme trupore. Asnjėherė nuk duhet kritikuar partneri, po gjithnjė duhet dhėnė vullnet pozitiv. Gjithnjė thuani "kėshtu ėshtė mirė" dhe asnjėherė "mos, ēka po bėn!" 20% e femrave nuk ndėrmarina asgjė kur janė tė pakėnaqura. Duhet ditur se heshtja pėr partnerin mund tė jetė tejet frustruese. Mund ta humb interesimin pėr ju.

5. Seksi e ushqen egon

Nė pyetjen se "Si ndihen nė lidhje tė afshtė", 66% e femrave kanė theksuar se kanė vetbesim tė plotė. 50% e tyre theksuan se ndihen tejet seksi dhe bėhen dashbnore qė kanė shumė kėrkesa. Kjo natyrish nuk do tė thotė qė kanė dėshirė ta ndėrrojnė partnerin apo tė kenė mė shumė nė tė njėjtėn kohė. Kjo ide nuk u pėlqen gati askuj. Do tė thotė se vetėm lidhja e ngrohtė monogame i bėnė tė lumtur (66%), optimiste (80%), dhe mė mirė ia dalin me probleme jetėsore (58%). Pikėrish vetėm pse seksi u jep siguri, pėr kėtė dhe ndihen me shumė dėshira dhe mė seksi. 89% e tyre thonė se mė sė miri, mė tė shėndetshme dhe mė me vetbesim ndihen kur janė tė kėnaqura me veten si njeri. Atėherė janė dhe mė tė lumtura. Vetėm 12% tė femrave gjejnė ndihmė te alkooli dhe stimulanset tjera.

6. Seksi ėshtė aventurė pa pagesė

Ajo qė dikur konsiderohej tabu, sot ėshtė nė praktikė tė gjerė. Gati tė gjitha anketuset i kanė prvuar pozitat standarde (nga anash, nga prapa, pozitėn misionare…). 92% e kanė shijuar seksin oral, ndėrsa shumė nga ato kanė shkuar edhe mė larg nė seks me gjėrat qė Kamasutra (filozofi dhe praktik hindus pėr seks) i quan me emra tė quditshme. Eksperimentet janė tė nevojshme gati pėr secilėn. Jo vetėm qė e largojnė monotoninė por edhe janė kyqe nė forcimin e lidhjes fizike dhe psikike mes partnerėve. Gati gjysma e tė anketuararve kanė shijuar seksin nė vende publike ndėrsa 40 % e tyre nganjėherė lundron nė ujėrat e sado-mazohizmit! 72 % shėrbehen me vibratorė, vajra pėr masazhė, ndėrsa 20% e kanė provuar seksin me tre persona menjėherė. Gati 60% e tyre kanė ėndėruar pėr seks me femėr ndėrsa 14% e tyre pėr metodat sado-mazohistike, me zingjirė dhe kamxhikė!

7. Ju pajton

Disa nga arsyetimet e femrės pėr t'iu shmangur seksit janė:"Jam e lodhur", "Nuk ndihem mirė". Njė nga arsyetimet tjera qė ėshtė mjaft e pamoralshme ėshtė edhe se: "tė refuzosh mashkullin ėshtė argėtim!" Nė pyetjen se "pse i shmangen seksit?", femrat kryesisht janė pėrgjigjur: "Pėr shkak tė lodhjes", "shpesh nuk jam e disponuar", ndonjėherė edeh "jamė e hidhėruar me tė". Megjithatė arsyetimet e llojit: "nuk dua as tė paramendoj se me ka gjithnjė nė dispozicion" si dhe "du t'i hakmirem" i takojnė jokorrektėsisė emotive. Kjo nuk do tė thotė se t'i vendoseni atij nė dispozicion kundėr vullnetit tuaj, por t'i thuani se jamė e hidhėruar apo e lėnduar, dua njėherė tė diskutojmė e pastaj shohim.

 

 

Higjiena intime pėr tė gjitha femrave... (pjesa e parė)

A.Gj

Secila femėr jo vetėm qė duhet ta njeh mirė trupin e saj, por edhe tė mėsohet ta "dėgjoj" atė, nė mėnyrė qė mė lehtė t'i pėrballojė disa faza tė ndieshme tė zhvillimit psikofiziologjik, pubertetin, mestruacionet, shtatzėninė, menopauzėn... Mbrojtje mė tė mirė pėr gjithė kėtė ofron higjiena e plotė intime.

Pėrveē qė ta njeh, duhet edhe tė di ta dėgjoj trupin e saj!

Ndryshimet e para, mė tė theksuara qė ndikojnė nė zhvillimin psikofiziologjik tė fermės sė re, janė paraqitja e gjinjėve, nė fillim vetėm e majeve qė pas disa viteve tė arrijnė formėn e tyre tė plotė. Njė vit nga kjo shenjė e parė nė vaginė paraqiten qimet tė cilat pas tre muajve e arrijnė madhėsinė e plotė. Ndėrsa qimet nėn sqetulla paraqiten pas mestruacioneve tė para. Kjo ėshtė shenjė e pubertetit te femrat. Pėr kėto ndryshime pėrkujdesen hormonet estrogjeni dhe progesteroni qė deri nė atė faze janė si tė "fjetura" - jo aktive. Ato hormone jo vetėm qė e ndėrrojnė pamjen e jashtme tė njė vajzės sė re, po ndėrrojnė edhe nė brendėsi - organet e saj. Menarha, si quhet ndryshe menstruacioni i parė, paraqitet diku mesatarisht nė moshėn 12 vjeēare, ndėrsa zakonisht shfaqet rreth moshės 10-14 vjeē. Megjithkėtė do tė kalojė edhe njė kohė deri sa mestruacionet e marrin formėn e tyre tė vėrtetė. Nė fillim nuk janė tė rregullta, vonohen apo "vijnė" tė paktė nė sasi e ndonjėherė edhe tė "shumtė". Ē'do gjė ėshtė nė rregull, por nėse cikli mestrual nuk rregullohet pėr disa vite, atėherė vajza e re duhet ta vizitoj gjinekologun. Me hulumtime speciale ėshtė e mundshme tė vėrtetohet se a ekziston ndonjė ērregullim hormonal!
Mirėmbajtja e drejtė e pastėrtisė, ėshtė shumė me rėndėsi pėr organet gjenitale tė femrės. Mirėpo ndonjėherė me larje tė tepėrt dhe pėrdorime tė sapuneve tė dobėta, arrihen kundėrefekte dhe mė tepėr bėhet dėm se dobi. Nė kėtė mėnyrė prej paditurisė largohen edhe lėngjet (sekretimet) qė e mbrojnė vaginėn dhe oranet tjera gjenitale nga infeksionet. Mjafton qė organet gjenitale t'i lajnė njėherė me ndnjė sapun tė butė dhe t'i shpėrlajnė me ujė tė vakėt edhe disa herė. Brendėsinė e vaginės nuk preferohet ta shpėrlajnė asnjėherė pėrderisa mjeku nuk ka kėshilluar ashtu diēka. 

Dhimbja e barkut

Mestruacionet me dhimbje, qė ndryshe nė mjekėsi quhen edhe dismenore janė tipike pėr kohėn adoleshcente e deri nė vitet e tridhjeta tė jetės sė femrės, atėherė kur organizmi mėsohet me "kėrcimet" hormonale. Kjo ndodh nė rast mė tė mirė menjėherė pas lindjes sė parė. Mirėpo te mestruacionet me dhimbje, shkaqet e dhimbjes janė tė shumtė. Nė tė shumtėn e rasteve fajet i ka prostalagina, materie qė e shtynė vaginėn tė tkuret, mirėpo mund tė jenė edhe si pasojė e mitrės jonormale. Sipas disa studimeve mė tė reja, dhimbjet lidhen edhe me Ngf, materie qė mundėsojnė mbijetimin e qelizave nervore, dhe nėse ka tepėr materie tė tillė, zvogėlohet pragu i tolerimit tė dhimbjes.
Nuk bėnė qė assesi tė harrohen edhe pasojat psiqike tė dhimbjeve nė mestruacione si p.sh. tė rrefuzuarit e seksualitetit personal, tė mospajtimi qė jeni tė lindur si femėr si dhe fjalosjet e pazgjidhura familjare e shumė faktorė tjerė psikologjikė. Pėr tu liruar nga kėto dhimbje tė mestruacionjeve, mė sė miri ėshtė qė nė fazėn akute tė merret ndonje bar kundėr spazmeve (shtrėngimeve). Mund t; ndihmoj edhe ndonjė pilulė kontraceptive me dozė tė vogėl hormonale. Kjo e pakėson dhimbjen pėr 80% ngase e zvogėlon jargun e endometriumit e me tė edhe kontaksionet me dhimbje. Megjithkėtė, kur janė nė pyetje barėrat, mė sė miri ėshtė tė konsultohet gjinekologu.

Takimi i parė me gjinekologun

Dashuria e parė, pėrvoja e parė seksuale detyrimisht ju shpiejnė edhe drejt takimit tė parė me gjinekologun. Njė vendim i kėtillė nuk ėshtė i lehtė. Mė sė miri ėshtė qė tė bisedohet me mjekun haptazi pa turp pėr gjithēka qė i intereson vajzės sė re. 

Disa nga pyetjet mė tė shpeshta nė lidhje me mestruacionet:

Sa zgjasin mestruacionet normale?
Zakonisht ato zgjasin 4 - 6 ditė dhe humbja e gjakut ėshtė rreth 36 ml ( sa njė filxhan kafeje). Humbjet normale tė gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml. Nėse gjakderdhja ėshtė gjithnjė e madhe, mė sė miri ėshtė tė kėshilloheni me gjinekologun, ngase mund tė paraqitet ndonjė anemi. Pėr tė penguar aneminė, me siguri mjeku do t'ju kėshillojė tė pėrdorni preparate hekuri dhe vitamin B.

A ėshtė i dėmshėm sporti nė kohėn e mestruacioneve?
Pėrkundrazi, ėshtė shumė i dobishėm. Aktiviteti fizik nxit krijimin e endorfinės, materie qė e zvogėlon dhimbjen, e me kėtė lirohen muskujt e barkut, shpindės, gjė qė ato ditė janė tė shtrėnguara.

Ē'ka duhet ngrėnė nė kohėn e mestruacioneve?
Me gjakėderdhje, organizmi humb albuminet, lėngjet dhe hekurin, prandaj ėshtė me rėndėsi tė ushqyerit e mirė. Mirė ėshtė tė hahet mish, vezė, prodhime qumėshti, tė hahet ushqim me albumine dhe tė pihet shumė ujė. Janė tė preferueshme lėngjet e pemėve sidomos nga argumet qė pėrmbajnė vitamin C e cila ndihmon organizmit nė thithjen e hekurit nga ushqimi.

A mund tė pėrdor tampone njė vajzė virgjine?
Po, ngase cipa e virgjėrisė (hymeni)nėpėr tė cilėn rregullisht rrejdhin mestruacionet, ėshtė mjaft elastik dhe nuk e pengon vendosjen e tamponeve nė vaginė.

A mund tė shkaktojnė dėme tamponet?
Nėse i pėrmbahet vajza rregullave dhe i ndėrron, jo. Sipas disa studimevenė SHBA, tamponet janė tė dobishme pėr shėndet si dhe pėr disponim tė mirė tė femrės gjat kohės sė mestruacioneve.

Kur ėshtė koha pėr pilula kontraceptive?
Paj, kur vjen koha e mardhėnjeve tė rregullta seksuale. Mund t'i pėrdorin edhe adoloshcentet nėse kanė marrėdhėnje tė rregullta seksuale. Kjo nuk ka pasoja tė dėmshme, madje edhe i mjekon "puēėrzat". Vetėm vajzat qė vuajn nga epilepsia, apo qė kanė probleme me veshkė, mėlqi si dhe ēarkullim tė gjakut nuk guxojnė t'i pėrdorin kėto preparate. Pėr tė gjithė femrat vlen rregulli: sė pari duhet bėrė analizėn e gjakut e pastaj vje koha e kėtyre preparateve.

Ē'ka nuk guxon tė harroj femra

Qė nga mosha 20 vjeēare, femra duhet regulisht ta vizitoj gjinekologun. Me kėtė mund t'i shmanget shumė sėmundjeve. Ja ēka nuk guxon tė harroj njė femėr:
-Vizita gjinekologut, ėshtė mirė tė kryhet njė herė nė vit, nė kohėn mes dy mestruacioneve. Gjatė secilės vizitė duhet kontrolluaredhe gjendjen e gjinjėve. Njė herė nė dy vjet duhet bėrė ultrazėrin e abdomenit pėr konstatuar strukturėn e mitrės, tė vezoreve dhe tė zbulohen trashjet eventuale tė indeve tė cilat mund t'i mos i diktoj mjeku gjatė kontrollit rutinor.
-
Papa testi, ėshtė ekzaminimi i qafės sė mitrės nė mėnyrė qė tė zbulohen tumoret e hershme.Me ndihmėn e shkopit, gjinekologu, pa dhimbje merr sekrecionin e mitrės dhe mė vonė me analizė laboratorike vėrtetohet se a ekziston apo jo ndezja e ndonjė qelize jonormale. Papa-tetin ėshtė mirė ta bėjnė femrat njė herė nė vit.
-
Vet-shikimi i gjinjėve, preferohet njė herė nė muaj ta bėjnė femrat kėtė. Njė javė pas mestruacioneve dhe kjo shėrben pėr tė zbuluar ndonjė gungėz tė vogėl nėn lėkurė tė gjiut. Nė tė shumtėn e rasteve gungėzat nuk janė tė rezikshme, por mjafton si shenjė alarmi qė ta vizitoni specialistin. Si bėhet kjo? Qėndroni nė kėmbė, dhe ngriteni dorėn lartė. Me dorėn tjetėr prekeni me mesin e gishtėrinjėve gjiun pėrreth. Vazhdoni njėjtė edhe me gjiun tjetėr. Pėr mė tepėr lexoni duke nė temėn gjinjėt. Gjinjtė e shėndoshė kanė konzistencė homogjene. Nėse vetėm dyshoni diēka, menjėherė duhet ta vizitoni gjinekologun.

 

Bota misterioze e femrės

Shtype kėtė faqe

Femrat nuk kanė dėshirė qė pėr sė tepėrmi tė tregohen tė padurueshėm ngase kjo i bėnė tė lėndueshėm. Krahas kėsaj, disa vajza janė shpesh mė konzervative (old fation) se qė ne mendojmė apo se qė ato e pranojnė! Ajo kėnaqet kur mashkuli e ndjek! ...
Pse femrat kanė dėshirė tė paraqiten kinse ėshtė vėshtirė pėr t'i fituar?

PSe femrat shtiren kinse është vështirë për t'i fituar Sa e sa here ju ka ndodhur, qė si rufe nė njė ditė tė ngrohtė, t'ju vje lajmi nga shoqja e saj se ajo ju simpatizon, e ju kėtė as qė e keni vėrejtur. Madje me sinjalet qė i ka dhėnė, ju ka bėrė tė mendoni se pėrkundrazi nuk e duron shoqėrinė tuaj. E vėrtet, pran jush diēka e shqetėson atė. Ēka ėshtė ajo qė e shqetėson?
Nėse  ndonjė vajze i pėlqeni ajo thjesht, hapin e parė qė e bėnė ėshtė, nuk qėndron pranė jush. Ēdo gjė nė lidhje me ju, shkonė ngadalė. Nuk ka thirje telefonike edhe nga tre ditė, porositė mezi arijnė deri tek ju. Thjeshtė ndodh qė njė kohė tė ju dėrgoj sinjale se i pėlqeni dhe pikėrisht kur ju tentoni t'i afroheni, ajo tėrhiqet. Sidomos ua bėn tė ditur tė vėrtetėn me metoda tė ndryshme jo tė drejtėpėrdrejta, pėrmes shoqes, e-mailit, chatit, telefonit etj. Dhe menjėherė pason potezi tjetėr - distancimi!? Kjo ėshtė ajo qė meshkujt i sjellė gjer nė ēmenduri! Ēka duhet tė bėjė ai? Si mund tė dij se femra vetėm paraqitet se ėshtė vėshtirė pėr ta fituar, apo thjesht, ajo vėrtet nuk dėshiron tė ketė asgjė me ju? 
Kur nuk ka asgjė me ju, ajo flet lire si me njė njeri tė zakonshėm, mik apo koleg. Nė momentin kur fillon tė lind simpatia nė tė pėr tjuve, ajo mė nuk dėshiron tė diskutojė as pėr temat mė tė thjeshta. P.sh. pėr gjėrat elementare qė zakonisht i keni diskutuar, detyrat nė shkollė a punė etj.
Femrat nuk kanė dėshirė qė pėr sė tepėrmi tė tregohen tė padurueshėm ngase kjo i bėnė tė lėndueshėm. Krahas kėsaj, disa vajza janė shpesh mė konzervative (old fation) se qė ne mendojmė, apo se qė ato e pranojnė! Ajo kėnaqet kur mashkuli e ndjek! Dhe nėse kėtė ka mundėsi ta arrijė duke u sjellur "cool", kėtė dhe e zgjedh pėr ta bėre. 

Ekziston rreziku qė pėr shkak tė shtirjes sė tepėrt, asgjė tė mos ndodh. Vajza sė paku nė njėfar mėnyre duhet t'ia bėjė tė dtur mashkullit se ēka dėshiron, ngase pėrkundrazi, ai do ta humb ēdo shpresė nė tė. E kjo, natyrisht nuk ėshtė e mire pėr asnjėrin nga ēiftet.

Rasti i njė profesori

Gjersa ishte nė moshėn rinore, tregojnė studentėt e tij rastin e profesorit tė ndjerė tė mikrobiologjisė, nė Fakultetin e mjekėsisė nė Prishtinė, emrin e tė cilit nuk po e themi. Tregojnė se 17 here ė kishte ndalur njė vajzė, e cila gjithnjė e kishte pritur me fjalė tė vrazhda! Dhe herėn e fundit, edhepse i kishte humbur plotėsisht shpresat, rastėsisht e vėren atė duke ecur rrugės. Shokėt e ngacmojnė dhe ky vendos tė bėj edhe njė hap rutinor: "OK, sėrish do ta ndali"  thotė. Dhe e ndal. Iu kishte bėrė vėrtet rutinė kjo punė. Kur papritur, ajo i thotė: "PO. Tash po tė besoj se e ke seriozisht!" Ajo vajzė mė vonė u bė gruaja e profesorit. 
Pėr fund, edhe meshkujt kanė filluar ta kuptojnė kėtė lojė tė femrave. Para disa ditve, nė skenėn kosovare njė grup doli me kėngėn: "Mos u bėn kėshe s'po ta kona.." Shumė e drejtė, apo jo! Ėshtė ky njė grup i ri kosovar, emrin e tė cilit po ua mbes borxh pėr ndonjė tjetėr herė. :))))))

Enter supporting content here