www.meeti.tk

Home | Uēk | Video-klipe | Programs | Erotika | V.i.P | Autori | Poezi dashurie | Vetevendosje | Vargje Dashurie | Montazhat | Muzika | Galeria | Humor | Feja Islame | Love-Photo | Shėndetėsia | Rreth Dashuris | Guest-Book

Vargje Dashurie

Nje dite gjdo gje do te ndryshoje,do te vish e do te me kerkosh gjithkund.Do te vish e te me lutesh si per gjak,por une s do te pergjigjem aspak.Do te me kerkosh mua gjithkund,por sme gjen se ti me the:FUND!Do te vish duke qare me ze si dikur,por mua sme sheh me kurre.Do te lodhesh duke me kerkuar,por mos shpreso se smund te me takoh.Do te me kerkosh me duart lart,por une me sdo te jem tek vendi jon.Do te shkrehesh ne vaj e ne kujtime,por me sdo ta gjesh zemren time.Do ta mallkosh perendin qe te fali,do ta mallkosh familjen qe te ndali.Do te mallkosh moter e vlla,do te kuptosh se pa mua jet nuk ka!

 

Mos te lutem

Eh,s\'me mbetet gje tjeter vetem te te them dhe ta pranoj perfundimisht se te dua shume,te te them se smund te jetoj pa ty.Kuptoje si te duash zemren time,qe te dhuron dashuri deri ne perjetesi.E ndjej se jam zhytur ne pellgun e dashurise,e ndjej se fryma jote,deperton neper gjdo pore te trupit tim.Ashtu kot ofrohem pa te pyetur fare se a me do me te vertete.Qendroj si e drobitur e pres dite me te mira,e pres mrekulline.Pres me malle, me ankth,vetem duke pritur diten me te lumtur te jetes sime, diten e kurorezimit te dashurise sone.Nje dite do te mesosh brengen time.Ti e di qe te dua,dhe vuaj per ty.Heshtja jote me mudon shum.Hesht dhe se thua at qe me pelqen.Heshte e une zvarritem e vazhdoj jeten disi,e pres befasin e vonuar nga ti.S\'dua te gjykoj asgje,e s\'dua ta gjykoj as veten pse te dua aq shum.Te dashuruarit i gjykon PERENDIA.Te kam pritur dhe te pres.Te jam lutur dhe te lus,mos u largo nga une,mos u largo nga dashuria ime,mos se jeta ime pa ty s\'ka kuptim.Mos e lendo nje zemer te njom,mos!Jam e gatshme kurdohere,qe te behem edhe rob i dashurise sone.
 
 
Pse te jetoj

Sa deshiroj te te takoj.Me te vertete e kam veshtire te jetoj pa ty.Kur te takoj,syt me mbushen me lot,me kujtohen skena te ndryshme,qysh prej dites se pare kur u njohem.Nganjiher me vjen edhe te qesh se si u dashuruam spontanisht,se si ma rrembeve zemren menjeher,pa te njohur me par.E tash edhe mbas gjith atyre ditve te lumtura qe i perjetuam se bashku, ndjehem e vetmuar,e mallkoj veten edhe pse smund te jetoj pa ty.PSE?Te lutem me trego se ku shpien kjo rruge ne te cilen kam hyre.Me trego te lutem se....cfare po ndodh me mua?Me trego...
 
 
 

Nuk desha te te humbas

Vetem hena dhe yjet jane bere shoqerues te mi keto net te vona.
Shpesh kam frike prej vetes.Nuk dua te te humbas,ket as nuk dua qe ta imagjinoj,sepse me tmeron.Jam shum e vetmuar,kurr nuk kam qen me e vetmuar.Mos mendo qe po vuaj vetem pse ti ke luajtur me ndjenjat e mia.Me shum po vuaj qe ti tash je jasht jetes time dhe perseri po jeton me mua.Po jeton ne mendimet e mia dhe po mi lidh gjithnji kembet,nuk po me lejon qe asnje hap te bej perpara.Po perpiqem qe me gjdo kusht te te largoj edhe nga iluzionet e mia,por po duket shum e veshtire.Mos mendo se do te thurr poezi dhe do te vuaj ter jeten per ty.Edhe une di ta vazhdoj jeten sikurse ti ,edhe une di te luftoj per dite te bukura dhe te mos e marr parasysh se po lendoj te tjeret.Por,une nuk jam perbindesh,une nuk di te lendoj dhe nuk mundem tia kthej shpinen dikujte pa i then te pakten lamtumir.Shpesh e pyes veten,cka me mungon qe nuk kam arritur te te bej te lumtur,apo shpesh me dukej vetja loder me te cilen ke luajtur dhe kohve te fundit eshte ber monotone,prandaj ma ke kthyer shpinen.Per ty nuk ja vlen te vuaj,por zemra me eshte lenduar dhe shpirti me eshte vrare.Nuk e di edhe sa do te vuaj keshtu,por nje gje dua ta dish,nuk do te kerkoj me.Edhe nese pendohesh ndonje dit, mos u kthe prapa.
 
 
Sonte kame nevoj per ty

Sonte ka diqka qe une e pres,endrat...dhe i lutem zotit qe ti te jesh aty.Vertet qe shum net te shoh ne ender dhe zgjohem shum e lumtur,sepse edhe ne ender te kam pran.Kurre nuk kam mundur te ta shpreh dashurin time me aq vrull,mirpo ne ender eshte krejt ndyshe>aty me nuk jam e ndruajtur,por jam shum e lir dhe flas pa u friksuar.Kam filluar te mos e njoh veten,dashuria per ty me ka ber te till.Edhe ne endra ti me theret dhe kjo gjithnje me ka pelqyer,sikurse gjithqka jotja.Une kam deshir qe gjdo her te kem pran,por ket nuk kam mundur te ta them.Si te ta them ket kur kam shum frike? Si mund te te them se mbrem kam pasur nevoj te te kem pran ,sonte gjithashtu.Vertet dashuria qenka e pakuptueshme.Ne at faz e ditke se qfar do,por gjithmon trupin ta kaplojn disa dritherima dhe nuk te len te besh hapa perpara.Tani kur po te shkruaj eshte nat e von.Po te shkruaj tani,sepse pikerisht ne keto qaste kam nevoj te te kem pran me shum se kurdoher,kam nevoj qe ti ndjej buzet dhe aromen tende.
 
 
 
Me humbe ne detin e pafund

Te shkruaj me mallin pervelus,sa per te hequr embargon time
shpirtrore.Me rembeve nga jeta,me humbe ne erresir,duke mos
me len te qet as ne gjum.Mundohem te shkruaj leter,por ererat
nuk i bartin as detet pa adres.Rikujtoj gjurmet e tua neper rer,
por une mbes prap ne mes valve,e assesi per te pranuar realitetin.Vall si mund ta godas veten me plumbin me te rend,
si nuk pate aspak meshir ndaj vetes dhe ti prap shetit ne bulevardet e qytetit dhe gjen qetesine.A e merr me mend se ti i trete njerzit sikur qiriri,duke ua humbur edhe pluhurin.Tash shoh
se si e denova veten pa procedure penale dhe shkova ne vuajtje te denimit shpirtror dhe se si do te kaloj ky denim mund ta marresh me mend vetem ti.Tash humba gjithcka qe pata para vetes,nuk shoh asgje vetem ajo buzeqeshje jote me percjell ne
gjdo hap,me ndrydhe e me shtrydh pa fije meshire .E mallkoj veten pse te takova,pse te dashurova!Kthehu!Dhe nese ti kthehesh do ti sherosh plaget e mia qe kam per ty.
 
 
NGA DRITA-NE ERRESIR

Qetesi.Kudo perreth meje qetesi.Mendimet e mia jan perseri diku ne te kaluaren,ne ato ditet e rralla kur e kam ditur se cka do te thot te dashurosh dike.Ishte ajo nji koh plot jet e shprese qe edhe mua dikush te me doj,te me dashuroj.Mirpo e tera humbi bashke me ty.Do te jepja gjithcka ne bot po te te ktheja ty dhe gjithe at lumturi qe pata me ty!Por,asgje me nuk mund te kthehet>Pas teje humba edhe une.Humba ne nje rugice ku nuk ka me kthim prapa.Dhe,ende te dua,edhe pse ka koh qe ke ikur, ka koh qe ke humbur,ka koh nuk te shoh me!Vrapoj pas hijes sate te te them se te dua,te ti them fjalet me te mira te dashuris, fjalet me te mira te zemres.
Por, fati im ishte vetem nji drit e humbur ne fund te tunelit,nga i cili tashme nuk deshiroj te terhiqem.Ishte ftohte dhe dridhesha. Ishte erresire dhe nuk shihja asgje,por doja vetem nji gje: te qendroja aty!Ma zgjate doren dhe me terhoqe nga erresira drejt drites!Me fale dashurin.Dhe e dija se drita do te me verboj, porse dashuria me mbante gjalle.U bere qellimi im kryesor i jetes .
Gjithmon do te te dua!......
 
 
Gjithēka ka kuptimin e vet , edhe vete jeta. Isha e lumtur qe te kisha prane. Jo nuk i kuptoj njerzit si mund te jen aq te pa ndjenj?
Pse lendojn zemra ?
Pse lendojn shpirta ?
Ku mbeti mirsia ?- apo kjo fjale u mbylle ne prangat e se keqes, tradhetise. Ende te dua, ende ndjeje aromen e trupit e te shpirtit tend qe me deh pafundesisht. Ti ishe dhe mbete kuptimi i jetes sime qe e mbuloj erresira e tmerrshme. Mjegull e dendur erresira ra mbi shpirtin tim te dashuruar marrezisht dhe mbi zemren tende te ēilter.
Erresir, dhembje, vuajtje!
Ah sikur ta kuptoja pse me varrose te gjalle? Sikur vetem per nje ēast te vetem ta ndjej zjarrin e dashuris qe digjet ne mua. Sikur te mi shihje lotet ne fytyr, ta ndjeshe dhembjen qe po ma vran shpirtin nga ikja e jote. Po ta ndjeje ate dhembje do ta kuptoje sa i rende qe lendimi qe ma shkaktove ti qe te desha me shume se vetveten. Keshtu nuk shperblehet njeriu i zemres ,keshtu nuk shperblehet dashuria sepse tradhetia e dashuris se madhe mund te te vras nje dite. Mbaje mend do jem me ty kudo qe te jeshe, pergjithmon, sepse vetem nje her ne jet kame dashuruar nga ēilteria dhe thellesia e shpirtit dhe ti ishe ajo dashuri e madhe imja qe do me percjelle ne varr. A do te mundesh te jetosh i lumtur, valle, kur je i vetedijshem se vrave nje zemer te plagosur koh me pare, si munde te ma beshe se paku mua kete qe me se pakti e kame merituar.Dije se vrave nje zemer qe shume shume te dashuroi !
 
 
 

Po e nisi kete leter me fjalet, te desha, te dua dhe do te dua pergjithmon. Ah sa veshtir qenka qe nen dirigjimin e vuajtjes se tmerrshme dhe nen tingujt e melodis nga thellsia e plageve shpiterore ta nxjerresh ndonje shkronj dhe ta shkruash fjalen-dashuri. Dashuri ky vullkan i vuajtjes shpirterore. E dashura ime, tani jemi te ndar. Kete nuk mund ta mohoj, por nje gje te tille ende nuk e besojn syt e mi te shkruar, te cilet edhe pse te perlotur dhe te lodhur nga nostalgjia e mungese sate ende shpresojn se nje dite do te pendohesh dhe do te kthehesh ne ngrohtesin e shpirtit tim, aty edhe na mbeten pergjysm perpilimet e planeve te reja per nje te ardhme te lumtur. Por jo, kete nuk e besoj se jam tuxan. Kushedi ndoshta edhe do te ndodhe. Dhe nese ndodh , ateher do te isha njeriu me i lumtur ne bote. E dashur po i shkruaj keto vargje te shkurtera jo per te te then se sa te kam dashur, sepse kete e di edhe ti vetem, por vetem desha te te them se une i dashuri yt i dikurshem, edhe pas gjith asaj qe ma bere, ende jam i gjall dhe jetoj i vetmuar ne nje skaj te kesaj bote te quditshme. Ende, une i gjori te dua, me shume se qdo gje tjeter ne bote. Ti e di se une gjithmon ti pranova keshillat e tua, ndersa ti kurr nuk i pranove keshillat e mia dhe pikerisht per shkak ne mes heshtj! es sime dhe deshtimit tend u formua hendeku i urrejtjes ne te cilen pastaj u futen plumbat e xhelozis qe na e vrane dashurine. Por kurre nuk arriten ate dashuri ta shuajne. Na e vrane dashurin, ndersa ti me vrap u largove drejt asaj lagjeje te faraoneve, pa u merzitur fare. Te lutem, si nuk pate pak meshire per lumin e madh te loteve te mi, qe i derdha ate dite duke folur me ty, spate meshir as per lutjet e shumta qe ti bera. Si e shkele premtimin qe ma pete dhene se vetem vdekja mund te na ndaje... E dashur, te them edhe nje her une vuaj per ty. Ende me perkund hija e dores sate ne djepin e endrrave.
 
... LAMTUMIRE ...
 
Vuajtje dhe merzi--lot e vetem lot --e kujtoj e dashur--ndarjen sikur sot--------e kujtoj ate dite --diten e veshtire --kur me thae zemer--mua Lamtumire--------kur ne syte e mi --loti te me pikoj --dije se ne zemren tende --me nuk ekzistoj----ne qastin e fundit --kur vdekja ka ardhe --do te pres e dashur --me fustan te bardhe------nese une per ty --ne rini e dhash jeten --do te me mbetet mbrese --qe se kuptova te verteten--------do te dua shume --edhe ne ate bote --sdo te jem i lumtur --por do te qaj me lote--------do te vuaj me zemer --edhe ahiret --se bota tjeter --te gjitheve do na pret ------ --ese e kupton nje dite --vuajtjen qe kisha per ty --do te kuptosh se te kam dashur --dhe te dua perseri--------te dua te thash nga zemra --askush te mos na ndaje --tani pa ty une mbeta --me lot ne sy te qaje--------dhe zemren ta dhurova --per ty nuk mu dhimb fare --sepse te deshta shum --se ishe nje femer Qe une U'ēmenda Fare --------per ty per ty jetova --zemren ne zjarr e hodha --por ti me ike pa meshire --duke te kerkuar kurr nuk u lodha --------nje lot per ty me mbeti --ne zemren time kujtim --per ty shpirti me treti --ku je o shpirti im

Per te gjithe gezimin qe solle ne zemren time, per cdo enderr qe bere realitet. Ishe forca ime kur nuk kisha fuqi, ishe zeri im kur nuk mund te flisja, ishe syte e mi kur nuk munda te shoh. Me dhe krahe dhe me bere te fluturoja, me preke duart dhe une munda te prek qiellin, drita ne erresire qe ndricoje dashurine ne jeten time. Ishe frymezimi im, mes genjeshtrash ti ishe e verteta, bota ime eshte nje vend me i mire tani, fale teje...
 
Dhe vetem kur mendoj se mund te te humbas me vjen te qaj. Nuk e di pse me erdhi kjo ide te te shkruaj, di vetem se kam nje ore duke shkruajtur emrin tend ngado sepse te dua dhe nuk do te doja te ndaheshim kurre. Me fal nqs nuk jam personi qe ti mertion, por TE DUA dhe derisa ti te duash une do te bej gjithcka te te qendroj prane dhe diten qe historia jone do te mbaroje do te ndihem shume keq, por do te ruaj ne zemer gjithe dashurine qe kam ndjere vetem per ty! TE DUA
 
Me mungon...ka kaluar vetem nje dite qe nuk te shoh dhe perseri me ka marre malli...Dje u pame vetem per gjysem ore por per mua ishte fantastike...mbi te gjitha kur me perqafove...ndjeja nje siguri te madhe midis kraheve te tua...te dua dhe nuk do pushoj kurre se theni kete fraze. Je njeriu me fantastik qe kam njohur ndonjehere je nje nga personat e vetem qe me kupton dhe me do te miren...Me mungon. Te puth fort!
 
Bera keq qe te lash, tani zemra ime po vuan. E vura re shume vone qe te desha kaq shume. Qe kur nuk jemi me bashke e kuptova qe jeta pa ty eshte e pamundur. Mendoj gjithmone per ty. Ne cdo moment te dites je ne zemren time. Kujtoj momentet e bukura qe kemi kaluar bashke, por kam frike se nuk do te kthehen me kurre. Me mungon. Une di vetem nje gje qe zbulova ngadale ngadale duke te njohur dhe desha ta thoja me te madhe, ta degjonin te gjithe, te duaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

Njė ēast malli

Nuk po tė shkruaj pėr tė t'thėnė se tė dua shumė, jo as pėr tė t'thėnė se pėr ty po derdh lot nė kėto momente. Ajo qė sot mė shtyn tė shkruaj ėshtė malli qė kam pėr ty. Vėrtet nė kėto momente po ndjej mall. Edhe pse mė nuk kam ndjenjė dashurie, mallin e respektoj. Respekti pėr ty ėshtė e vetmja ndjenjė qė mė ka mbetur brenda meje dhe nuk po dua ta zhduk. Dhe malli nė kėto momente nuk po mė lė vėrtet tė qetė. Sot me erdhėn nė mendje kujtimet dhe ėndėrrat qė thellė I kam varrosur nė shpirt. Ato miliona ėndėrra qė vėrtet kanė kohe qė kanė filluar tė treten. Por sot vetėm malli qė po mė shtyn tė t' shkruaj mė bėn qė tė bashkoj edhe njė herė eshtrat e tyre, pėr tė t' kujtuar ty edhe njė herė si njė mik tė vjetėr qė kurrė nuk arrita t’ia hap vertet zemrėn.


E vetmja ndjenjė qė vėrtet pėr ty nuk e kam shuar ėshtė respekti pėr njė njeri qė dikur e kam pasur thellė nė zemėr. Po sot … Kjo ndjenjė po mė ēon nė mallin qė kam pėr ty. Malli qė kam pėr tė t' parė dhe tė t' shtrėngoj njė herė fortė pas vetes, dhe tė ulem me ty nė njė tavolinė kafeneje si dikur dhe tė bėj muhabet pėr kohėn kur nuk kemi qenė pranė dhe pėr tė patur disa ēaste tė bukura pėrsėri bashkė thjeshtė si miq tė vjetėr. Dhe ndėrsa u ktheva me fytyrė nga muri me dolėn dy pika lot nga sytė e mi. Nuk e kuptova se po qaja po vetėm kur lotėt mė lagen faqet kuptova se ishin duke bėrė rrugėn e tyre qė kishin kohė pa e bėrė. Vėrtet sa shumė kohė qė kanė kaluar… Qė kur kam pa tė parė? Sa keq. Dhe ndėrsa ende po mendoj se sa mund tė kesh ndryshuar shtrėngoj sytė fort pėr mos nxjerr lot tė tjerė po nuk i mbaj edhe dot me force brenda meje. Vetėm ajo ndjenja e mallit mė bėnė tė shpalos edhe njė herė tėrė kohėn e kaluar me ty. Ndjej vėrtet mall. Megjithese e urrej tė flas pėr njė kohė tė shkuar sepse ėshtė vėrtet diēka qė ka kaluar. Sot dua t’i kujtoj vetes tėrė momentet e bukura me ty. Mundohem tė t' mbaj mend si njė njeri qė do jetė miku im pėrje. Megjithėse ti nuk meriton asgje nga keto unė prapė, tė respektoj! Unė prapė tė them se respekti qė unė kam pėr ty mė bėnė se ti nė jetėn tėnde kurrė nuk do harrosh se…
Dikur …  Dikush …  Diku!…
 
 
 
 
Ishim njė trup qė rrėzohej nga djelli e ndriqohej nga hėna. Shiqoheshim por nuk shiheshim, verbimi binte mbi ne si njė hije e zezė - trishtim. Zemra mė qan, zemra ndjen puthjen e zjarrtė qė valonte nė ėndrėn e Marsit. Ajo ėndėrr qė mė bėri tė jem me ty, aty ku askush nuk dinte ku jemi, aty ku kishim tė drejtė pėr ēdo gjė, aty ku ndjeva krahrorin tėnd, aty ku pash jetėn nė syt e tu.
Pse shkove me ėndrėn, mbeta nė kujtim zemra ma thotė "SE TĖ DUA" - duhet dikur ta kuptojnė se kemi lindur pėr njėri tjetrin, ... atėherė qenka vonė.
Kujtoj shikimin tėnd ndjej atė ngrohtėsi s'du ta kujtoj lamtumirėn qė ma the.
SHKOVE mė le, KU JE dhe ku jam.
E humbur pa mollėn e ndaluar.
 
 
 
Sot kam mbetur vetėm … e dje tė kisha ty kaq pranė!
Kam metur si netėt e vona tė pakrypa nė vete ,kam mbetur veē me kujtimin tėnd,me mahnitjen e syve tė tu tė gjelbėr dhe tė spikatur me ca pika tė verdhė, ashtu mė duket mė the se i kishe, ashtu dhe mua mė duket se i kishe,se veē njeherė kam vėshtruar ashtu siē duhet sytė e tu,nuk kisha forcė ti shoh pėr sė dyti se ato mė vrisnin ishin kaq tė fortė kishin njė magji, kishin njė ndriēim tė veēantė tė cilin se gjeta askund pėrveē se aty!Sot e di se udhėton diku larg ,pėrsėrit rrugėn e njėtė ,vjen dhe shkon por unė s’tė shoh,s’tė kam parė ka gjat kohė,dhe kam frikė se mos ndoshta largėsia do ma vjedh dhe atė pak gjė qė kam nga ty ,kujtimin tėnd!
Dje tė kisha kaq pranė por veē me zė ,kisha kaq pranė tingujt e shpirtit tėnd ,dhe sot si kam se dje i hodha vet diku tej ,pėr ti fshirė nga kujtesa,ē’mėkat qė kam bėrė,hodha margaritarin mė tė shtrenjtė,qė s’blihet me asgjė,mua mė vodhėn diamantin tim se se kuptova qė mė parė se ay ishte i vėrteti,nuk ishte fallc ,gjithēka nė tė ishte e vėrtetė. O zot!-sa keq  jam sot, sa mė dhemb kur mė kujtohesh TI , e mė pas dhe dita e djeshme e kėsaj pranvere tė vonė!
Ngrysem nė vete si e ēmendur ku tė shkoj ,ku tė tė gjej ty,ti ike ,dhe un nuk tė kėrkova as adresė ,ē’mėkat qė kam bėrė!Zot ē’mėkat qė vrava veten,vrava njeriun !
Dhe sot skam mė askėnd pranė meje,sa mė mungon , tė humba ty dhe kam humbur gjithēka kam humbur veten .Oh!-sa mė mungon ,tė humba ty dhe kam humbur gjithēka kam humbur veten kam humbur ē’do gjė tė shtrejntė,hej!-kam humbur mikun mė tė mirė,sa keq tė humbėsh betejėn kėsisoj,sa keq!!
Megjithėse un e di se ti kurrė ske pėr tė lexuar kėto rreshta qė janė pėr ty,apo ndoshta dhe ke pėr tė dyshuar se janė pėr dikė tjetėr….un dhe mė tej vazhdoj tė shkruaj se s’kam ēbėj tjetėr s’kam si vras dhimbjen ,s’kam ku tė shfryj veten ,duke mė ardhur kaq shumė keq qė tė humba ty dhe me ty dhe veten!
 
 
 
 
 
Vuajtja dhe vetmia janė dy gjėra tė tmerrshme , qė nga momenti qė ti mė je larguar ato jane bere pjese e pandarshme e jetes sime.
Me kujtohet se sa i lumtur isha kur isha ne krahrorin tend, gjersa degjoja te rrahurat e shpejta te zemres sate. Mė kujtohet sa shpejtė kalonte nata kur ne ishim bashkė, mė kujtohet kur fjalėt delnin nga thellėsia e zemrės sate duke mė thėnė TĖ DUA, mė kujtohet kur flisnim pėr ardhmėrine tonė duke mos ditur se nė
tė ardhmen do tė jetė ndryshe...
...e tash pas asaj pranvere te ngrohte me shoqeron mjegulla , erresira dhe  kujtimi per ty...oh sa shume kujtime, oh sa shume malle ndjej per ty.
Te pata dashur , te dua dhe do te vazhdoj te te dua deri sa te me rrah damari i fundit i zemres.
Une vete zgjodha dashurine por vuajtjen  dhe zhgenjimin mi dhurove ti.
Ndoshta vuajtja ishte si pasoje e mekatit qe te dashurova, ndoshta do te vuaj edhe ne te ardhmen pasi qe prap te dua.

Pasi qe ti lexosh keto vargje me siguri do te bie nder mend se kujt ia ke dhuruar vuajtjen, me siguri do te kujtohet se me kė ke kaluar ēaste te kendshme.
Edhe pse dashurine ma ktheve ne kete menyre une prap te uroj fat,dhe atij qe eshte tani me ty i uroj qe te mos i ndodh ashtu siq me ndodhi dhe mua.
 
 
 
 
 
 
 
Vitet shumė shpejtė kaluan por plagėt e zemrės shumė me vėshtėrsi shėrohen.  Jeta qenka njė ėndėrr me plotė shpresa dhe kujtime tė pa kufishme. Vitet e ėmbla rinore mė kaluan duke qenė e vetmuar, jo pse nuk mė deshti askush apo nuk e deshta askėnd, por fatkeqėsisht u largova nga vendlindja ime dhe nga dashuria qė kisha ndaj njė personi.  Sot unė gjendem shumė larg tij por me zemėr jemi shume afėr, vetėm njė gjė shpresoj se njė ditė ėndrra ime do tė bėhet rrealitet, dhe pėllumbat e bardhė do tė fluturojnė mbi kokat tona.  Atėherė do ta shijoj jetėn dhe lumturinė qė nuk e pata kurrė.  Tė dua dhe do tė dua gjithmonė. Mė prit tė lutem se do tė vijė.
 
 

 Nuk po shkruaj mė nga malli, dėshira e dashuria pėr tė tė kujtuar ty.
 Ajo qė sonte mė shtyn tė shkruaj, tė mendoi, bile bile edhe tė qaj, ėshtė dashuria ime pėr ty. Ėshtė malli e dėshira pėr tė tė parė ty dhe pėr tė biseduar me ty, kurse ti... ti... ti hesht. Hesht dhe shtyhesh kinse nuk di pse tė ofrohem, pse tė shiqoi dhe pse bisedoi me ty.
 Prap hesht... Mė duket se heshtja flet mė mirė se fjalėt, e mendimet e kota.
 Edhe unė hesht. Tė shiqoi nė sy, kthehem nga muri e vazhdoi tė shiqoi.
 Mė duket se heshtja dhe sytė e tu flasin, por kėsaj rradhe nga hija e kryqėzuar nė murė. Kurse nga sytė e mi dy pika loti rrjedhin.
 E prap hesht.
 Fare nuk tė shkon mendja te dashuria ime, thuase ti kurrė nuk ke dashuruar. Nuk mendon fare nė ndjenjat e mia, tė kėnaq prania e njė tjetre, tek e cila ke gjetur kėnaqėsinė por jo edhe dashurinė.
 Kthei kokėn tė shiqoi pėr tė fundmen herė, ende i heshtur rri, derisa tjetra tė mbanė nė gji, por jo me dashuri.
 
 
Dikur jetoja per ty dhe syt e tu dhe tė doja aq sa s'duhet njeri. Tė gjitha i bėra tė jem nė prehėrin tėnd dhe isha, por lumturia kishte marrė rrugė tė tjera e neve na mbet vetėm pikllimi dhe loti im.
Tė kujtohet ajo dite me shi kur lotėt rrjedhnin, kur ti shkove...
Pastaj u ktheve nė pėrqafimin tim por si duket, buzėqeshja ime shkoi atė natė sė bashku me ty, ti u ktheve por ajo jo, morri rrugėn e panjohur drejt harrimit, tė kujtimeve qė dikur shkruheshin nė ditarin e jetės dhe tash ti vuan tash loti yt ėshtė mė i thellė se i imi dikurė por koha jonė ka kaluar dhe mė nuk mund tė kthehemi prapa e as ti lėndojmė tė tjerėt. Ti e di se dashuria jonė do tė mbetet thellė nė zemrat tona, ku nuk mund tė arrij askush pos nesh.
E di se shpirti yt mė takon mua, por ėshtė e kotė. Unė mė nuk jam ajo qė isha dikurė.
Nuk dua tė jem me ty, jo pse nuk tė dua por dashuria ime ėshtė shėndrruar nė helm vdekjeprues, dhe kėtė e mbaj pėr vete. Ti nuk meriton njė gjė tė tillė.
Atėherė shko tė lutem, gjeje fatin tėnd, mos e bėj kėtė mė tė dhimbshme se qė ėshtė. Pse qan tani kur ėshtė vonė?
Jo, jo nuk i dua lotėt, dua qė ti tė largohesh nga jeta ime ashtu siq ke hyrė nė tė -qetė dhe lehtė.
Dėshiroj qė ti ta dish se unė dhe ti ishim por nuk do tė jemi mė kurrė.
Me respekt.... "Ylli i jetės sate"
 
 
 
 
Gėrmadhė mendimesh mė vijnė nė ēast, stoli ndjenjash, harmoni e humbur, a thua ē'tė jetė vallė?!
Mė vjen tė qaj dhe tė qesh njėkohėsisht, s'tė njoha kurrė, ta dija vetėm emrin, a s'ėshtė ēudi?....
Nata mbaroj, dhe unė s'e dija se s'do tė t'shikoj mė asnjėherė. Mė ndoqe me sy derisa hapsira s'tė lejonte tė ndeshėsh vėshtrimin tek unė, nė zemėr ishe vullkan e zjarr si vitet e ndezura qė vjedhin dashurinė, e as qė pandehja se s'do tė t'shikoj mė.
Ishim ulur ja kėtu, mė kujtohet fare mirė kur mė hidhje herė pas here shikimin hirėplotė. Nuk mė kishte ndodhur asnjėherė tė mendoja se njeriu dhe pas syve dashurohet, futet dhe humbet nė kaltėrsinė e tyre ashtu siē bėra dhe unė...
Se kisha ditur se nė ato sy fshihej diēka e veēantė,njė ndjenjė e panjohur qė se preka dot...
Mbrėmė dėgjova tė flisnin pėr ty, biseda vazhdoj dhe s'kishte tė ndaluar, por unė harrova fjalėt tjera, harrova se ku ndodhem, vetėm njė lot mė rrodhi padashas pėr tė humbur dhimbjen qė ndjeva pėr ty!
Ja nisa vrapit rrugės tėnde, asaj rrugice ku unė shkoja ē'do natė me shpresė se do tė t'shoh dhe njėherė, tė futem nė vėshtrimin e syve tė tu, si atė natė, ah!-atė mbrėmje kur ishim kaq pranė dhe largė njėri-tjetrit.
Hėna mė shikonte kėndshėm, por unė se duroja dot, mė pengonte dhe ajri atė ēast, atė sekondė. Ty tė morėn, tė morėn pėrgjithmonė nga unė, Zot pėrse?!
Shikimi yt iu fal dikujt tjetėr, tjetėr kushi shijon kaltėrsinė e syve tė tu, ty tė morėn, tė morėn nga unė!
Jam pranė dritares dhe sodis bukurinė e natės sė qetė, nė zemėr mė flejnė mijėra fjalė, nė shpirt miliona ėndrra. Hedh kėmishėn e natės pėr tu strukur nė pėrditshmėri, unė i dhash pjesėn time jetės pa ty, pa sytė e tu, andaj tash mė duhet tė hedh diku tej leckat dhe bagazhet e sė kaluarės duke i mbajtur nė mend vetėm format e tyre...!
 
 
 
 
 
Pas kaq vitesh ,nė kėtė natė me shi, a do thoshte vallė njeri se do tė tė takoj sėrish -"ENGJELLI IM".
Qėndroje si i hutuar para meje, s'flisje nė fillim e mė pas lėshove klithmen e cila fshihte emocionet e tua ėe cilat sipas teje ta ulnin krenarinė pėr tė qenė i paarritshėm - kurdoherė mė i mirė se tė tjerėt.
Jo atė natė ishte gjithēka ndryshe, s'tu luta mė unė, ishe ti nė rrolin tim, me luteshe t'i kėsaj here, duke shpalosur fjalėt e pendimit, biles t'i shikova dhe pash lot nė sy! E pabesuar se kisha menduar se edhe ti mund tė qash, kurrė s'do kisha besuar se edhe ti do tė vuash nga dashuria pėr mua, siē bėja unė dikur pėr ty, tė desha dhe i gėzohesha edhe faktit qė tė paktėn mė urreje, ngaqė sigurohesha se mė njeh, jam nė listen e personave tė ēmendur pėr ty - sa ēudi!!!
Megjithate tash ėshtė vonė ,tepėr vonė pėr ne, dikush tjetėr mė fal sot buzėqeshje edhe pse se mendoja se s'do tė ndodhi kjo, jo se do t'harroja ty asnjeherė se kisha menduar. Por kohėt kaluan dhe mė sollen atėherė kur kisha nevoje pėr dikė njė engjėll tjetėr, i cili mė bėn tė lumtur nė ē'do mig, me syte e tij mė bind tė kuptoj se ia vlen tė jetoj pėr tė, tė jem e tij pėrjetė edhe pas vdekjes.
Andaj bėn mirė tė shkosh atje ku tė pata gjetur pėr tė parėn herė me te... vuaj, qaj nese ke nevoje, dhe beso se si ėshtė tė vuash, ndoshta tash do tė kuptosh si ndihesha unė atėherė, sakrifiko, dhimbja tė mėson tė jesh i denjė se duhet dashuruar nė kohėn e duhur, atėherė kur dhe njė zemėr tjeter rreh pareshtur -siē bėja unė dikur pėr ty "ENGJELLI IM".
 
 
 
 
Natė ėshtė, unė sėrish qėndroj nė dhomėn e errėsuar me vėshtrimin tim nė horizont, atje pėrtej nė hėnėn e plotė, me shpresė se ti je mirė, tė paktėn e di se je gjallė, dhe jeton...
Habitem si kaluan kohėt, si u zgjova nga ėndrra ime aq papritur pa kujtuar. Mė ishe gjithēka. Pėr ty isha nė gjendje dhe tė vdisja dhe tė t'falja frymėn e fundit vetėm e vetėm qė ti tė ishe i kėnaqur nga une, i gėzuar deri nė "infinit".
Vetėm njė shpirt e di sa kam vuajtur pėr ty, sa tė vėshtirė e kisha tė jem larg teje, ashtu siē jam dhe sonte nė kėtė natė ku mė shoqėron vetėm vetmia dhe ironia a kohės... Por, atė kohė e kisha tė vėshtirė tė kuptoja se ka dhimbje qė e buron trishtimi dhe frika, ajo qe e ngulitur thellė nė mua dhe s'me lejonte dhe tė marri fryme, tė flas lirshėm tė tė them qoftė dhe njėherė se tė dua, tė dua mos ik, pritmė dhe pak...
Sdi se ēmė shtyu tė shpalos kėtė ndjenjė shumkohėshe nė krahror tė kėsaj flete pa rreshta - pa kahje, por gjithmonė e kam ndjerė si tė nevojshme tė tė them shumė gjėra qė ti si ke ditur nga unė, s'tė dhash mundėsine dhe tė mė afrohesh sipas mėnyres tėnde, sipas ligjeve tė tua, sipas asaj se, si gjykoje ti... edhepse se di nėse do tė lexosh kėtė letėr sėrish tė them tė dua, me shpresė se do tė t'shoh diku atje ku tė pata njohur pėr tė paren herė, atje ku njė zemer rrahu aq fortė pėr ty ....
...tė dua siē tė kam dashur gjithmonė, mė beso...
 
 
KRONIKĖ KUJTIMESH NGA JETA IME

Atė qė sheh nė fytyrėn time a nuk tė duket se janė lotet e mi, agimi qė po mė bie ēdo mėngjes duke tė pritur, e ti nuk ke tė ardhur. Pse? Kėtė unė nuk e di, mė sė miri e di vet ti ...
Ēdo agim, ēdo mengjes duke tė pritur shoqėrohem me tė vetmen shpesė se do tė vish, e ti nuk e din se ēka po ndodh me mua, mė duket se po tretem plotėsisht. Nga larg duket se afrohesh afėr meje,  vrapon pas meje shumė shpejtė, e nė anėn tjetėr shoh se flas me veten time. Qaj, pastaj qeshi, po tretem i tėri ...Tė lus, eja tė mė shohėsh, tė kėnaqesh me mua.
Do t'mė kesh barrė gjithmon, tėrė jetėn, hije qė do tė vij pas atėher kur edhe hėna ėshtė e plotė, kur bota ėshtė nė gjumė, edhe kur ėndėrrat nuk kanė fund, edhe kur lumejtė derdhen bashkė me lotėt, nė oqeanin e pafundė, nė kenget e pavdekshme, nė botėn e territ tė mbuluar, atje, ku zėri im do tė vij pas si njė hije qė nuk humbet, do tė ndjek deri nė fund tė botės.
Ke marr nė qafė njė jetė tė tėrė njeriu tė padjallėzuar, njė shpirt tė ēilter! Dije se edhe dheu nuk do tė tret moj. Do tė kėrkoj llogari, do tė kėrkoj pėrgjigje edhe atėherė kur ti do tė mendosh se je e lirė, edhe atėherė kur tė do te mendosh se ėshtė e pamundur...
Mos prit ditė tė bardh, kotė e ke. 
Me respekt nga unė asaj qė vėrtet e meriton qė t'i shkruhet e gjjithė kjo...
miloti
 
 
Ndoshta tė kujtohem!

Gjithmonė kur kaloj kah lumi mė kujtohesh ti dhe koha me ty. Mė kujtohen ditėt e asaj dashurie qė tani ka humbur dhe ka mbetur vetėm kujtimi.
Atėherė ishim tė lumtur, ishim shumė tė lumtur, por kjo nuk zgjati edhe aq shumė dhe ti mė tradhtove me tjetrėn. U ndame!
Deri tani e pyesja veten? "Ēka kishte ajo, qė mua mė mungonte?", por nuk e gjeta pėrgjigjjen. Si duket fati na ndau se ti nuk dije ta ēmonė dashurine time.
U ndame, kurse ti nuk mė the as "mirė u pafshime" nuk mė the as "lamtumirė". Kėtė ma pate borgj, apo jo? Ia pate borgjė dashurisė tonė. Nuk e meritova njė ndarje tė tillė.
Tė kame pritur disa ditė, disa javė ndoshta edhe disa muaj, por ti qė ke atė krenari aq tė madhe nuk u ktheve dot.
Tashė, tashė akoma mendoj nė ty. Ndoshta akoma tė dua, por tė mė kthehesh nuk do tė pranoja. Ndoshta jam egoiste pėr veten time, por mė merre mendja se njė shancė tjetėr nuk e meriton! Mendonė se je i bukur, i ke tė gjitha, por jo, jo aty ku ėshtė bukuria duhet tė jetė edhe menquria, e kjo tė mungonė ty!
Nė fillim nuk mundesha tė pajtohem me fatin qė u ndamė. Mendoja se s`do tė mundem tė jetoj pa ty, por tani jam mėsuar, dhe nga njė herė i them vetes se kjo ishte mė e mira pėr mua, se nuk e ke merituar dashurinė time kurrė, dhe nuk e meriton tė dashuronė dikush ashtu si tė desha unė!
Vetėme kur tė permendė dikush emrin tėnd mė dridhet zemra. Kur mė vjen nė mendė, me vjenė te qaj, dhe e pys veten "pse ka tė till njerėz, nuk dinė apo nuk duan qė tjetri t`i dashuroj qė tjetrit t“ja kthejnė dashurinė!?
Mė thoshte njė i vjetėr : "Dashurinė duhet ta ruajsh sikur sytė. Mund tė jetė e gjatė sa jeta, e ėmbėl si mjalti por edhe e rėndė si vdekja. Kete duhesh ta ruajsh se s`tė vje pėr ēdo ditė. Kjo tė ndodh njė herė nė jetė, vetėm njė herė. Ėshtė si jeta, qė nėse vdekė ke humbė, dhe mbetet  vetėm  kujtimi aty!" Dhe tash e kuptoj porosinė e tij.

Veshtir qenka te maresh lapsin dhe te shkruash por ja qe nuk mund te rri. Te prita te vish me buzeqeshje por ti me erdhe me fjalen qe asnjehere nuk kisha dashur ta degjoja. Dhembja per ty dita dites po me shtohet se bashku me lotet e mi. me ka marr malli per cdo gje: per zerin tend, buzeqeshjen tende, budallaleqet e tua, syt e tu ...
Largimi yt i hershem shkaktoi plag te medha ne zemren time, nuk ka ilac qe do te mi sheroje keto plage edhe pse disa thone koha sheron cdo plag un nuk besoj. Sa me teper kalon koha aq me teper ndjej mungesen tande. Me shpirt te venitur, me zemer te thyer dhe kthes te pakthyer, me lot ne sy deri sa te jetoj nuk do te harroj. Kush e di sa dite pa diell, pa lule, pa gezim do te kalojne, kurse ne zemren time vetem lot, vuajtje dhe mall per fjalet dhe buzeqeshjen tende te embel. Dhembja nuk ka fund kurse lotet nuk kan fuqi te shprehin pikellimin per ty. Gjithmon do te mbetesh ne zemren time edhe pse ike pa thene lamtumir. Me shpirt te venitur, zemer te thyer, me shpres te pa shpres, si dje, si sot, si neser une i perlotur te pres te kthehesh, te ma kthesh besimin ne dashuri, te ma ktheshy lumturin dhe gjith ate qe pata kur ishim se bashku. Mungesa yte ne cdo vend po ndihet. Ditet pa ty vetem une e di se si i kaloj. Malli dhembja per ty kurre nuk do te shuhen. Do te dua edhe me shum se sa te kam dashur, edhe me shum se sa e dua veten, por kur te bindesh atehere ndoshta do te jete shume vone. Une do te jem ne shpirt vetem i yti e ti vendos vet per lumturin qe mund ta kemi se bashku...

 
 
...... edhe dielli sot me behet se rrezaton me fuqishem se herave tjera, nuk e disi eshte ne te vertet por se paku ashtu me duket mua. E une qendroj aty pran rruges ku kalonim ne dy Jo per tjeter por ashtu me pate mesur. Dhe tash kush eshte fajtor se vetes ja mbollem nje dashuri per te mos u bashkuar asnjhere?!
....., ti me deshte dhe une kohe pas kohe te pata dashur, po tash s`eshte me si dikur. Eshte e vetrtet se ndjej mungesen tende thell ne shpirtin tim, por, dije se ti nuk ishe ajo qe duhej te jete pran meje edhe ne castet me te veshtira. E di se te humba, por... E ndegjoj ende zerin tend duke me ftuar ne krahrorin tend se e dije se une te dua, por tash te lutem te pakten me le te qete. Ajo dite ishte me e bukur per ne por...ishte edhe takimi yne i fundit. Shkove pa me pershendetur, ike ne qetesi pa me thene te pakten arsyjet e asaj ikje misterioze. Une as sot nuk po kuptoj pse nuk u kthen pergjigje letrave te mija. Eshte e mundur valle pas gjith asaj dashurie te me lesh thjesht ashtu pa me treguar as nje fjale. Po te luten edhe une kam jeten time, edhe une di te dashuroj, di ti qendroj fjales qe ja jap dikujt. ..... te kujtohet valle kur me thoje se “une jam vajza e jetes tende”, me pate thene se ti nuk do largohesh asnjehere nga zemra ime. Ndoshta, por ..... te lutem kur ti me largohesh a eshte e mundur qe une te te mbaj ne zemer?! Thuama te lutem e meriton valle? Nuk eshte e vertet ti shkove me nje tjeter, dikur vetem e imja pate qene.
Dua te te tregoj se kam shkyr cdo faqe ku i kam shenuar ditet me ty, kam harruar cdo shprehje tende. ..... cdo gje qe me rreshqet mendjen tek ti eshte e shkateruar. Keto vepra te mia jane si rezultat i fjaleve te tua.
Andaj dua te te them se keto jane edhe rreshtat e fundit qe per ty po i shkruaj.
 
Shushurima e gjetheve mė bėn tė mos ndihem e vetmuar pa prezencė tė askujt!
U flas atyre nė gjuhėn time, nė gjuhėn e dhimbjes dhe mėkatit qė vret njė shpirt.
Kam kaq nevoj sėrish tė shikoj sytė e tu ku gjeta botėn.
Mė duhesh ti, mė beso, pa ty dhe me njerėz jam e vetmuar, dhe me buzėqeshje qaj pareshtur…! Ti je larg, kaq larg nga unė, mbase tash dėfren diku nė zėrin e rinisė apo mbase i kėndon dikujt. S’e di, s’tė shoh dot…!
Por nėse ti ndonjėherė mė shikon, dije se mendoj pėr ty, vuaj pėr ty, shtirem sikur jam e lumtur vetėm pėr ty! Gjithkund shoh vetėm imazhin tėnd, fytyrėn tėnde, mė kupto! S’pata forcė kurrė tė largohem nga ti…. akoma mė duket sikur dėgjoj zėrin tėnd, fjalėn tėnde: „Tė dua!“
A thua, Zot, dhe sot mė do mua?
S’e di pėrse pyes kur e di se gjithēka mbaroi, por unė e mėsova prej tij tė besoj nė dashuri, tė ndjej pa logjikė, tė dua pa frikė!
Pa tė unė s’jam vetvetja, s’jam i tėri, s’jam njė person, jam i pėrgjysmuar se gjysma tjetėr ėshtė me tė…
Mė duhet ēdo ditė e mė tepėr, mė mungon ēdo mėngjes, ēdo mbrėmje…
Lutem tė tė shoh dhe njė herė tė flas me ty, ashtu siē di vetėm unė: pa ligje, pa gjykime. Atėherė do tė mė besosh se zemra ime ishte nė gjendje dhe tė ndalohej pėr ty. Pa ty jam njė hic, pa ty s’jam asgjė…
U ndamė me shprehjen e fundit “natėn e mirė”. A thua ishte e mirė ajo natė?!
Tė paktėn pėr mua ishte ferr.
Mė vjen keq qė duhej gjėrat tė mbaronin kėsisoj, por as vet s’e di ē’bėra, si mė erdhi gjithė ky mister i pazbuluar, kurrė s’isha ndjerė kaq keq sa ndihem sot. Mė thuaj Zot: si do tė jetoj pa tė, si do mundem t’i largoj ėndrrat, iluzionet, shpresat qė i kisha tė lidhura vetėm me tė, si…?!
Dua, shumė dua qė ēdo gjė tė ishte kaq ndryshe, tė ishte sėrish e bukur siē filloi.
Atė natė s’ta thash nga frika dhe krenaria qė kam pėr veten, por kam nevojė dikujt t’i rrėfehem duke ia thėnė tė vėrtetėn, atė se betohem, betohem se askė s’do lejoj tė ma vjedhė imazhin tėnd. Ai do tė jetė gjithmonė me mua, do tė ketė vend tė veēantė nė zemrėn time, ai pėrherė do mbetet kujtimi mė i bukur qė pata!
S’di nė do mjaftonte t’ju them vetėm se ju dua! Ajo qė ndjej unė s’shprehet dot me fjalė, as dhe me shkrim.
S’di se ēfarė ishte e gjithė kjo, a ishte dashuri apo…?
 
 
Arsyeja qė unė kam jetuar ishe ti. Arsyeja qė unė vuaj je ti. “Kujdes nė dashuri”, kėtė fjalė shpesh e thoje ti. Nuk jam nė gjendje qė tė pėrulem e as tė shkruaj pėr dashurinė time tė madhe por vuajtja, dhe vuajtja u bė forcė fizike, e jo kurrė forcė shpirtėrore. Ti je ende shpresa e jetės time, e mė shumė se qdo gjė tjetėr tė dėshiroj nė kėtė botė. Kujtimet e mira tani mė mundojnė, e mė mundojnė pa ty.
Sa isha I lumtur kur e pėrjetova pėrqafimin tėnd. Ti mė dhurove dashurinė...e unė ende vazhdova me stilin tim tė vjetėr...Ti bėre shumėqka pėr mua qė tė jem i lumtur
Ti je kujtesa e veqantė e jetės dhe zemrės time dhe shpresoj e do tė luftoj, qė tė jesh gjithmonė. Tani i kam dy dėshira: t’mė kthehesh ose tė harroj. Dhe, atėherė le tė filloi jeta ime e re, qė sot. Nuk dua qė dikush t’a shijoi dashurin time tė humbur, sepse tė dua mė shumė se vetveten. E di se ti je e mėshirueshme dhe tė lutem, kur unė vdes eja tė m’i mbyllėsh sytė sepse vetėm atėherė do t’a ndiej veten tė gjallė.
Nė fillim, atėherė kur fillova t’i njoh aftėsit e tua, kėrkoja forcė qė tė dashuroj me shpirtė, por kisha frikė, megjithatė ti mė ngrite lartė, kėrkove kėshilla nga unė, qdo ditė mė futje nė testimin tėnd, e unė isha i befasuar me idetė e tua, por nuk e di pse u largove nė atė fillim kur tė dashurova me tėrė qenien time njerėzore, e ti fillove me provokime e keqkuptime vazhdimisht. Mė pyetje pėr aventurat e mia, e unė sot kėrkoj nga ti t’i kujtosh ditėt e lumtura kur nė mes nesh kishte gjithnjė dashuri. Tani jam i mbyllur krejtė nė vetmi, kėndoj, shkruaj, e kujtoj o shpirtė pėr ty. E sot nė rrugė kur tė takoj, bėhesh sikur “nuk tė shoh”. A nuk ndien dhimbje pėr mua qė po bredhi rrugėve i vetmuar. Kėrkoj shpresė nga Ti ose shpresėn dhe jetėn tė m’a shuash, por PSE?
Ti e don shiun, por e dua edhe unė atė ditė me shi...por dua t’a harroj sepse ti mė mungon e kujtimi zgjatė gjithmonė dhe rastėsisht tė kam takuar ...i folėm dy-tri fjalė, ti mė pėrshėndete dhe dhe qe ateher filloi dashuria jone, mė bėre tė ndiej dridhje tė lehta nėpėr tėrė trupin tim. Kur ti mė folje pėr tė ardhmen, nė zemrėn time ndieja ngrohtėsin e flakės qė u ndizte, por qė shumė shpejtė u shua, atė e ndiej edhe nė kėtė natė nė vetmi qė u mundova tė harroj me tėrė forcėn por sikur ti pėrsėri mė pėshpėritje, prit, prit, prit...!!!
Tė faleminderit pėr atė gjysmė premtimi...por ku mbeti sot! Tė faleminderit pėr buzėqeshjet e tua, pėr atė kohė qė e kalove me mua, por megjithatė ne kemi mėsuar shumė nga njėri-tjetri, por tė lutem kujto ato ditė kur e kalonim tėrė ditėn sė bashku. Kujto ato netė kur ne vetmin e netėve tė pafunda shkruaja kėngė pėr ty, pėr ty o engjulli im qė tė doja dhe mė doje. Tė dua! Po ti, a mė don? Nuk e di?
Dua tė takoj, t’i shpjegoj tė gjitha, por shkon gjatė dhe nuk mundem dhe ndoshta pjesėn mė kryesore nuk mund t’a them. Ti je e vetmja oazė qė theje atė horizont vuajtjesh, ishte ti i vetmi zhgėnjim qė unė gjeta ngushėllim, e sot po mbizotėron e kaluara jonė, unė nuk mundem tė jem i vetpėrmbajtur dhe do t’i lejojė vetes t’a thyej kufirin e imagjinuar...dhe aty do t’a gjejė veten.
Por mė nė fund duhet tė pajtohem me realitetin sa tė hidhur aq edhe tė rėndė, edhe pse jemi afėr e ndodhemi largė. Ne gusht do te shkojė nė Amerikė, nėse deri atėhere nuk ndodhė asgjė qė une tė ndėrroj mendjen, ngase tani jam dėshpruar shumė nė kėtė jetė, jeta ime pa ty nuk ka vlerė, tė lutem mendo edhe njėher pėr tė gjitha dhe besoj qė do tė kuptosh realitetin, e realiteti ėshtė se une tė dua me gjith zemėr, ti je dashuria e jetės sime, ne jemi tė lindur pėr njėri tjetrin, hapi syte dhe do tė shikosh se unė nuk jam I tillė siq mendojn ata njerėz qė na kanė ndarė, ta kam dėshmuar kėtė nė tė gjitha mėnyrat e mundshme dhe do ta dėshmoj sėrish, por ti e di kėtė vet mė sė miri, ti mė njeh mė sė miri nė kėtė botė, ohh…une mund tė tė bėj tė lumtur nė kėtė jetė vogėlushe, do tė bėjė gjithqka vetėm qė ti tė jesh e lumtur pranė meje.
Do tė jem engjulli yt mbrojtės, do tė jem heroi yt, do tė jem dashuria jote pėrgjithmon.
Do tė shkojė ne Amerikė, qė tė provoj fatin tim, dua qė tė tejkaloj kėtė dėshprim gjigant qė mė ka kaplur nė kėtė vend, dua qė tė arrij diqka nė kėtė jetė, dhe shpresa e vetme qė mė mban gjallė ne kėtė jetė dhe qė mė detyron tė vazhdojė je ti dashuria ime, do tė luftojė pėr ty pėrgjithmon, nuk kam frikė as nga vdekja….
Kėshtu qė pa marrė parasysh veprimet e mia une gjithmon e lė dashurinė nė njė anė dhe jetėn e pėrditshme nė anėn tjetėr, por dashuria ėshtė gjithmon nė plan tė parė.
Do tė kthehem pėr ty vogėlushja ime, do tė kthehem qė tė jesh e imja pėrgjithmon, nėse ende tė kujtohet kjo ka qenė ėndrra jonė e pėrbashkėt pėr tė cilėn ėndėrronim qdo natė, e unė do ta bėjė kėtė ėndėrr realitet ngase tė dua o ylli im.
Koha po kalon, e ti ende mė mungon, por do tė vijė koha jonė, mos ki frikė, ngase dashuria e vėrtet gjithmon fiton qdo luftė, dhe gjėja qė mė mundon mė sė shumti ėshtė qė ti je verbuar nga fjalė tė njerzve qė tė folėn keq pėr mua e ato fjalė nuk janė aspak tė vėrteta dhe unė ta kam dėshmuar kėtė. Gjėja qka urrej mė sė shumti nė botė ėshtė dyftyrėsia, shpifjet e njerzve, gėnjeshtra dhe tradhtia. Edhe pse nuk kam besuar kurre se do tė mė ndodhe por shpifjet ma humbėn dashurinė, na ndanė njėher por kjo nuk do tė ndodhė mė, tė betohem, kurrė, dhe ata tė cilėt I bėnė kėto herėn e parė do tė pendohem qė kanė lindur. Do tė kthehem pėr ty vogėlushe, kur do tė mendosh se ėshtė fundi I botės unė do tė jem aty pėr tė treguar fillim e lumturisė.

NJE ZEMER E THYER

Nje zemer e thyer vajton
per ty e dashura ime
kjo zemer qe dikur te deshti
tash ka mbete jetimenje zemer e thyer po qan
per ty po mban zi
per jete nuk do te harroj
as ne dhe kur te hynje zemer e thyer ne mes
thot valle a te pres
a te shkoj nga kjo bote
e ty mos te ze besenje zemer e thyer
kurr sdo te harron
edhe pse per ty e thyer
ajo ende per ty vajtonkujto syte e mi te lotuar
kujto zemren time te thyer
mos e permend me emrin tim
se mundesh keq me e ndyer
nje zemer e vetmuar
per ty e harruar
per ty me lot te pandalur
se ty te ishte falurnje zemeer eshte larg
nuk po mundem ta takoj
vetem kur po e kerkon zemra
ate dua ta ledhatojnje sy me mbeti ne shikim
duke thene ti o shpirti im
duke thene e dashura ime
sa te deshti zemra imenje zemer qe dikur e kujtoje
nje zemer qe e dashuroje
nje zemer mbeti e perkryer
qe kur ti e pate thyernje zemer me mbeti e zbrazur
sepse me kishte plasur
sepse ty nuk te pashe me
dhe mbeta te qaj per ty me ze

 

QĖ KUR......

Qe kur po pres
e asgje te re
me merr zot kete shpirt
le te me fusin ne dhe

qe kur po pres
asnje ngushellim
vetem vuajtje ne zemer
dhe ne shpirtin tim
qe sa kohe e humba
por asgje nuk ndodhi
e tere tradhetia
pa plan te drrodhi


nga shikimi yt
mua me rridhnin lot
e tani kur te kujtoj
te qaaj edhe sot


perse po me mundon o zot
perse ende te pres dashuri
kur po dashuroj me zemer
po me kthehet me tradheti

 

 

E VERTETA........


Besoni te verteten
qe e shkruaj ne poezi
kush dashuron me zemer
i kthehet me tradheti
Besoni te verteten
per nje djale jetim
i cili ne dashuri
besoi pa kufizime humba dashurine e vjeter
si ajo me nuk ka tjeter
derisa une te jetoj
asnje smundet ate ta zevendsoj


nje dashuri nje jete
nje lot me ra i vertete
dhe rrodhi te syte e tu
kur te thshe se shum te du


nje fate shum te veshtire
nje fat vetem nje fat
qe te dua per jete
e jo vetem per nje natte gjithe dikur thonin
fati eshte i verber
por kete se kishin pare
ne jete as ne enderrnje jete une do te pres
por jo edhe nje tjeter
do te e kerkosh mua
dashurine e vjeter


do te kisha thene
edhe pse zemer nuk po kam
te lutem me harro
sepse ty me nuk te kam 'do te le nje porosi
qe kurre mos ta harrosh
kurr perpos meje
tjeter mos te dashuroshe deshta nje jete
dhe ty sikur askend
vetem te nderroj jete
ne preherin tendte deshta vetem ty
me shum se jeten time
si u nderrua koha
te mbes per ty vetem kujtimenje dite nga gjumi zgjohu
dhe syte laji me lot
mendo se tani mua
sme gjen me ne kete botne kete moment te hidhur
aspak ti mos me qaj
merre fotografine time
dhe ne duar e mbajsa do te kushtonte nje lot
sa do te kushtonte nje fjale
a do te vije nje dite te kuptosh
se sa te deshti ty ky djale.dashurine time
me para dot se blen
sado te mundohesh
ne treg nuk e gjen
dashuria nuk eshte loder
zemra ime nuk eshte koder
trupi im nuk eshte dru
a e din ti se sa te due kisha vetem nje jete
ate e ruaja per ty
mirepo fati keshtu e deshti
te jetoj me lot ne sy
zgjodhe rrugen e gabuar
zgjodhe rrugen e flijimit
zgjodhe rrugen e tradhetise
te humbjes dhe te mbarimitakoma pa e filluar
dashurine tone
nje zjarr ne mes me hyri
dhe na ndau pergjithmoneperse te flas per fatin
kur me sbesoj ne fat
me mori ate qe kisha
me la me plage ne shtratti kthehem realitetit
ti kthehem te vertetes
te them ty se me ste dua
por te gjej fatin e jetesme le ne zemer gur
me le ne zemer zjarr
me zhduke nge kjo jete
tani jetoj ne varr,dikur sa te deshta
tani nuk po besoj
se ne jeten tende
me nuk ekzistoj
perse u ndihmon
atyre qe nuk kane bese
perse llogarit veten
sikur nena terezeisha thellur ne mendime
me kujtimet e tua
sikur vale me vjen nje ze
duke me thene se te duae papritur ishe ti
kur mu shfaqe ne derė
ne zemer sikur befasi
ndoshta te solli nje erėa te besoj ne fjale tash
a te besoje ne shoqeri
a te besoj ende ne fat
a te besoj ne dashuria te enderroj ende ty
a te enderroj trupin tend
a te them ate qe kam ne zemer
se veq teje sdua askendmos prit me te lutem
ma fal mua nje lot
me bere te kuptoj tani
se me do sa nje bota te flas me zemer ty
a te flas tani me goje
a te harroj ate qe me bere
a te nderpres me kete lojedikend tash e urrej
por nuk e di se ken
ai qe ne zemren tende
vendine tjetrit zenky eshte fundi hidhur
ky quhet mbarim
kur ty me se shumti te deshta
me solle shum pikellimnje qast shum i rende
nje qast shum i veshtire
me detyron zemra
te them lamtumiree marr nje gote te madhe
ate e mbusha me lotet e mi
marr edhe nje tjeter
por u ndal ne nje dashuridita e pikellimit
dita e mbarimit
dita e ndarjes
e vuajtjes dhe perqarjesedhe sa duhet te pres
edhe sa duhet te lotoj
edhe sa kohe me duhet
qe per ty jete te nderroj

PLAGET ME LOT

PER ty jetova nje jete te hershme
per ty po jetoj edhe sot
per ty syte e mi shumkane qare
per ty ne jete shum kam derdhur lot


valle perse une ne jete jetova
valle perse me lote per ty qava
ku e ka fundin me thoni kjo bot
perse plaget e mia ende po i laj me lot

do te digjem sikur qiriu do te tretem
ne kete bote asnje fije sdo mbetem
do te vdes me shprese dhe pikellim
qe se kuptove sa te deshti shpirti im
a te them qe tani se koha e mbarimit
eshte afruar edhe koha e pikellimit
a te them se qdo gje tani duket kot
q e kuptove se ne jete per ty derdha lot

gjithka qe shkoj per te takuar ty
e gjej vetem nje lot qe dikur me ra
ne toke dhe me beri zemren shkrumb
sepse me ty asnjehere nuk te kam pa

e di se je larg meje dhe me ste shoh
por e di se edhe zemra ime qan per ty
e di se ne jete mua do te me kujtosh
por e di se do te mbetem i verbuar ne sy

nje plage e thelle ne zemren time
sot eshte hapur dhe nuk mbyllet me
do te kuptoj tere bota per tradhetine
qe ti me bere dhe mele te qaj me ze
gjersa ty do te shoh tash vetem enderr
do te me mundoj kujtimi qe kam ne ty
do te them se bota qenka e kaluar
do te besoj se qdo gje tani paska mbaruar
sdo te mundem as ne uje te mbytem
sdo te mundem me zemer as te pelcas
por do te shkoj sa me larg nga ti
do te nxjerr revolen dhe veten do ta vras

 

 

Kur te takoj perseri
per mua vetem ti je dashuri
kur te takoj edhe sa te pres
eja eja mos me le te vdes

Do te vazhdoj te pres akoma
dhe me zemer dua te takoj
nje dite do te them ne sy
se vetem ty te dashuroj

do te prees sa nje jete
te takoj ne realitet
se dashuria e vertetet
nuk lindet vetem ne net

do te pres me duar hapur
dhe ty do te perqafoj
me duart e mia te zjarrta
belin tend do ta shtrengoj
ndoshta kete do ta lexosh
ndoshta te gjithe do ta kuptosh
kete e shkruan zemra ime
qe nje dite ndoshta do ta dashurosh.

 

 

 

VETEM HIJA JOTE !!!Tash para meje shfaqet
vetem hija jote
se ti me s'ekziston
ne mesin e kesaj boteti tash me je zhdukur
dhe ku je nuk e di
me vjen keq qe nuk munda
te ofroj shum dashurinuk kaloi shum kohe
dhe qdo gje mbaroi
pa prit e pa kujtuar
ndarja jone filloi
mirepo ty ste pashe
se me ishe tretur
vetem emri yt
ne zemer me kishte mbetur
derisa hija jote
per qdo nate me shfaqet
e une per ty qaj
pa i ditur shkaqet !!lere naten time
ta kaloj te qete
se nuk e kam te lehte
qe tash pa ty kam mbetelere lotin tim
ashtu te trazuar
dhe vetem kupto
sa te kam dashuruar
lere zemren time
te pushoj e qete
sepse pa ty smunda
ta kaloj kete jete
vere doren ne zemer
dhe me kujto me lot
mendo per here te fundit
se une me skthehem dot
une tash te shikoj
veq ne enderrat e mia
por ti me vjen si hije
i ngjall ndenjat nga dashuriamendo se te deshta
me shpirt e me zemer
jo pse ishe me emer
por ishe e vetmja femer
se di a do te mundesh
ta kuptosh kete fjale
veq nje gje kuptoje
per ty vdes nje djaleper ty vdes nje zemer
qe aq shum te deshti
kur ti e tradhetove
ajo vetem heshti
kjo nuk ishte per mua
vetem rastesi
por ishte dhimbje e rende
sepse te humba tyhumba ate qe e deshta
me shum se jeten
humba gjith qka pata
dhe e humba veten

JETA E GENJESHTRAVE DHE MASHTRIMEVE!
Kjo jete e veshtire na qenka
me genjeshtra dhe mashtrime
me lot zemre e merzi
me vuajtje edhe pikellime
mu dasht shum kohe te te harroj
dashurine e humbur dikur
duke kuptuar se ska asgje reale
por vetem te mallkuaren avanturekjo jete e genjeshtrave te pakufi
dhe e mashtrimeve te gjata
me lane me lot me vuajtje ne zemer
fatin qe mendoja se e pata
sa here njeriu enderron
dhe enderra nuk i behet reale
atehere duhet te e kuptoj
se kjo jete eshte jete fatale

me ke lenduar ti me te vertete
dhe kete smundem assesi ta fale
ndoshta do te vije nje dite
kur vuajtja jeten do te ma ndale

nuk ti fale keto gabime
as nje zot qe eshte i madh beso
se me genjeshtra e mashtrime
s fitohet zemra qe ti e done jeten tende do te gjindet
loti im qe dikur e kisha
dhe atehere do ta kuptosh
se per ty nje i vetem njeri isha
 
PER TY SHKROVA SHUM POEZI ...

-Per ty shkrova shum poezi
numrin e sakte as vete se di
per ty po shkruaj edhe sot
por syte e mi prap mbeten me lot


per ty shkrova me shpirt e zemer
per ty shkrova me shum malle
se ti me ishe e vetmja femer
qe ne zemer me ka kalle


per ty do te vazhdoj te shkruaj
edhe pse kjo me ben te vuaj
por skam qfare te bej une tjeter
e vetmja menyre te shkruaj leter


e di qe vuajtjet sdo te me ndalen
sepse keshtu zoti me denoi
e di qe jeta ska me kuptim per mua
dhe zemra keto tash mire i kuptoi


me fal qe te deshta me zemer
dhe nese kete se ke merituar
te lutem serish me fal me fal
qe une ty te kam dashuruar


edhe pse je e lig ne zemer
per ty mua shum keq me vjen
sepse sdo te shkon shum kohe
fati yt ne ruuge do te len


sdo te gjesh kurr gezimin
te cilin duhej ta kishe
por kete e ke bere me faj tendein
se sdeshte me mua te ishe


nje dite te afert do ta kuptosh
se te deshta si njeri pa mend
ne thellesine e zemres time
ti e zuri te vetmin vend


beso se pa ty dua te vdes
ne ket jete pa ty e kam veshtire
sdo te kem zemer tjeter te dua
sdo te kem zemer te them LAMTUMIRE
 
KERKON ZEMRA ZEMREN!Kerkon zemra zemren
askund nuk e gjene
kishe qene e pashpirt
sikur qe gjith ke qene


keshtu jeta me mashtroj
zoti i madh me denoj
edhe pse kurr fat si pata
me dergoi ne rrug te gjata


betohem ne ty i madhi zot
se kurr me sdo te derdh lot
do te kerkoj fatin tim
derisa jeta te merr mbarim


edhe pse shpresa me nuk kam
do te jetoj me nje shprese
dhe perdite do te lutem
para teje zot,qe te vdesndoshta kjo poezi
eshte pak si e gjate
por poezia ime kurr ska mbarim
ate do ta kuptoni ne qdo vazhdim


me mall e merzi ju pershendes
se vertete seshte lehte pa dashuri
me keq eshte kur zhgenjehesh
e te kthehet me tradheti
Mos tento tma ndalesh vdekjen
se nuk mundesh me ma ndale
mos tento te me gezosh
se njeher zemren ma ke kalle


mos eja ne varrimin tim
se ngushellime une nuk pranoj
nga kjo bote e mallkuar
me plagen tende une po shkoj


mos tento te me buzeqeshesh
nese kete vetem e aktron
mos tento tash te me kthehesh
se qdo gje tash perfundon


mos eja ne varrimin tim
per te qeshe e per hajgare
sepse te gjith do ta kuptojne
se vdes une nga ti tradhetare
 
KALOI KOHE E GJATE!

Kaloi kohe e gjate
qe une nuk jam me ty
vuaj me zemer te thyer
dhe me lot ne sy!
te kerkoj ne enderr
askund nuk te takoj
mendo te lutem per mua
une si po jetojme ke vra ne zemer
ajo me ska sherim
kurr me ne kete jete
sdo te gjej gezim
mendoja se ti je
per mua e vetmja femer
por kurr se mendova
se me therr ne zemere kerkoj nje leter
qe dikur ta shkrova
perse valle keshtu
une me ty gabova
kaloi kohe e gjate
e une jetoj pa ty
vuajtja e zemres sime
po behet tragjedi
 
PSE TASH SME FLET ME GOJE?


Pse tash me qendron ne distance?
pse tash sme flet me goje?
me fshehesh para syve dhe hesht
mendove se dashuria eshte loje!Pse enderr qdo nate me shfaqesh?
dhe syte e mi i le pa gjume
me trego te lutem per q'shkaqesh?
kur e dite se te dehsta shum...
Pse jeten time e rrembeve?
dhe lotin ne sy e vendose
fatin qe kerkova ne mes e theve
zemren qe te deshti te gjalle e varrose!!!
Nuk ka ne kete bote te mjere
asgje te mire as reale
nuk ka ne kete bote parajse
por vetem gjera fatale.....Shpresa qe menjehere vdes
dhe kurr me nuk ringjallet
loti qe bie dhe behet akull
zemra qe per ty po kallet
 
MA KE KTHY JETEN MBRAPA!Prej kur ti me ike pa treguar
ma ke kthyer jeten shum mbrapa !
zemren time e ke lenduar .
dhe po mundohem ta sheroj me hapa !
kur kisha me shum nevoje per ty
ty nuk te takoja askund
kur te kerkonte zemra e ste gjente
me dukej se gjithqka ka marre fund
kur ma ktheve shpinen
dhe zemren time e theve
me lae shum lot ne sy
dhe kurr me nuk u kthevemeqenese vuajtja qe kisha
aspak mua sme ndalej
koha edhe pse kalonte
pikellimi mua me falej...
ne vend se jeta te me sheronte
dhe zoti i madh te me ndihmonte
loti vazhdonte te me pikonte
e jeta ime ne vetmi vazhdonte
 
 
 KAM NJE PYETJE PER TY !?


E kam nje pyetje per ty .
perse me lae me lot ne sy ?
perse me bere aq shum te vuaj ?
perse me frymezove poezi te shkruaj?

Me jep te lutem pergjigje ,
por pergjigjen e vertete
sepse sa me lendon mua
e lendon veten ne jete

nese mendon se jeta kalon
me tradheti e me mashtrime
me mire ben vetvrasje
se ske gjase per jete me gezime

ti ishe agresive dhe shum e eger
kur te takova per here te pare
por me kohen u bere e bute
dhe menjehere pas saj u ndame
me ler mua te qete ne bote
me lotin qe tash kam ne sy
por mos mendo aspak per mua
edhe pse une po mendoj per ty ...
pse zemren time e theve ?
kur une te deshta pa kufi
pse ike e me su ktheve
e shembe kete dashuri!
 
 
 
LOTI IM S'ESHTE UJE I THJESHTE!


Mos mendo se loti im
eshte vetem nje uje i thjeshte.
ai pikon nga mesi i zemres
sepse ve ty te kam deshte ...mos mendo se zemra ime
eshte e forte si gure
ajo e tille ishte dikur
por ti e lendove me avanturemos mendo se ende te dua
pas tradhetise qe me shkaktove
tash duhet veq te urrej
se vetem kete e meritovete lutem te me falesh
qe u leshua ky mallkim
por ky nuk ishte prej meje
por nga zemra e shpirti im
loti im s'eshte uje i thjeshte
qe per ty qdo dite pikon
ti se din sa eshte rende
kur dikush zemren ta lendon .....

KESHTU KA QENE E SHKRUAR NDOSHTA !Keshtu ka qene e shkruar ndoshta
qe une e ti te jetojme te ndare
larg nga njeri tjetri e me vuajtje
dhe asnjehere mos me u pare !

keshtu ndoshta e ka shkruar zoti
qe jeta jone muar pikellimin
zemra ime e ndare ne gjyse
rend e e perjetoi pelinin !
vertete shum vuaj por skam qte bej
ajo qe eshte shkruar nuk ndryshohet
ndoshta vjen nje dite shpresuese
dhe serish zemra ime qetesohet
jetoj me shpresen e vetme qe me mbet
dhe me enderren qe spo perfundon
e une dhe ne enderre te kerkoj
por askund zemra spo te takon
nje dite nese ti mendon per mua
nga syte e tu leshoje nje lot
dhe atehere thuaj vetes tende
perse e lash spo e kuptoj dot
kerko zemren time qe se gjen me
as ne kete bote as ne boten tjeter
se gjithqka qe ekzistonte mes nesh
tash mbeti e kohes se vjeter
fati im u shua ne mesnate
dhe jeta ime moti tjeter ndryshim
por qe te dua smund te them me
se vertete tash ska asnje kuptim
me mire mendo nje dite dhe qaj
se sa perjete te me harrosh
nese kupton se une kam vdekur
varrin tim mund ta vizitoshpor mbi varr mos me sjell lule
vetem nje lot mbi mua ne dhe
harro se dikur te kam dashte
dhe filloje nje jete te re
 
VITET E VETMISE ME LOTKalova ne jete shum vuajtje
dhe vite te vetmise me lot
pa ty mbeta qysh ne rini
dhe pa ndal u luta ne zot
perpjekjet e mia te kota
per te kthyer dashurine
nuk paten dobi fare
por me sollen vetmineu mundova qe te pajtohem
me kete te mallkuar realitet
por kjo aspak sme qetesonte
vetem e vetem qe mbeta vete !
vitet e gjata pa ty
vertete shum me kan munduar
por se di ti ndonjehere
valle kete a e ke besuare di qe kurr se ke besuar
se po ta besoje do te ishte
pak me ndryshe dhe pa tradheti
sdo te leje zemren qe te deshti
qe te vuaj ne vetmi

shum per kete dashuri
kam shkruar dhe po shkruaj
shum vite kam lotuar
dhe ende vazhdoj te vuaj
sa rende eshte te jetosh
me nje plage ne zemer
te cilen e ke kujtim
nga e mallkuara femer !
keto ishin per mua
vitet e renda te vetmise
dhe shprese e humbur kot
per rruget e dashuriseshum shpejt vjen ardhmeria
por ty une ste kam me afer
nje ardhmeri e fundosur
qe jeten ma ben te varfer
shpesh i kujtoj vitet
e vetmise se rende me lot
u mundova te te harroj
por u mundova veq kot
se kjo jete pa ty beso
nuk kishte asnje kuptim
mbete enderr e pashuar
brenda zemres e shpirtit timedhe pse jeta kalonte
asgje plaget smi sheronte
asgje ne jete skish kuptim
per ty skishte zevendsim !!

PER TY DO TE VDES.


Kur ty te thone
se jete kam nderruar
mos u mundo
per te me kerkuarse mua me sme gjen
as te gjalle as hije
ti me vrave zemren
me te zezen tradhetie
per ty do te vdes
shum here te kam thene
dikur duart per ty
ne zjarr i pata venetash qe je pa mua
me thuaj si jeton
jetene me nje tjeter
valle si e kalon ???
a eshte veshtire ?
kur mua sme ke ?
a harrohen fjalet
qe dikur mi the ?une per ty vdiqa
dhe te bera ndere
por kjo gje per ty
skishte asnje vlere !
me lotet e syve
une i lava syte
me vite te tera
veq ty te kam prite !e qe tani ndodhi
kjo ndarje mes nesh
valle fytyra jote
tash a do te buzeqesh !?
ne nje bote tjeter
me dhe i mbuluar
pa drite e pa diell
nga vetmia i shoqeruar
vetem ti me vrave
pa aspak meshire
si te jetoja pa ty
e kisha shum veshtireper kete zemra vendosi
qe te nderroje jete
se qenka me mire keshtu
se sa pa ty me mbete !e vulose fatin tend
dhe fatin tim e vrave
qdohere u gezove dhe qeshe
por kurr njehere nuk qave
 
ME FAL FATI IM!


Me fal qe te deshta shum
dhe qe krijova ndenja per ty
se mendova se keshtu je
smendova se mbes me lot ne sy

me fal fati im i gabuar
qe dashurova me shpirt e zemer
me fal qe jeten time e humba
vetem per nje te mallkuar femer
te mallkoj naten dhe diten
te mallkoj tere kete jete
me dhemb ajo qe kuptova
se te humba , pa ty kam mbete
ku je tani aspak se di
ndoshta dhe kjo sme intereson
por me intereson e vetmja gje
si me pare a me dashuron
ngado qe shkoj ti me shfaqesh
dhe aspak hija jote sme le te qete
zemra ime ende se kuptoi
se sa eshte rende pa ty me mbete

me fal fati im qe te lash ashtu
ne rruge te gabuar qe ska kthim
dhe pa dashur te solla plage
plage te rende qe ska sherim
e kujtoj ndarjen si sot
dhe loti ne sy me pikon
e zemra ime e lenduar
ende per ty po vajton
me iku fati ne duar te fatzive
dhe mua me la perjete te vuaj
shiko ne vargjet e poezive
aty dhimbjen time e shkruaj
 
 
TI NUK KISHE ZEMER !


Ti nuk kishe zemer
edhe pse ishe femer
mendove veq avanturat
ne mes nesh i shkatrrove urat!
ti nuk e meriton
qe une per ty te shkruaj
e lere te qaj me lot
e me zemer te vuajti nuk kishe zemer
luftove vetem per emer
per aq dhe pasuri
humbe kete dashuri !
pranoje se ke gabuar
se ne zemer me ke vra
solle deri ne perfundim
dhe rruget tash na jane nda
nese e kupton lotin
qe une ne sy e kam
kupto se shum po vuaj
qe tash me ty me sjam
por une jam pajtuar
me jeten reale
edhe pse kam nje dhimbje
kuptova se ishe fatale

shiko zemren time
ajo po qan e vajton
vuajtjet e saj te medha
ska mjek qe i sheron
ti nuk kishe zemer
ishe e pashpirt
shum isha me ty
e kete se kam dite
do te vdes per ty
dhe loti do te me mbes ne sy
te gjith do ta kuptojne
se zemren ti ma ke thy
mos u pendo per gabimet
nese ka ardh nje vonese
se asgje me nuk ndryshon
tash ka humbur qdo shprese
fatin qe une mendova
tjetrit iu kishte shkruar
dhe une u desht te harroj
se dikur te kam dashuruar
edhe pse me dhimbje ne zemer
e kuptova kete te vertete
vendosa qe pa ty se pa ty
une ta vazhdoj kete jete
me vjen shum keq nga jeta
qe keshtu me mundoi
me vjen shum keq per ty
kur mendoj se dikush te mashtroi
por sillem ka te sillem
me duhet ta pranoj
se ti nuk kishe zemer
dhe askush ste mashtroj
u mundova te te bind
qe te kthehesh perseri
por ti kurr me nuk u ktheve
dhe humbe kete dashurimbaje tash te vetmin kujtim
unazen qe une ta dhash
kujto sa te deshti shpirti im
kujtoj dhe fjalet qe ti thash

kjo jete nuk eshte reale
dhe ska fare te verteta
me lot dhe me vuajtje
mua po me shkon jeta
po te kishe zemer
dhe ndenja per dashuri
do ta kuptoje se loti im
po pikon vetem per ty
do te ishe e lumtur ne bote
sdo te shihnim kurr ne lot
do te ishim te bashkuar
dhe dy persona te dashuruar

 
QANĖ ME MUA EDHE NATA.Zgjohem ne mengjes
dhe driten kerkoj
dielli nuk ka lindur
as sdo te perendoj!

e une qaj per ty me lot
me mua qan dhe nata
me ka kapluar nje zjarr
dhe shum vuajtje te gjata
qan me mua dhe hija
e nates se erret me yje
qan dhe shpirti im i djegur
qan dhe zemra qe u thye!
sme shkoi asgje per dore
sme shkoi asgje per te mire
me ike kur shum te deshta
ne nje moment te veshtire !

mundohem te perballoj kete dhimbje
por ajo eshte me e forte se une
mundohem te te gjej une ty
por nuk mundem te gjej askund

ka kaluar koha kur ishim ne
te bashkuar e me lumturi
ka kaluar ajo qe ne dy
thjesht e quanim dashuri

me dhemb tash e verteta
qe sdua ta pranoj
e di qe te humba perjete
e loti sdo te pushoj
a beson se per mua
qane nata me erresire
a berson se pa ty kjo jete
po me duket e veshtire !
ndoshta vjen nje dite
dhe ti atehere e kupton
se sa eshte rend ta vrasesh
zemren qe te dashuronkuptoje vuajtjen time
dhe lotin qe kam ne sy
kupto se kjo po ndodh
vetem e vetem per ty
nese ke menduar
se me ke bere nder
kuptio se shum ke gabuar
por tash asgje ska vlere !

vlere ka vetem e verteta
qe une vuaj e qaj per ty
e qe mundohem te kuptoj
pse s'ndalen lotet ne sy
nganjehere me veten habitem
pse aq shum te besova
dhe i drejtohem zotit
o zot valle ku gabova ?
por asnjehere ne jete
pergjigje te vertete nuk gjeta
tash e kuptoj sa eshte e rende
dhe e veshtire pa ty jeta


KU JE TANI ?????????


Ku je tani
qe spo me shfaqesh
nuk me lajmerohesh
per qfar shkaqesh?
Ku je tani?
te therras ne emer
nganjehere gaboj
edhe te them zemer
mirpo ty ste kam
e ku je nuk e di
enderra ime e vetme
po behet tragjedi
me ke lene me lot
me zemer te thyer
nuk besove ne zot
por ne emer te ndyer

tani zemra ime
per ty ende mendon
por shpirti im
thelle po te mallkondije veq nje fjale
dhe kurr mos e harro
se e vrave zemren
ate qe ty te do
tani te urrej
ne vend se te dua
te urrej une ty
dhe buzet e tua
ku je tani me thuaj
a je e lumtur pa mua
mbaje mend perjete
se me kurr ste duanese me sheh enderr
le te denoj zoti
se mua per ty
ende smu ndal lotiende per ty shkruaj
qaj edhe po vuaj
a je tash e lumtur
te lutem me thuaj
A VJEN TI PERSERI?


A vjen ti perseri
brenda zemres sime
a me sheron plaget qe kam
a mi ndal keto kujtime???
Nese nje dite kthehesh.
me trego qe te dal para
dhe ti them fjalet
qe dikur ne shpirt i ndalati nuk ke me vend
ne zemren time
se me le me vuajtje
me lot e vajtime
shpesh e pyes veten
ti te une a vjen
gezimin e dikurshem
me kurr nuk e bjen
a vjen ti perseri
ne enderrat e mia
a e kupton rendesine
e vuajtjes nga dashuria

me trego te lutem
me thuaj te verteten
sa e vlereson dashurine
sa e vlereson jeten
te deshta me zemer
pse ishe e ndershme
apo pse keshtu mendova
kur te pash te hjeshmeti nuk kishe nder
ti nuk kishe besnikeri
nuk kishe as vlere
as ndenja per dashurime vjen keq te them
se nese kthehesh nje dite
dyert i ke mbyllur te une
se smunda me me te prite .

nuk me dhae rastin
te tregoj sa te dua
u largove shpejt prej meje
dhe kjo dashuri u shua...
 
 
QOFSH NE JETE ME NDER
PER ME NJE MALLKIM
SE SA SHUM TE DESHTA
TI ME LE NJE PIKLLIM


NUK DO TA KTHEJ KOKEN '
QE TE SHOH PERSERI
POR DO TE MALLKOJ ME ZEMER
QE TE VUASH NE PERJETESI


BEHU GATI TE LARGOHESH
UNE NUK DI SE KU JAM VETE
TI DO MBERTESH E MALLKUAR
SE TE DESHTA ME TE VERTETSHKO SHUM LARG NGA JETA
SHKO SHUM LARG NGA UNE '
POR TE LUTEM MOS HARRO
SE TE KAM DASHUR SHUM,


SHKO DHE MERRE TRADHETINE
POR RUAJE DASHURINE
RUAJE EDHE NJE KUJTIM
SE SA TE DESHTI SHPIRTI IM


NJE ZEMER DO QAJE
NJE LOT DO TE PIKOJE
NJE DASHURI TE ENDERRAVE
UNE DO TA KUJTOJE


NJE MREKULLI NGA KJO BOTE
KURR UNE SDO TA GJEJ
ATE QE ME TRADHETOI MUA
FORT DO TA URREJ


ME VJEN SHUM RENDE TE THEM
POR EDHE SHUM SHUM VESHTIRE
ME DETYRON NJE PLEGE E SHIRTIT
ME TE THENE TY LAMTUMIRE
 
MALLI QE KAM NE ZEMER?


Malli qe kam ne zemer
per qdo dite po shtohet
plaga e shirtit te lenduar
per qdo dite trazohet
kujtimi qe kam per ty
nuk me le te qete
kur mendoj se perjete
une pa ty kam mbete

vajtoj zemra ime per ty
dhe ende per ty vajton
kur mendoj se kjo jete
pa ty se pa ty po vazhdon
laj syte e tu me lotet e mi
dhe mbaje mend se te kam deshte
fjala e zemres sime , te dua
asnjehere nuk ishte e thjeshte
te kerkoj ne netet e gjata
dhe hijen tende ne gjum e takoj
keshtu e ka jeta e shkrete
me lot ne sy pa ty po jetoj
me shfaqesh pas nje kohe
kur mendoj se nuk je gjalle
kur zemra ime e lenduar
tash pa shprese me eshte kallemalli qe kam ne zemer
po me ben te vuaj
dhe lotet me bien ne sy
pastaj vazhdoj te shkruaj
a ka jeta perfundim
qe te ndalem e mos te vuaj
qe ta ndal lotin ne sy
por ty ende nzemer te te ruaj
jetoj per ty me malle
dhe jeten me nuk e dua
kur mendoj se je me tjeter
e smund te jesh me kurr me mua
mos i mallko tjeret
mallko veten tende
se askush ste ka faj
qe ike ane e kende
shikoma lotin ne syte e mi
dhe zjarrin qe kam ne zemer
dhe atehere e kupton
se ti me ishe e vetmja femer


 
TE KERKOJ NE ENDERR PA SHPRESE!


T e kerkoj ne enderr
pa asnje shprese
ku je une nuk e di
ende me lot te presme jep nje pergjigje
me jep nje sinjal
dua te te gjej
dhe te them me fala ike per te mos u kthyer
valle a me tradhetove
a beson se me ke thyer
dhe rende me lendove
me thuaj pse me genjeve
pse une shum te besova
me thuaj pse me ike
valle a une gabova?
e di qe per ne ska shprese
por ende po te kerkoj
po e kerkoj nje enderr
qe kurr smund ta takoj
i lutem zotit te meshirohet
dhe mua te me merr jeten
se qenka shum rende per mua
tash qe e di te vertetene verteta dhemb
kjo eshte nje gje reale
kur e di se te deshta
e ti shikimin e ndale
ska kjo fjale asnje fund
se dhimbja ne zemer me rritet
shpresa qe kisha per ty
thelle ne shpirt po vritet
nuk paska me rende
se te jetosh pa shprese
kur e din se e dashura
te ka prer ne bese
te kerkoj ende ne enderr
por enderra po perfundon
dhimbja e zemres sime
ende per ty vazhdonnese nuk e beson
se ende vuaj per ty
kete me mire e tregon
zemra ime ne poezi
 
MBAJ KUJTIM UNAZEN.


Mbaj kujtim unazen
kur te jesh e vetmuar
dhe kujtoje djalin
qe te ka dashuruar
mbaje afer zemres
dhe shikoje shpesh
mendo se me sme ke
qaj e mos u qesh
kur unaza ime
ngapak do te ndryshket
dhe lulja e kujtimit
ashtu do te vyshketmos e qaj ti lulen
se lule ka shum
qaje zemren time
se per ty sben gjum
unazen nga gishti
kurr mos e largo
mendo zemren time
qe ende te dolaje me lot syri
dhe shikoje enderr
se ne vendin tim
tjetri tu be dhenderr
jeta te ndihmofte
te sjellte lumturi
e di se pa mua
sdo te kesh dashurimbaj kujtim unazen
dhe mbaje ne gisht
se qdohere une ty
te deshta seriozisht
me fal qe te deshta
dhe te dhash kujtim unaze
ti per mua ishe
e vetmja vajzene netet e gjata
me lot e me vetmi
une per ty do te qaj
dhe do te mbaj zimbaje kujtim unazen time
prane shtratit tend
dhe mendo se sikur ty
kurr se deshta askend
kete qe per ty shkruaj
sd te thote gezim
por per ty po vuaj
une dhe shpirti im
zemra per ty loton
dhe ende te kujton
ende nuk po e di
kjo jete ku perfundon
 
NESE ME QAN ZEMRA!


Nese me qan zemra
ajo qan per ty
jo per tjera femra
por per nje dashurinese loti im
pikon nate e dite
atehere mendo
se ende jam tu t'pritenese me qan zemra
do tjem robi yt
fjalet qe ti thash dikur
tash me mbeten ne fyt
te kerkon ty zemra
askund nuk te gjen
te therras ne emer
por ti nuk po vjenme fal qe te deshta
e smunda te kem
me fal qe te kerkova
e me ty smunda te jem

mos mendo per mua
se une me ste dua
ik nga jeta ime
harro jeten intime
 
NESE ME QAN ZEMRA!


Nese me qan zemra
ajo qan per ty
jo per tjera femra
por per nje dashurinese loti im
pikon nate e dite
atehere mendo
se ende jam tu t'pritenese me qan zemra
do tjem robi yt
fjalet qe ti thash dikur
tash me mbeten ne fyt
te kerkon ty zemra
askund nuk te gjen
te therras ne emer
por ti nuk po vjenme fal qe te deshta
e smunda te kem
me fal qe te kerkova
e me ty smunda te jem

mos mendo per mua
se une me ste dua
ik nga jeta ime
harro jeten intime
 
 
 
 
QKA ESHTE DASHURIA?Kurr ti nuk mendove
per vuajtjet e mia
sepse se kishe ditur kurr
qka eshte dashuriate vrafshin lotet e mi,
dhe vuajtjet e zemres sime
se me bere te qaj
me shprese e vajtimeTi kurr se kishe ditur
qka eshte jeta ne vetmi
si eshte te mbetesh pa krah
dhe pa nje dashuri
ti kurr se kishe ditur
se qka eshte kjo jete
fatin qe se enderrova
ne vetmi me mbetenese ne syte e tu
nje dite rrjedh nje pik lot
mos me thuaj jam tuj qare
se une sdo te besoj dotnese nje dite te rende
kthehesh te me kerkosh
mos harro se jam i vdekur
por ne varr mund te me vizitoshdikur ti per mua
ishe enderr e pambaruar
tash qe fillove avanturat
krejt me ke harruarte duash nje njeri
e ai kete mos ta vleresoj
eshte si ta ushqesh nje te varfer
e ai serish te sulmojmos mendo se per ty
ndalen vuajtjet e mia
sepse ti kurr se kishe ditur
se qka eshte dashuriadashuria eshte dielli
qe lind dhe perendon
dashuria eshte hena
qe zemrat na i ndriqondashuria per mua
eshte gjithqka ne jete
por ka veq nje dallim
veq dashuria e vertete

CILI ESHTE REALITETI?!A eshte kjo jete reale?
a eshte dashuria banale ?
a beson se te dua
sa ka fusha dhe male?!


a eshte kjo jete me vlere?
a eshte kjo jete e mjere?
me vuajtje pres dashurine
por ajo s'troket ne dere!Mendo njehere se per ty
mendon nje djale fisnik
kam vetem dashuri te sinqerte
por nuk jam pasaniksikur ta kuptosh kete zemer
sa here te therret ne emer
sa here vajton per ty
por valle a ke me u kthy?!ketu ishe por shkove
per kete mua sme tregove
zemren qe shumte deshti
beso se rende e lendovebesoje realitetin
te verteten dhe sinqeritetin
per ty do te beja gjithqka
do ta zhdukja malin dhe detin.Koha po kalon
e shpresa nuk po kthehet
zemra e lenduar
per qdo dite po thehet!Loti rrjedh ne sy
vuatja thelle ne zemer
a ja vlen kjo vuajtje
vetem per nje femer?!
sikur ne kete jete
te kisha bere mekate
do ta dija pse vuaj
per dashuine sate
sikur ne kete jete
te isha zhytur ne gjynah
do ta kuptoja me lehte
pse jetoj si zog pa krahshpresa me ka humbur
ajo nuk vjen me
e une per nje dashuri
naten e heshtur qaj me ze
meshirohu o zot
ma lejo fatin tim
ose tregoma arsyen
pse me solle denimate qe enderroj
gjindet ne distance
u mundova ta takoj
por kurr spata shanceloti po me verbon
vuajtja po me shkatrron
me ndihmo zot te lutem
nese kete dhimbje e kupton.se di sa do te jetoj
keshtu me lot ne sy
me mire merrma jeten zot
se zemra me eshte thyska gjasa per bashkim
ska gjasa per takim
keshtu me thot nje ze
brenda shpirtit timnese kjo qe mendoj
eshte me se e vertete
te jetoj une pa ty !
JO,s me duhet kjo jetesa shum kam enderruar
por enderrova kot
gezimin qe e mendoja
mu be vuajtje e lot!
 
Shpresa nuk po kthehet!Koha po kalon
e shpresa nuk po kthehet
zemra e lenduar
per qdo dite po thehet!Loti rrjedh ne sy
vuatja thelle ne zemer
a ja vlen kjo vuajtje
vetem per nje femer?!
sikur ne kete jete
te kisha bere mekate
do ta dija pse vuaj
per dashuine sate
sikur ne kete jete
te isha zhytur ne gjynah
do ta kuptoja me lehte
pse jetoj si zog pa krahshpresa me ka humbur
ajo nuk vjen me
e une per nje dashuri
naten e heshtur qaj me ze
meshirohu o zot
ma lejo fatin tim
ose tregoma arsyen
pse me solle denimate qe enderroj
gjindet ne distance
u mundova ta takoj
por kurr spata shanceloti po me verbon
vuajtja po me shkatrron
me ndihmo zot te lutem
nese kete dhimbje e kupton.se di sa do te jetoj
keshtu me lot ne sy
me mire merrma jeten zot
se zemra me eshte thyska gjasa per bashkim
ska gjasa per takim
keshtu me thot nje ze
brenda shpirtit timnese kjo qe mendoj
eshte me se e vertete
te jetoj une pa ty !
JO,s me duhet kjo jetesa shum kam enderruar
por enderrova kot
gezimin qe e mendoja
mu be vuajtje e lot!
 
REALE ASGJE !!!


A eshte kjo jete reale?
a eshte dashuria banale ?
a beson se te dua
sa ka fusha dhe male?!


a eshte kjo jete me vlere?
a eshte kjo jete e mjere?
me vuajtje pres dashurine
por ajo s'troket ne dere!Mendo njehere se per ty
mendon nje djale fisnik
kam vetem dashuri te sinqerte
por nuk jam pasaniksikur ta kuptosh kete zemer
sa here te therret ne emer
sa here vajton per ty
por valle a ke me u kthy?!ketu ishe por shkove
per kete mua sme tregove
zemren qe shumte deshti
beso se rende e lendovebesoje realitetin
te verteten dhe sinqeritetin
per ty do te beja gjithqka
do ta zhdukja malin dhe detin.a eshte kjo vetem enderr?
a eshte kjo nje deshire?
te lutem kurr mos e thuaj
fjalen LAMTUMIRE...

 
 
 
 
 
 THUAJ KU GABOVA???!!!


Me thuaj ku gabova!?
a pse per ty jetova
pse zemren ty ta fala
a pse te dashurova??!Me thuaj ku gabova
qe ti me le ne vetmi
per mua ska me jete
vetem zi e me zi !
si jeta qe nderrohet
njehere drite e pas terr
mos harro se pas vdekjes
trupi do te shkoj ne ferre ke merituar
nje denim te ketille
sepse zemra qe e theve
nuk ishte nje villeme thuaj pse me ike
kur te deshta me zemer
pse jeten time e fike
vetem per emer?!a bera une gabim>?
a bera valle une faj
pse tash ende te qaj
kur sdua ne zemer te mbajje enderr qe kurr nuk shuhet
je mallkim i zemres sime
je kujtim qe ende ruhet
e prap me sjell pikellimeje ajo qe ishe dikur
mendje kurr ske nderruar
ende je e martuar
me ate qe se ke dashuruar
 
 
IKE E U MARTOVE!


Nga jeta ime
ti perjete shkove
nje dite te papritur
ike e u martovederisa une per ty
jetoja me plot shprese
ti me bere mua
qe per ty te vdese more nje njeri
qe kurr nuk e deshte
e thave zemren time
sikur lule vjeshtee humbe veten tende
heret ne rini
dhe ne ate kohe
e linde nje femime thuaj te lutem
pse me ke tradhetuar
dhe si eshte ndenja ta mbash
nje femij ne duar?!me thuaj te drejten
a mendon per mua
a mendon se ende
une ty te dua ?!
derisa ishe me mua
te tjetri lidhe bese
une fare pa e ditur
ti bere martese
kjo gje ne zemer
shum rende me vrau
deshta te permbahem
por syri me qau
Valle a je e lumtur ?
tash qe je e martuar
mos harro vuajtjet e mia
qe i ke shkaktuarsi eshte valle ndenja?
kur ti je me tjeter
per nje qast harron
dashurine e vjeter !
nje dite te zeze
nese vij nga rruga jote
do te sjelli lule
ti ruash per shum motenga era e luleve
rende do te infektohesh
sikur me lendove mua
ashtu dhe ti do te denohesh !
tash ne syte e mi
shihet nje malle
shpirti e zemra
per ty mu ka kalleloti im tani
ende nuk eshte ndalur
kush na qenka ai
qe zemren ja ke falur?!
si lulet qe e presin diellin
une ty te kam pritur
se do te martohesh me tjeter
kurr nuk e kam ditur !
kjo eshte jeta e mallkuar
kur te humb dashuria
kur mendon se je i lumtur
e te vjen befasia !
ende une kujtimet
per ty pa i ndale
ti ike e more
nje tjeter djaleprinderit e tu
se kishin ditur
se ti je martuar
dhe lrg ke ikurata te kan pritur
deri ne mengjes
por kjo ishte pritje
e kot e pa shpresedhe une te prita
por e gjeta lotin
me zemren time
vetem luta zotin
por ti e pazemer
gjeloze e tradhtare
per vuajtjet e mia
nuk mendove fare
ashtu kishe lindur
vetem te tradhetosh
per dashurine time
fare te mos mendosh
a e kupton tani
lotin qe kam ne sy
a beson moj tradhtare
se ende vuaj per ty !!!???
por nje te vertete e di
se qdo gje ka marre fund
dhe rruget tona te ndara
me s'takohen askundedhe pse me lot e dhimbje
ne nje qast te veshtire
shum herepo detyrohem
te them ty Lamtumire...
 
SIKUR PENICILINI!!


Jam sikur penicilini
qe te dhemb por te sheron
jam nje njeri me zemer
qe veq per ty jetonJam nje njeri me ndenja
mendoj seriozisht
ty te pata takuar
vetem rastesishtmirpo dhimbjen time
askush smund ta sheron
se ti ne jeten time
me nuk ekzistonka kaluar koha
kur ne dy bashk ishim
ka kaluar koha
kur lumturine e kishimtash ti je me tjeter
por valle a je e lumtur
kjo gje ende me vret
edhe pse te kam humburkjo jete shum e gjate
vdekjen une po e pres
smund tu bej balle plageve
veq lutem dua te vdes


o zot ke meshire
per nje jete te rende
e kam shum veshtire
se kam lendu askendnese mendon jeten
si nje avanture
ke bere gje te mire
qe gjete tjeter burre


se une sjam per ty
shum vone e kuptova
kur ike me nje tjeter
e une ende s'besova
 
ZERI YT I EMBEL

Si ne enderr po me vjen
zeri yt i embel si mjalta
dhe ngadale me thot te dua
me disa fjale shum te zjarrtase mendoja kete gje
as ne enderr as ne realitet
por ja qe enderra ime
kete rruge e zgjodhi vetkjo eshte vetem e kote
kur enderra ta zgjedh rrugen
kupton se jeta merr fund
e ty ste takoj askundzeri yt i embel shum
vertete nuk mund te harrohet
por gjithqka qe mbet e kaluar
ben zemren qe te lendohet

Enter supporting content here