www.meeti.tk

Home | Uēk | Video-klipe | Programs | Erotika | V.i.P | Autori | Poezi dashurie | Vetevendosje | Vargje Dashurie | Montazhat | Muzika | Galeria | Humor | Feja Islame | Love-Photo | Shėndetėsia | Rreth Dashuris | Guest-Book

Poezi dashurie

meeti.jpg


Myspace Codes, Myspace GraphicsMyspace CodesMyspace CodesMyspace Text Generator, Myspace GraphicsMyspace LayoutsMyspace Codes

ahmet1.jpg

Kur keto poezi te lexoni,ju lutem ndaluni dhe mendoni,por mos vajtoni aspak vetem te verteten kuptoni se qfare ben nje vajze e poshter kete kurr mos e harroni,vetem e mallkoni sikur zoti qe e mallkoi perjete ate te pa faj.......

Kėtu mund te  gjeni :Poezi dashurie,Vargje dashurie.Letra dashurie Sms poezi..dhe gjithqka qka i perket dashuris..

 

KU JE QE NUK TE SHOH ME ?!


Ku je qe nuk te shoh me?
je vdekur apo gjalle?
a e kujtion tash zemren?
qe rende e pate kalleKu je qe skam lajme per ty
a je ende me tjeter?
pse te qaj ende me lot ne sy
kur ti harrove dashurine e vjeter
ku je qe me je zhdukur
a je valle ne kete bote
kujtoj pak syte e mi
qe dikur i le me lotpse ike kur shum te deshta ?
a je tash e gezuar
a e kujton tash zemren
qe dikur e pate tradhetuar?mendo se pa ty jeta
me eshte shum e veshtire
kurr nuk gjeta forcen
qe te them lamtumiree di qe per mua me smendon
dhe keto poezi nuk i lexon
e di qe tash je bere nene
e mua perjete anash me ke lenenese nje nate me sheh enderr
menjehere nga gjumi ngritu
kujto tradhetine qe me ke bere
pije helmin edhe mbytu
 
VUAJ NĖ HESHTJE!!!


- Per ty ende qaj
dhe ne heshtje vuaj
edhe pse se meritove
poezi te shkruaj


Vuaj per ty ne heshtje
kete se din askush
pse smund te harroj
kur ma djege zemren prush?Mos mendo se fitove
qe mua me le vete
se rende me lendove
denimin ke me gjetedhe ne enderr te shoh
kur sdua me te pa
kur e di shum mire se
ti me pate vrakaluan shum vite
pa ty ne vetmi
vetem lotet e zemres
me bene shoqerismunda te harroj
edhe pse u mundova
smunda te dashurohem
se shum u lendova


perse me tradhetove
fare pa me treguar
kurr sme the se tjeter
ti ke dashuruardo te isha i pajtuar
dhe nga ti do te largohesha
vetem nese me tregoje
tjeter dashurojshaedhe pse me dhimbje
e me zemer te thyer
do te thoja lamtumire
kurr mos me u kthyerpyetja e vetme per ty
qe e bera qdohere
perse me tradhetove
pse me le per tjerepse me djege ne shpirt
pse me lendove ne zemer
kur per mua ishe
ti e vetmja femerperse me bere te vuaj
perse me bere te qaj
per jete e per mot
ne zemer te mbaj


do te isha i lumtur
vetem ty te harroj
por sado qe po mundohem
ende me zemer po te kujtoj


meritove te mallkoj
por une i tille nuk jam
prap per ty me vjen keq
qe lumturin tone pas e lamprap me dhimbsesh ti
mendoj se sje e gezuar
diqka me thot ne zemer
se ate se ke dashuruar


per tradhetine tende
kerkova nje arsye
perse keshtu pa meshire
zemren me ma thyekerkova te me thuash
valle se ku gabova
tradhetine pas shpine
me qka e meritovaune kurr ste kam tradhetuar
me tjera kurr skam shkuar
por se ti je e tille
kurr nuk e kam menduarune ti fala te gjitha te mirat
ti me fale avanturat
ne mes te dashurise sone
i shkaterrove urat


Vuaj tash ne heshtje
dhe loti po me vret
mbaj mend se pa ty
perjete mbeta veti mbyllur ne vetmi
me lot dhe pa shprese
e di se n'zemren time
ti me nuk ben pjeseshpresa qe une kisha
per nje qast me vdiq
e humbem dashurine
tash mbetem armiqune e kam pak zemer
nuk mundem te urrej
por pse zemra jote
mua te me genjej?me fal tash gabova
se ti skishe zemer
e ndyve perjete
emrin e quajtur femer!tash qe jam ne vuajtje
dhe vdekjen kerkoj
ndoshta ne boten tjeter
mundem te takoj


por fytyren tende
sdua ta shoh kurr
se ishe vajza pa ndenja
veq per avanturkujtoj lotet e mi
qe token e bene det
ajo jane deshmia
se te deshta me te vertete


Nuk eshte e lehte
per nje vajze te vuash
ate qe se meriton
ne zemer ta ruashte thashe nese ike e me ste shoh
kur te kthehesh sdo te njoh
do te mbetesh e kaluar
ne zemren time e harruar!


por ndenjat sme lejuan
qe une ty te harroj
mbeta me zemer te thyer
te vuaj e te vajtojpoezite e mia
ti nuk i sheh fare
moj vajze e pazemer
moj vajze tradhetaretash vetem ta dish
sa shum per ty shkruaj
ndoshta e kupton pak
se sa shum po vuajpoezite e mia
vuajtjen time tregojne
zoti i denofte rende
ata qe tradhetojnejeta ime iku
ti ma vodhe shpresen
me genjeve rende !
dhe e theve besen!mendoja se e ke
besen shqipetare
por ti e kishe nje bese
ate tradhetare!kur me ty une isha
ardhmerine e planifikoja
mendoja kurr sdo te ndahemi
se vertete te dashurojatash me mua do te ishe
e lumtur dhe me femi
por ne vendin tim tjetri
po te ofron dashuri


e kuptoj qe dashurija jone
shum heret u shemb
por sjam fajtore qe ende
per ty zemra me dhembpse mbete ne zemren time
smundem ta kuptoj
valle ndenjat e mia
spo mund ti kontrolloj
 
TI JE E KALUAR.


Ti je per mua
tani nje e vdekur
harro te lutem doren
qe te ka prekurti je e kaluar
por n'zemer te mbaj
smundem me t'harruar
dhe per ty po qajne naten me yje
ne qetesine intime
ne enderr tek ti
do te vij hija imemos mendo se jeta
mua me gezoj
ajo jeten time
shum keq e ngushtoj


jeta ime tash
mbet ne nje erresire
momenti i humbur
dhe shum i veshtireqdo gje u shua
qdo gje tash kaloi
por kurr su harrua
enderra qe jetoi


ti je e kaluar
per mua e harruar
dhe ne zemren time
e pa zevendsuarmos mendo se pa mua
e lumtur jeton
sepse e di qe ti
kete po e aktronndoshta vetem kot
tani une po flas
por a ja vlen per ty
veten qe ta vrasmomenti i hidhur
qasti i veshtire
me detyron zemra
te them lamtumire

A JE TASH E LUMTUR??!


A je tash e lumtur
me ate qe e deshte?
kujto pak zemren time
qe thahet si lule vjeshte


sa shum te deshta
sdi a e besove
me tredhetine qe me bere
shum ti me lendove


nese une ta fali
zemra nuk ta fale
se lotet ne sy
s'mundem me i ndaletash ne shtratin tend
gjindet nje djal tjeter
valle a e harrove
dashurine e vjeterune per ty po qaj
dhe ende po vuaj
kete se meritove
qe poezi te shkruajtash a je e lumtur?
kur mua sme ke
valle a i harrove
fjalet qe mi the


iku lumturia ime
qe nuk zgjati shum
erdhi zjarri ne zemer
dhe me beri shkruamiku enderra ime
qe e kisha per ty
erdhi vuajtja ne zemer
me la me lot ne sy
Edhe nje here zemra po me thehet
edhe nje here shpirti po me lendohet
vuajtja e dikurshme prap po me kthehet
plaga e vjeter prap po me trazohet-Me fal qe jeten me nuk e dua
me fal qe vdekjen tani e kerkoj
me vjen shum keq qe keshtu u shkrua
por veq i vdekur mundem te harroj.E BUKURA E DIELLIT DHE E HENES


Rastesisht te pashe
se di qka me dergoi
vetem ndjeva diqka ne zemer
se shum te dashuroime rrinte mendja tek ti
fytyra jote me kujtohej
zemra me rrahte fort
e vujtja ne zemer me shtohej


e di se ndoshta kurr me
une ty sdo te shoh
ndoshta do te shoh pas nje kohe
dhe mire do te njohe di se smundem ta harroj
ate fytyren tende te bardhe
e di se dielli me sme nxeh
e di se te ti me kurr skam me ardhebeso se per ty mendova
prej dites se pare qe te pashe
per ty ndenja krijova
dhe ne dashuri shum rashese di a mendon ti per mua
siq mendoj une per ty
por nje gje te vertete ta them
prap ne kete qytet kam me u kthynese me jepet rasti
qe une ty serish te takoj
beso se sdo te kem hamendje
por ate rast do ta shfrytezojdo te them qka ndjej per ty
do te them se te dua
do te them se isha i qmendur
kur u gjenda afer buzeve tuae di se je bija e nenes
e bukura e diellit dhe e henes
per mua je me e bukur ne bote
kushdo qe flet ndryshe eshte e kotese di si do tja bej pa ty
se di a mundem te harroj
kjo eshte me e keqja qe smundem
aspak nga zemra ta largoj
e di qe kete poezi nuk e sheh
dhe fare nuk e din qe une shkruaj
sikur ta dishe se shkruaj per ty
do ta kuptoshe se per ty po vuajper fund nga larg te pershendes
ne enderr nje takim me ty e pres
edhe pse se kam asnje shprese
ne shikim te pare te deshta me besenese sheh nje enderr nje dite
dhe ne ate enderr me sheh mua
dije se te deshta me shikim te pare
dhe ende ty do te te duame fal qe te deshta
e smunda ta them
me fal qe deshta rishtas
me ty bashk te jemme fal qe fatin tim
ne meshire e lash
dhe sa te deshta
fare nuk ta thashkurr se mendova se ti
do te me besh te shkruaj poezi
kurr se mendova se serish
kjo zemer do te ndjej tjeter merzise mendova lotin ne sy
qe une te qaj per ty
te mendoj se te deshta
ne vend se ta them kete ,une heshtakoha iken une lotoj
me zemer te vuajtur po jetoj
me shprese te vdekur mendoj
por si te dashuroj?!
e bukur ishe ska koment
te deshta ty per nje moment
por ky moment nuk zgjati shum
zemra e mjere mbeti ne shkruamle te rrjedhe jeta si eshte shkruar
besoj ne zotin qe tjeter ska
mendoj se askush seshte i pafat
nda jeta reale per me nda

-Ne rend te pare i besova zotit
ne rendin e dyte te besova shum TY
se mendova se po me ndjek rruga e lotit
se mendova se zemra keshtu ka me u thy
imazhiri.gif
ZEMRA QE TI E THEVE


Nuk ishte zgjidhje finale
qe ti nga une shkove
por ishte vazhdim per vuajtjet
qe mua mi shkaktove
nuk ishte lehte per mua
qe ike e me su ktheve
por me veshtire ishte
kur zemren time e thevesmund ta fale gabimin
zemra ime e thyer
se nuk eshte mire te mbes une
me emer te ndyer
mendove se ketu
kjo jete merr nje fund
se ti do te ikesh
e sdo te takoj askund


shum gabim ke bere
se smund te me fshehesh
prap ne zemren time
e dija se do te kthehesh


por tash jo dashuri
do te gjesh urrejtje
do te gjesh mallkim
jo levdata por vrejtje
zemra qe ti e theve
shum te ka mallkuar
per mua gjithmone
mbetesh e harruarpor mallkimin kurr
une nuk do ta ndale
e as tradhetine qe me mbere
kurr nuk do ta falemundesh te me lutesh
por lutje me ska
vete tradhtia jote
tani te ka vra


kete u dasht ta mendosh
qysh ne fillim
e jo tani pasi lendove
zemren dhe shpirtin timsti fale mekatet tua
zemra qe ti e theve
miresine time
me tradheti ma ktheveloti ende me bie
ne syte e mi te verbuar
duhet patjeter te haroj
edhe pse te kam dashuruarse kjo dashuri
skishte aspak vlere
kishte vetem vuajtje
ne ket zemer te mjere
qdo gje tash per ne
merr nje fund fatal
mos mu lut per mallkimet
se une kurr si ndalmendoja se ti je
engjell i kesaj zemre
por ishe me e poshtera
qe si takon tja them nje femre


nuk e di tash jeten
si po e kalon
ndoshta je e lumtur
ndoshta zoti po te denon


vetem nje e di
se tash eje e penduar
se askush sdo te doje
si un qe te kam dashuruar
kjo jete perfundon
vetem me nje deshire
qe te shoh duke vuajtur
e te qesh pa meshire
se keshtu bere ti
kutr qeshe me mua
ike e more tjetrin
e mua me the te duanga une me se degjon
kurr fjalen te dua
se kjo fjale kurr me
sdo te ekzistoj per ty ne mua


per ty do te kem
vetem te rendin mallkim
dhe lutjen te zoti
qe te sjell denim


nese dikush pyet
pse aq shum te mallkoj
se dashuria qe kisha me ty
me la ne vetmi jeten ta kalojvjetet me iken shpejt
e jeta rende me denoi
askush smendoi me per mua
loti kurr sme pushoi
 
PER MUA JE E VDEKUR

Sdo te mendoj me per ty
tani kam vendosur
per mu mbetesh e harruar
e vdekur dhe e varrosur


mos mendo se tere jeten
ty do te mendoj
sede ka vajza tjera
qe me meritojnvertete per ty kam qare
dhe per ty kam menduar
por tash ne zemren time
mbetesh veq e kaluar
mendova per ty te vdes
por kete se meritove
ndoshta tash je penduar
por shum u vonove


ska me asnje falje
nga ana e zemres sime
ska me as meshire
ska per ty nderimeper mua je e vdekur
dhe krejt e harruar
sepse keshtu te kthehet
kur shum te kam dashuruarmeritove kete shperblim
me ta kthy keshtu
sepse e ke ditur mire
se sa shum te duvdekja le te merr
se une me smerzitem per ty
sikur ti qe su merzite
kur zemren ma pate thy
tash vetem shkruaj per ty
por kete e bej me nje qellim
ta dine te gjithe se sa te deshta
e si ma djege shpirtin tim


ta dine te gjithe si te mallkova
dhe qe per ty une jetova
ta dine se tradhetia te kthehet
dhe vet zemra jote thehetper ate qe te ka dashur
mbetesh nje e kaluar
nje person i vdekur
dhe krejt i harruarne vend te dashurise
tash shum urrejtje kam
te them se kurr me
ne zemer nuk te kamik shko te ai tjetri
se atje ke pasurine
se per ate ti ke luftuar
e jo per dashurinehumbe ate qe te deshti
vetem per pak pare
u bere e pameshire
gjeloze e tradhetarenje dite do te denoj
vete tradhetia jote
se me le plage ne zemer
te pasheruar per shum motetash ne vendin tim
loti le te flet
se une per jete e mot
tash po mbetem vetpor nje dite dhe ti
do te jesh e vetmuar
ke me u penduar
por shum tash je vonuar
harrom te lutem mua
dhe doren qe te ka prekur
per mua mbetesh e kaluar
per mua je e vdekur


LARG SYVE TE MI

Larg meje je ti
larg syve te mi
dhe larg zemres sime
e cila mban zi


larg enderres sime
po te mbaj ne kujtime
sepse ti i le mall
lot edhe pikellimeLarg syve te mi
qe ende kane lot
ti gjindesh shum larg
me shprese jam ne zotlarg meje gjithmone
ti je dhe te kerkoj
vetem ne enderrat e mia
por smundem te takojmallkoj kete largesi
qe me la mua vete
me lot ne sy e faqe
te vajtoj per jetea don te me kthehesh
a don te me vish
apo perjete ne vetmi
atje don te rrish


vuajtja per ty
nuk me le te qete
kujtoj se tash une
ne vetmi kam mbete
ne jete me shoqeron
vetem nje kujtim
se sa te ka dashur
perher shpirti im
kujtim i veshtire
por me nje qetesi
sepse zemra e mjera
mendon vetem per tyik jeta shum shpejt
e mua me le vete
si nje jetim me lot
dhe si nje femij ne djepe kujt tash ti besoj
vetem enderres sime
e cila kur me shfaqet
me le veq kujtime
 
KUR TA PASH UNAZEN!!


Qdohere i kritikoje te tjerat
e tash vete luajte bisht
me lendove mua zemren
kur ta pash unazen ne gishtajo per jeten time
nuk simbolizoi asgje te mire
por nje lot e nje vuajtje
ne nje moment te veshtireajo qarte me tregoi
se ti kishe tash tjeter
harrove shpejt zemren time
dhe dashurine tende te vjeter
kur ta pashe unazen ne gisht
nga syte e mi pikuan lot
e pashe se se kishe pas serizisht
mbeta te lutem vetem ne zotkush ta dha ate unaze ari
kush me ar ty te mashtroi
harrove se per ty une isha i pari
me thuaj kushaq rende te mallkoinje dite ti do te vdesesh
dhe nese zoti ta fale gabimin
zemra ime kurr sta fale
se ti ja solle pelininnje dite dhe une do te vdes
por per ty me sdo te mendoj
ne vend se te them sa te kam dashte
me shpirt e zemer do te mallkojne vendin tim lutju tjetrit
se ate e zgjodhe si shok te jetes
mua me le anash larg
nga rruget e se vertetestash e shoh se unaza jote
ne gisht paska mbete e ndryshkur
te lutem kujto tash zemren time
ka mbet si nje lule e vyshkur
 
 
A e bere zemren gur?

A e bere zemren gur?
te mos kesh kurr avantur
vetem njehere te dashurosh
ate qe te do ta respektoshA e bere syrin pa lot
kur te qash te mos shihen dot
te duash me shpirt e zemer
shpirtin ta therrasesh ne emerA e ktheve shpirtin pas vdekjes
siq e formove qiriun pas tretjes
sikur ike e me su ktheve
dhe zemren time si e theveshum pyetje te bera ne jete
por asnje pergjigje se gjeta
me lot dhe i vetmuar
ende po me kalon jetase di se a ka perfundim
per zemren e shpirtin tim
per lotin qe bie si krua
dhe mekatin qe e bere ne muaa je ti ajo qe me thoje
se une e dua nje tjeter
a je ti ajo qe shum shpejt
harrove dashurine e vjeterse di sa zemra i kishe pase
ndoshta skidhe zemer fare
qe theve shum te tjera
gjeloze moj tradhetare
 
 
Kur enderra me vdes!

Kur enderra me vdes
e une ende mendoj ne ty
smundem veten ta permbaj
dhe te qaj me lot ne sysa enderra me kan kaluar
per ty qdo nate pa gjum
ky me dukej fakt
se te dua shum


por ti keto asnjehere
nga une nuk i besove
ike diku larg
kete zemer rende e thevemendove se te tjetri
do te jesh e gezuar
e tash vajton e qan
se me duket dhe ai
te paska tradhetuarkeshtu ehste kjo jete
te tradhetosh sia vlene
se ate qe ia ben dikujt
edhe vete njehere e gjenemos mendo se jeta kalon
vetem me dedeshiren tende
ajo vdes atehere
kur tradheton ate qe te do me endjee di se ende mendon per mua
por mos mendo se ende te dua
ne zemren time je e harruar
e vdekur dhe e kaluarenderra per ty nuk perfundon
por zemra ime per ty me smendon
e di se ska kohe te mallkoj
por se kam lehte te t'harrojskam kohe te them se te dua
sepse nuk te dua me
ne zemer me mbetesh mallkim
qe po ta them me shum ze


se di perse te kam qare
kur se paske merituar
se di perse te deshta
perjete qofsh e mallkuar


lehte e kam ti gjej fjalet
por se kam lehte te shkruaj
e di se ishe nje dreqk e keqe
por ende per ty po vuajende te qaj me lot ne sy
dhe enderra per ty tash vdes
e di se jeta eshte e atille
dhe une tash mbetem pa shprese


mos mendo se je e lumtur
pse tash e don nje djale
se ke mbete e mallkuar
nga ai qe zemren ta pat falene vend se te me qash ,qesh
sepse ti ske fare lot
jeto lumturine qe e kerkove
e une mbetem vet ne kete bote
.
SHUM TE KAM QARĖ ME LOT NE SY.


-Shum te kam qare me lot ne sy
pa e ditur se sjam per ty
pa e ditur se ti sje per mua
shum lehte zemra u dashurashum here te enderrova ty
ne fund zemren ma ke thy
me ke lene pa asnje shprese
diten kur me theve ne besenuk e kam lehte pa try te jetoj
nuk e kam lehte qdo dite te vajtoj
nuk e kam lehte qdo nate te shkruaj
nuk e kam lehte per ty te vuajdenimin qe ti e meritove
i lutem zotit qe ta dhuroj
se mua jeten ma shkaterrove
me le plge qe smund ta sherojiku jeta ike dhe ti me te
me le mua me lot ne zemer
qajta me gjak ne vend te lotit
paske qene e mallkuar femerte gjith me pyesin pe spo te harroj
por kurr askush sme kuptoj
se tradhetia jote rende me lendoj
me la plage qe smund ta sherojnese nje dite zevendesohesh
nga nje tjeter vajze e ndershme
ti do te mbetesh e harruar
tradhetare ne bote te rrejshmeti tani je e martuar me tjeter
skam me te kerkuar kurre
vendin ne zemren time
se meritove moj avanturesi qenka jeta kur je me tjeter
dhe kur me ate ke tash femij
kujt i ka ngjare valle me thuaj
ruaje ne vendin tim ate sabijmos e qorto se ai ska faj
kur ti te mendosh per mua
mos e ben ate qe te qaj
se dashuria jone tash u harruai dhe lot veq jetes sime
zemres sime i dhe pikellim
plage dhe vuajtje te perjetshme
lutem tash veq per amshimmos harro nje gje ne jete
se shum kam qare dhe qaj per ty
edhe pse zemren ma ke thy
edhe pse e di se kurr ske me u kthyjeta ty do te denoj
kete te lutem mbaje ne mend
dije se per qka po ndodh kjo
se nzemren tme skre me vend

 
 
HESHTJA LE TE FLET.

Ne vendin e zemres
me mbet vetem siklet
ne vendin tim tash
loti le te fletne vendin e loteve
le te flet vetmia
ne vendin e shpreses
mbetet veq tradhtia


Heshtja le te flet
se une skam me fjale
nje dite do ta kuptosh
sa te deshti nje djale
Jetoj me lot ne sy
si jetim i mbetur vet
ne vendin e plageve te mia
heshtja le te fletse di tash ku je
dhe nuk me intereson
por dije se qdo dite
zemra po te mallkon
 
 
 
NJE LOT.......


Nje lot zemre pikon
dhe mua me shton merzi
se di tash ku ti jeton
por ende mendoj per tyNje lot zemre me bie
dhe smundem qe ta ndale
shpresa mua me thehet
smunda ti them dy fjalekur ti mua me ike
zemren timee theve
me helm te rende e pike
dhe kurrme smu kthevevalle pse te pata faj
psemebere te qaj
pse ike ti nga une
e tash per ty rri ne vajkujto se per ty ne jete \
derdha miliona lot
dhe zemren time lendova
smunda te ndalem dote kam shum veshtire '
pa ty te jetoj
edhe pse po mundohem
qe te te harrojpor skame rende
se kur te pikon
nje lot prej zemre
i cili te te lendon


ai ska te ndalur
dhe zemra shumme vuan
por dora ime ende
per ty tash po shkruanme lae me lot e vuajtje
pa aspak meshire
me keto plage zemre
te them LAMTUMIRENJE LOT.......


Nje lot zemre pikon
dhe mua me shton merzi
se di tash ku ti jeton
por ende mendoj per tyNje lot zemre me bie
dhe smundem qe ta ndale
shpresa mua me thehet
smunda ti them dy fjalekur ti mua me ike
zemren timee theve
me helm te rende e pike
dhe kurrme smu kthevevalle pse te pata faj
psemebere te qaj
pse ike ti nga une
e tash per ty rri ne vajkujto se per ty ne jete \
derdha miliona lot
dhe zemren time lendova
smunda te ndalem dote kam shum veshtire '
pa ty te jetoj
edhe pse po mundohem
qe te te harrojpor skame rende
se kur te pikon
nje lot prej zemre
i cili te te lendon


ai ska te ndalur
dhe zemra shumme vuan
por dora ime ende
per ty tash po shkruanme lae me lot e vuajtje
pa aspak meshire
me keto plage zemre
te them LAMTUMIRE
 
 
 
SE MERITOVE TE DUA


Se meritove te qaj me lot
se meritove per ty te vuaj
se meritove te dua keshtu
se meritove per ty te shkruaj


ti s'meritove asgje nga une
te vetmin nje mallkim
se rende ma therre zemren
lendove shpirtin timse meritove te dua
se nuk me kishe dashte me zemer
vetem luajte me mua
tu harrofte ai emerse meritove per ty te lotoj
se zemra jote kete se meritoj
se meritove per ty te qaj
e as ne zemer ty te mbaj
se meritove dashurine time
se skishe aspak merite
kishe qene mekatare
pa zemer dhe pa shpirtene vend se te dua
tash ty po te mallkoj
ndoshta kjo tash ska vlere
por si ndryshe ta harrojik nga enderrat e mia
te lutem lerem te qete
se nje qetesi shpirterore
tash dua me gjetebeso se nuk e kam te lehte
te jetoj me lot ne sy
beso se nuk e kam lehte te vuaj
se ti zemren ma ke thypse per ty une jetova
kur kete se paske merituar
tash me tjeter je e martuar
por valle , a je penduar ?nje dite do te pendohesh
por atehere do te jete vone
do te me kerkosh mua
por ne jem ndar pergjithmonendoshta pyet pse shkruaj
ndoshta se beson se vuaj
por bindu se loti ende per ty pikon
vuajtjet e mia zemra ti deshmonvetem nje gje e di tash
se per ty isha gati te jap dhe jeten
se dija se ti je tradhetare
vone e kuptova te verteten
kuptova atehere kur ti
ike me nje djale tjeter
shkove pa me treguar mua
harrove dashurine e vjeterkur zemra ndesh ne zhgenjim
pason e zeza tradheti
nga ti skerkova asgje
me shum se pak dashuripor ti kete e akrtoje
e nje tjeter e kishe menduar
une mendoja se me dashuroje
por ti sdije si me dashuruarse meritove te dua jo
tash jam shum i penduar
se ti nuk kishe dite
si me dashuruarlaj syte e tu me lotet e mi
se ti nuk din as te qash
une ne zemer ende te ,mbaj
se ti sdin se si te me mbash


sdin sepse ske zemer
as ndenja nuk ke fare
sishe vajze e dalluar si mendoja
por ishe nje vajze tradhetareky seshte fundi im
jeta me nuk vazhdon
te lutem eja vdekje e me merr
ska zemra me pse jeton
 
 
IK NGA JETA IME


Ik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
dashurine qe ne mua e kishe
vazhdoe me tjeter kendmundohem te harroj
por e kam veshtire
ti me bere te vuaj
pa aspak meshirete mallkoj me zemer
dhe me lot ne sy
qofsh e mallkuar dhe pa fat
te vrafshin lotet e mi
'


sdi si gabova me ty
rende jam genjyer
mendova se u dashurova
e zemren e kam thyer
keshtu eshte jeta
me shum padrejtesi
dikush dashuron me zemer
e dikush ben tradheti
jetoje jeten tende
me shum gezime
me ate qe ste do aq
sa te deshti zemra imea ja vlen tash te mallkoj
a ja vlen pa ty te jetoj
a ja vlen vdekjen te kerkoj
kur smundem te harroj
asgje tash nuk ka vlere
une mbetur jam ne vetmi
i mbetur si i mjere
me lot te pandale ne sysa te deshta oh zot
vetem kur e mendoj
e tani si mbeta vetem
per ty perjete te lotoj
keshtu eshte jeta
kur te denon zoti
dhe kur per jete
nuk te ndalet loti
 
 
 
VIRGJERIA E SHTREJTE.

Gabimi me i madh te femrat eshte
se i besojne qdo fjale e shprese
lehte mashtrohen dhe virgjerine
e falin para marteseNdaluni dhe mendoni njehere
se virgjeria eshte e shtrejte
mos ia fal gjithkujt ne jete
por vetem dashurise se verteteMos e lejo zemren tende
sikur ne loje te thehet
sepse virgjeria e humbur
kurr mbrapa ste kthehetMos e dhuro virgjerine
para se te hysh ne martese
se pendohesh per jete
dhe ne fund mbetesh pa shpreseVirgjerine para martese
e dhuron veq kush eshte rrespi
por njerezit e ndershem dhe me ndenja
nuk i shikojne me syMos qaj me lot kur te kuptosh
se i fale virgjerine atij qe se meriton
kur te pendohesh do te jete vone
kupton se ai ty po te tradhetonNese te dashuron me zemer
sdo ta kerkoj virgjerine
deri sa te hyret ne martese
me ty do ta shijoj vetem dashurineKeshtu une dikur e deshta
nje vajze te bukur dhe pellumbeshe
por ajo heret e kishte humbur
nderin dhe trupin virgjereshe

 
TE DESHTA PA KUFI...


Se di perse shum te deshta
vetem veten e lendova
se di perse te kam besuar
nga ti tash u tradhetova


se di perse per ty qava
syte e mia me lot i lava
kete se paske merituar
per avantur paske menduar
se di per te deshta se di
te deshta pa asnje kufi
tash zemren time
e mbuloi e zeza tradhetiper ty shum letra kam shkruar
dhe shum te kam besuar
por kurr se kam menduar
se ke me me tradhetuarper ate qe mua ma ke bere
para zotit pergjigje jep
me ke lene si nje jetim
dhe si nje femije ne djeplargohu nga zemra ime
sdu me te mendoj per ty
se ti me tradhetove djall
lotin ma lae ne sy
Te nderova dhe respektova
vetem pse ishe e ndershme
se dita se do te me mbetesh
shoqe e botes se rrejshme


te deshta pa asnje kufi
jo pse e kishe ate bukuri
por pse kishe shpirt e zemer
sikur ti kurr spash un femer


ste harrova une akoma
edhe kurr nuk do te harroj
e di se nje dite do te vdes
por deri ne vdekje te dashuroj


nuk e di tash se ku gjindesh
mikesha ime e perjetshme
ne zemren time do te mbetesh
e paharruar e pavdekshme
 
 
 
NE ENDERRAT E MIA .


Ne enderrat e mia
vetem ty te kisha
se je tradhetare
aspak nuk e dishane enderrat e mia
ende po me shfaqesh
per qfare arsye
me thuaj per qfar shkaqeshik nga enderra ime
sdua me te shoh
se tash te kam harruar
fare spo te njohtradhetare ti me dole
kur shum te deshta
tradhetine tende
sma harron as vjeshtane vend te heshtjes
loti le te flet
le te flet dhe zemra
qe tash ka mbet vet
ne vend te enderres
tash shoh vetem lot
vuajtja e zemres
sme hiqet dotdua te harroj
spo mundem beso
edhee pse e di
se zemra me ste do


ne vend te dashurise
tash une te urrej
urrejtjen ndaj teje
ne zemer e ndjejmos me pershendet
se tash je e martuar
vendin ne zemren time
se ke merituar
loti tash me behet shok
zemra me sme punon
tradhetare e mallkuar
tash jeten si e kalone di qe sje e lumtur
por ashtu vete e deshte
kur te luta te mos shkosh
ti vetem heshteskishe zemer fare
skishe shpirt as lot
pse me denoi mua
keshtu i madhi zot
kudo qe te jesh
shpresoj se me degjon
tash zemra ime
krejt po te harronti dhuroj lotet e mi
qe ti lash syte e tu
dhe te kujtosh ndonjehere
sa te kam dashurune enderrat e mia
ty sdua me te pa
dua tash te mallkoj
se zoti ka me te vrane enderrat e mia
ska me asnje shprese
ndalet zemra ime
dhe pa pritur vdes
 
 
E QAJ KOHEN E KALUAR

E qaj kohen e kaluar
nje dite ne jete e mallkoj
kur ty te pata takuar
pse jeta me mashtroje qaj kohen qe me iku
e qe kurr me skthehet prap
i qaj vitet qe me kaluan
pa e shfrytezuar asnje hapkohe spo ka vlere
kur ne te ka tradheti
kur u bere shkaktare
une perjete te mbaj zie qaj kohen qe e kisha me ty
se ti me le me lot ne sy
ti ma shembe jeten time
me le te jetoj ne kujtime
sdi si u mashtrova
zemren e kam thyer
buza jote tradhtare
me paska genjyermendova se ti je
fati im
por ti paske qene
plage e pasherimshum rende gabova
ne ty u dashurova
fundin me ndarje
kurr se mendova
kjo jete e rende
me solli veq lot
ato po pikojne
spo ndalen as sot
kjo jete e mallkuar
keq me denoi
ate qe e deshta
nga zemra ma largoikush isha fajtori
kush ne na ndau
kush zemrat tona
perjete i perqauike nje dite
une fare pa e dite
shkove te nje tjeter
ai te kish pritespaske pase zemer
as ndenja jo
e mendove tradhetine
kur the se me doik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
se une dashurine tash dua
ta vazhdoj me tjeter kends'ishe ajo qe mendova
ishe vetem tradhetare
nje vajze shum gjeloze
me zemer genjeshtaree qaj kohen e kaluar
pse te pata takuar
dashurine time ta dhash
e se kishe merituar

E QAJ KOHEN E KALUAR

E qaj kohen e kaluar
nje dite ne jete e mallkoj
kur ty te pata takuar
pse jeta me mashtroje qaj kohen qe me iku
e qe kurr me skthehet prap
i qaj vitet qe me kaluan
pa e shfrytezuar asnje hapkohe spo ka vlere
kur ne te ka tradheti
kur u bere shkaktare
une perjete te mbaj zie qaj kohen qe e kisha me ty
se ti me le me lot ne sy
ti ma shembe jeten time
me le te jetoj ne kujtime
sdi si u mashtrova
zemren e kam thyer
buza jote tradhtare
me paska genjyermendova se ti je
fati im
por ti paske qene
plage e pasherimshum rende gabova
ne ty u dashurova
fundin me ndarje
kurr se mendova
kjo jete e rende
me solli veq lot
ato po pikojne
spo ndalen as sot
kjo jete e mallkuar
keq me denoi
ate qe e deshta
nga zemra ma largoikush isha fajtori
kush ne na ndau
kush zemrat tona
perjete i perqauike nje dite
une fare pa e dite
shkove te nje tjeter
ai te kish pritespaske pase zemer
as ndenja jo
e mendove tradhetine
kur the se me doik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
se une dashurine tash dua
ta vazhdoj me tjeter kends'ishe ajo qe mendova
ishe vetem tradhetare
nje vajze shum gjeloze
me zemer genjeshtaree qaj kohen e kaluar
pse te pata takuar
dashurine time ta dhash
e se kishe merituar

E QAJ KOHEN E KALUAR

E qaj kohen e kaluar
nje dite ne jete e mallkoj
kur ty te pata takuar
pse jeta me mashtroje qaj kohen qe me iku
e qe kurr me skthehet prap
i qaj vitet qe me kaluan
pa e shfrytezuar asnje hapkohe spo ka vlere
kur ne te ka tradheti
kur u bere shkaktare
une perjete te mbaj zie qaj kohen qe e kisha me ty
se ti me le me lot ne sy
ti ma shembe jeten time
me le te jetoj ne kujtime
sdi si u mashtrova
zemren e kam thyer
buza jote tradhtare
me paska genjyermendova se ti je
fati im
por ti paske qene
plage e pasherimshum rende gabova
ne ty u dashurova
fundin me ndarje
kurr se mendova
kjo jete e rende
me solli veq lot
ato po pikojne
spo ndalen as sot
kjo jete e mallkuar
keq me denoi
ate qe e deshta
nga zemra ma largoikush isha fajtori
kush ne na ndau
kush zemrat tona
perjete i perqauike nje dite
une fare pa e dite
shkove te nje tjeter
ai te kish pritespaske pase zemer
as ndenja jo
e mendove tradhetine
kur the se me doik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
se une dashurine tash dua
ta vazhdoj me tjeter kends'ishe ajo qe mendova
ishe vetem tradhetare
nje vajze shum gjeloze
me zemer genjeshtaree qaj kohen e kaluar
pse te pata takuar
dashurine time ta dhash
e se kishe merituar

 
 
SHIU SIMBOLIZOI LOT.


Shiu simbolizoi lot
vuajtje shfaqen rete
pikellim per ndarjen tone
me plage te vertetenese dikush pyet
perse po bie ky shi
jo s'eshte ky shi i zakonshem
por jane lotet e mi


nese dikush do te pyes
pere une po qaj
se ate te mallkuar
ende ne zemer e mbaj


kur lotet e mi token
do ta bejne det
le ta kuptoj gjith bota
se te deshta me te vertetike e me su ktheve
zemren time e theve
lotin ma lae ne sy
perjete te vuaj per tye di se lotet e mi
ti kurr si meritove
e di se u martove
dhe tash u pendove
por mos u pendo te lutem
se pendim me ska
lotet e mi
ty kane me te vrakupro njehere
ndenjat e mia
sa e rendesishme per mua
ishte dashuriate kam dashur teper
se merr ti as me mend
ne mes te zemres sime
ti pate zen vend


mos qaj tash me lot
merri lotet e mi
kur sme ke mua afer
qaj edhe mbaj zi
e rende eshte jeta
kur ajo te mashtron
kur plage te shkakton
qe askush smund ta sheron

 
TANI JE E MARTUAR


Tani je e martuar
tjetri pran te ka
kan kaluaqr shum vite
prej kur jemi ndapse u martove me tjeter
kush te mashtroi
kush zemren time '
aq rende e lendoi


tani je bere nene
me femi ne duar
tradhetin qe me bere
shtrejt ke me paguarte pashe nje dite
ne rruge rastesisht
dhe e mbaje ende
ate unaze ne gisht


me njeren dore
e mbaje je femi
e me doren tjeter
i fshije lotet ne sykjo gje tregonte
se tash je penduar
se ishe shum e re
kur je martuarpor ska me kthim mbrapa
nuk ka me pendim
se tash u djeg rende
zemra e shpirti im


ta uroj martesen
me dhimbje dhe lot
tjetri ne vendin tim
po te behet zot


une jam i vetmuar
me vuajtje ne zemer e lot
mos mendo me kurr per mua
se smund te kthehesh dotqdo gje ka marre fund
me lot te them tung
zemra ime ka vdekur
dhe ka mbet si cung

 
TI NUK ISHE FATI IM.

Ti nuk ishe jeta ime
ti nuk ishe fati im
ti nuk ishe enderra ime
por nje plage e pasherimmendova se e gjata
une fatin e jetes
por ne fakt ja bera
varrin vetvetes


mendova se ne ty
une jam dashuruar
por e pashe se ti ishe
nje fat shum i gaburar


ti nuk ishe ajo qe e deshta
ti nuk ishe fati im
ti ishe ajo tradhetare
qe lendove shpirtin tim


jeta me ty sishte reale
por ishte vetem nje genjeshter
e tera ishte banale
dhe nga ti nje loje e vjeterpaskam lindur i pafat
te jetoj pa asnje shprese
i semure tani ne shtrat
deri sa nje dite te vdes
 
 
Ma trego fatin...sikur jeta qe po rrjedh
une po mbes me lot ne sy
dashurine vetem enderroj
e zemra rende me eshte thynese nje dite do te kuptoni
se rende eshte te vuash
do ta kutponi se me rende
eshte me fatin te luash


deshiren qe e kisha ne zemer
vetem e vetem per nje femer
me la perjete syte me lot
rend eme denoi i madhi zot


kur une i qela rruget
ti i shkaterrove urat
une te deshta me gjit zemer
ti i deshte avanturatjeta eshte e tille
dhe keshtu aj te denon
te ben me lot e vuajtje ne zemer
shpirti pastaj mallkon


se mendova kete jete keshtu
se mendova keshtu dashurine
se mendova se ti e mallkuar
do te me sjellesh tradhetinevetem zoti mund te dije
se te deshta me gjithe zemer
por nga ti si u shperbleva
veq ma ndyve kete emerloti ne sy pa ndale pikon
zemra ende po me vajton
por se di une ku mbetem
valle kjo jete tash a vazhdonndarja mua me shkatrroj
me la plage te pasherim
ti hyre ne zemren time
e shkatrrove shpirtin timnje dite zoti do ta kthej
ne te njejten menyre
per te dale para meje
kurr sdo te kesh fytyre
 
 
Mos u Beso Vajzave!

Mos u beso vajzave
te gjitha jane njesoj
ti mbledhesh me miliona
s'mundem nje ta dallojajo qe mendoja
se eshte e dalluar
per mua doli e eger
dhe nje dreqk e mallkuar


mos u beso vajzave
se kurr sjane reale
kur kete ti e mendon per ta
ata te dalin tradhetare


mos u beso vajzave
se jane shum gjeloze
qdohere kur te genjejne
behen se jane nervoze


vajzave te sotit
aspak sduhet besuar
sepse zemren time
rende e kan lenduar


ndoshta jo te gjitha
por nje genjeshtare
nje vajze e pandenja
nje zemer tradhetare


per kete arsye e them
se gjitha jane njesoj
ende nuk kam takuar nje
qe dashurine e meritoj


mos u beso vajzave
se ato te bejne tradheti
edhe dreqin e zi
ata e kan futur ne kutimos u beso vajzave
se e lendon veten
mashtrohesh me shpresa
dhe e shkatrron jeten


mos u beso vajzave
gjitha jane njesoj
aktrojne se te dojne
e vetem tradhetojnenuk po flas pse dua
dhe u them se me vjen keq
por keshtu ma beri nje vajze
qe e meritoi ti them dreq


po flas me fakte reale
po flas me te verteta
keshtu mua te mjerit
rende mua shkatrrua jeta


kaluan tash shum vjet
por tradhetine kurr se harrova
vetem mendo sa vite
pa ndale ty te mallkovado te mallkojne keto vite
qe me kaluane ne vetmi
se ti ma bere mua
te zezen tradhetikam vetem nje fjale me lutje
vajzave kurr mos u beso
mos u beso kur te flasin
zemren kurr mos ua dhuromos u beso vajzave
se vertete nuk kan bese
te thone se te duan ty
e ne fund te lene pa shpreseMos u beso vajzave
se nuk e meritojne besimin
ata te sjellin vuajtjen
lotin ne sy dhe ne zemer piklliminmos u beso vajzave
se ta thejne ate zemer
ta mashtrojne me tjeter
dhe ta ndyjne ate emernese vajzave u beson
ke bere te rendin gabim
se kurr ne zemer sdo te kesh
as gezim e as sherim


PSE TE BESOVA?


Sa shum ne kete jete gabova
pse aq shum te besova
kete e bera por sishte dashte
ti me prite me sjellje te vrazhde


jeten time e ndave ne dysh
tash mes nesh qdo gje u prish
jeta merr tash ndryshim tjeter
lamtumire dashuria e vjeternuk ishte gabim qe falet
zemra qe ti e theve
lotet mi lae ne sy dhe
vdekjen time e pelqeveshpesh e pyes veten
pse aq shum te besova
ty te solli kjo fatesi
ndersa une rend u lendova


kjo pyetje mu be e zakonshme
ne zemer e perjetshme
pse pse pse me thuaj
per mua mbete e pavdekshme
 
 
 
Edhe sa te vuaj pa ty !?

Edhe sa me lot ne sy
te qaj e te vuaj une per ty
edhe sa mungesa jote
te me largoj prej ksaj bote


edhe sa kot te pres
me mire eshte qe te vdes
se tash spo me mbet asnje shpres
fati im keputet ne mes


edhe sa te mendoj per ty
une ne vendlindje e ti ne largesi
une me lot e ti me gezim
une ne lindje ti ne perendim


nese zoti e ka shkruar
une me ty me u bashkuar
tash e di se jam duke lotuar
keta lot pa i merituar


mos mendo se do te harroj
deri ne vdekje do te kujtoj
do te dua nga kjo largesi
dhe do te qaj me lot ne sy


sikur jeta qe me mallkoi
edhe zoti rend eme denoi
me denoi hiq pa faj
me la me lot perjete te qajsa te deshta nuk e beson
degjo kete zemer se te tregon
ndoshta nje dite do ta kuptosh
si eshte me plage te jetosh


shpresoj atehere te mos jete vone
te kete kohe per ne te dy
nje gje e di se perjete
do te qaj me lot ne syky seshte fundi ashtu mendoj
me plage ne zemer vuaj lotoj
tash ti po shkon po me len vete
jeta ime mbte me lot e shkrete


edhe sa te vuaj kurr smund ta di
mbetem perjete me lot ne sy
mbetem pa shprese dua te vdes
per ty qaj naten deri nemengjes

 
 
Ndarja jone!


Valle a te humba pergjithmone
si u ndame pa lamtumire
kur me se shumti kisha nevoje per ty
ne momentin e veshtirenuk e di a eshte kjo ndarje
apo do te bashkohemi perseri
por e di se per momentin
mbetem te ndare me lot ne sy


ndarja jone me lendoi shum
tash spo mundem te bej as gjum
qdo dite e nate per ty lotoj
deri ne vdekje sdo te harroj
 
 
Nje nate ... me lot......


Nje nate isha ne vetmi
mendoja tere naten per ty
dhe vuaja qe ste kisha prane
qaja me zemer dhe me lot ne synje nate me dukej shum e gjate
te humba ty dhe jeten time
se di perse aq i pafat
me lot ne zemer dhe me kujtimedeshta kjo nate te zgjase me teper
e une per ty me shum te qaj
mos mendo se do te harroj
perjete ne zemer do te mbajkudo qe te jesh mos harro
se une te deshta dhe te dua
e di se do te vjen nje dite
qe edhe ti do te me duash mua


jeto tash e vetme dhe me poezite e mia
kujtom mua dhe ndenjat e mia
s e rendesishme per mua ishte dashuria
tash po me mbulon e zeza vetmiakujto sa lotet per ty i kam derdhur
kujto zemren si po me vuan
kujto te lutem sa te kam dashur
dhe doren qe tash per ty po shkruanmos e harro te lutem emrin tim
le te shkruaj elvis ne fletore
dhe asnjehere mos harro
se ty te kisha une dashnoree di se do te digjesh nga malli
dhe mua ti do te me kujtosh
por e ke veshtire qe te me gjesh
dhe plaget e zemres te mi sheroshkjo qe po shkruaj nuk eshte e lehte
se se kam lehte kur une vuaj
mos harro se te deshta me zemer
e tash poezi per ty po shkruaj


nje nate qe sduhet harruar
per ty shum kam vajtuar
per ty kam qare me lot ne sy
e di se e kishe patjeter shpinen me ma kthy
 
 
Shum vone......


Per qdo gje ishte shum vone
zemra me skishte sherim
kur e pashe se nje tjeter
kishte zene vendin timJeta ime sishte me jete
ajo kish marre tjeter ndryshim
nese me kerkon ti mua
tash do te gjesh veq varrin timkurr mos harro sa te kam dashte
mos harro per ty sa kam vuajtur
e di se tash jemi te ndare
por kurr me fatin un skam luajturtash vertete ste trakoj me askund
por e di se qdo gje ka marr fund
kjo jete ketu tash perfundon
zemra ime perjete vajton
 
 
E veshtire kjo jete


--E veshtire kjo jete e gjate
me batica dhe zbatica
ne zemren time me skan vend
vajzat qe jane lapericae veshtire kjo jete e gjate
me shum sfida dhe lendime
askush kurr nuk ka dashur
sikur deshti zemra ime


e veshtire kjo jete e gjate
me plage ne zemer dhe me lot
i denuar nga miresia
dhe nga i madhi zote veshtire kjo jete e gjate
pa enderra per dashuri
me lot ne sy e ne zemer
nga e renda tradheti


se di sa e beson ti
por tere kjo eshte e vertete
sdo ta dua askend ndoshta
sa te deshta ty ne jetefalja nje lot kesaj shprese
qe une ne zemer e mbaj
falja nje kujtim zemres
qe une per ty po qajfalja dashurine tende
atij qe e meriton
qe vertete te ka besuar
dhe qe shum te dashuronmendova se per ty jam
nje njeri shum i qmuar
por e pashe se vertete
rende ksiha gabuare di se keshtu jeta
shpesh here te mashtron
kurr nuk te bashkon
me ate qe e dashuron
 
 
Me zemer po qaj !


Nese nje dite me sheh si kendoj
dije se me zemer po qaj
ende per ty une po mendoj
dhe ne zemer ty po te mbajNese vjen nje dite qe te kujtosh
se te deshta me te vertete
mos harro se per ty e dhash
jeten time me lot te shkreteskam shum fjale per te pershkruar
vuajtjen time qe kam ne zemer
vetem dua te mallkoj ty
se ma ndyve shum rend kete emerkudo qe te shkosh nje gje kujto
se ke pas nje djale qe shum te do
se ke pase nje djale qe enderr te ka pa
dashuria jote ne zemer e ka vra
 
 
SA TE DESHTA!!!

te deshta ty pa asnje kufi
por jeta e tille me la me lot ne sy
me denoi zoti se une skam fat
kam plage ne zemer kurr sjam rahat


ndoshta dikush pyet perse.....
perse shkruaj shum pooezi
ky eshte nje fakt shum i vertete
rende deshtova ne dashurie di se nuk besohet kjo gje
por eshte nje gje shum reale
se ma theu zemren time
nje vajze e poshter tradhetarekujtoni se tash nga syte e mi
pikon pa ndale nje lot i zi
nje lot qe me prek thell ne zemer
vetem e vetem per nje femer


per fund te them dhe te ngushelloj
zoti i madh le te denoj
se une mjaft te kam mallkuar
aq sa dikur te kam dashuruarJetoje jeten si deshte vete
atje ne ate vend te shkret
atje ku as dreqi s'jeton
keshtu zemra ime ty te mallkon
 
 
 
Si humbet qdo shprese !


Si me shkon kjo jete pa ty
kur ne zemer ende te mbaj
si mundem te jetoj pa ty
kur vazhdoj ende me lot te qajsdi si eshte kjo vuajtje ne zemer
per nje lot per nje femer
per nje zemer per nje dashuri
kur ti me bere te renden tradhetikam nje lot qe me ka mbet
kam nje zemer qe don te vuaj
kam nje kujtim qe sme le te qete
per ty ende vazhdoj te shkruajiku jeta me la te vetmuar
mos harro te lutem sa te kam dashuruar
mos harro se ende te dua
dashuria jone kurr su harrua


kur jeta ime te perfundoj
dije se me ste dashuroj
dije se per ty me sdo te jetoj
ne boten tjeter do te kujtoj

 
Bota e loteve te mi

Nje lot qe dikur me ra
ne zemer me la nje pike
ne shpirt rende me ka vra
dhe thelle me nguli thike


kjo bote qenka krijuar
qe une te derdhi lot
dhe te pyes perjete
pse keshtu ndodhi o zot


kjo bote e trilluar
me solli vetem pikellime
me lendoi mua rende
e theu zemren time


ti tradhetare e mallkuar
e di qe keto si lexon
por e di se do te kuptosh mallkimin
vete enderra do te tregon


sa here per ty kam qare
sa here per ty kam vuajtur
te kam dashur sinqerisht
dhe kurr me fatin skam luajtur


sa here te kam besuar
sa here te kam enderruar
nesew ndojher te kam lenduar
mejher falje te kam kerkuar


valle pse skishe pas zemer
pse ma ndyve kete emer
pse me krijove mua lot
kete spo mund ta kuptoj dot


e di se tash je e gezuar
kete veq zemra ime ma thot
e di se per mua smendon me
mos harro ende te qaj me lot


ne kete jete te mallkuar
gjeta te renden tradheti
tash e kuptova se kjo qenka
bota e loteve te mia


ndoshta dikush pyet
pse tash vdekjen e kerkoj
pse te jetoj une valle
kur skam me per qka te jetoj


nje dite do te kuptoni
pse une shkruaj keto poezi
sepse nje zemer tradhetare
me la ne zemer te mbaj zi


kete qe tregon kjo poezi
e tregojne ne fakt lotet e mi
e tregojne se sa vuaj
dhe per kete poezi shkruaj


Qendra e Dashurise........


Ne mesin e luleve
tash ka dale nje therre
sa te deshta ty tradhetare
sdo ta kuptosh asnjehereMa shembe jeten time
ne mesin e rinise
melae te vetmuar
ne qender te dashurisesi nje zjarr ne shpirt
si nje flake ne zemer
mendojsha se per mua
ti je e vetmja femer


lotet qe i derdha per ty
ndoshta nje dite kam me i ndale
por tradhetine qe me bere
zemra kurr sdo ta fale


me le te vetmuar me lot
ne qender te kesaj bote
askush nuk me lendoi keshtu
sikur dashuria jote


me fal qe detyrohem te them
tradhetare e mallkuar
se kete emer vete e zgjodhe
seepse e ke merituar


une me pare skam shkruar poezi
as me zemer as me kenaqesi
por prej dites kur ti e lendove
u frymezova te shkruaj per ty


me le nje vuajtje ne shpirt
me le nje plage ne zemer
aty ish qendra e dashurise
dhe ti ma ndyve ate emer


te deshta pa asnje kufi
sepse mendova se je e ndershme
mendova se je besnike
e embel dhe e paprekshme


kur nje dite te kuptosh
se ende per ty lotoj e qaj
eja te lutem pran meje
dhe keta lot ne duar i mbaj


nese dikush shkruan me deshire
me mire te thot ketu lamtumire
se une skam deshire te shkruaj
por me mire te shkruaj se sa te vuaj
 
 
 
NUSE SHKON!!


Diten kur ti te behesh nuse
te lutem mos vesh fustan te bardhe
mos me dergo mua ftese
se une me lot smundem me ardhe


Tjetri do te pret para dere
tjetri do te kap per dore
tjetri tash do ti puth
faqet e tua si lule bore


une mendoj e qaj me lot
ma merr jeten te lutem o zot
ate qe e deshta po e martojne
nje tjetri nuse po ja dergojne


Nuse shkon te tjetri djale
zemra ime vdekjen kerkon
spaska me rende ne kete jete
se kur dashuria te deshton


loti pikon e kurr nuk ndalet
ne vendin tim tash vuajtja flet
kur te kujtoj sa te kam dashur
e si zemra me mbet tash vet


Nje zemer rende e ke thyer
nje zemer tjeter e ke gezuar
mos harro se shum me ke lenduar
tash kurr me skam per tu sheruarjeta qenke nje sfide e rende
te ben te vuash te ben te qashė
plaget smundesh ti sherosh
vetem me lot mbetesh ti lashėKur e dashurove ate njeri?
pse tash nuse te shkosh te nje tjeter?
nese kjo quhet nje tradheti
me lot te them Lamtumire dashuri e vjeter.
 
 
Varri im !!!!!!!!

Kur te kuptosh per vdekjen time
jetoje jeten ti me gezime
jeto me ate qe paske dashte
aq sa te deshti zemra ime


Nese nje dite te thone
se une per ty kam vdekur
kujto dashurine qe kishim
dhe doren qe te ka prekurNese nje dite te thone
se une jete kam nderruar
mos mendo se me sjetoj
nga ty rend jam lenduartash asgje me ne jete
ska asnje kuptim
do te vije nje dite kur ti
do te vizitosh varrin timpor nje gje mbaje ne mend
mos me sjell kurr ne varr lule
se une ende skam harruar
thiken qe ne shpirt me nguleme ike ne qastin e veshtire
kur kete gje fare se prita
mendova se je e ndershme
e se je tradhetare nuk e ditamendova se lotet e mi
do te zbusin ty ate zemer
por ti skishe zemer fare
ma ndyve mua kete emerte lutem mbi varrin tim
mos derdh aspak lot
une me nuk mund te ringjallem
kot ti lutesh ne zotjam ne jeten tjeter tash
se ti me dhe pushim
por zoti mos dhasht kurr qe ti
te vizitosh varrin tim
 
 
Ndenjat e forta


-U mundova qe te mes mendoj per ty
por smunda se ndenjat ishin me te forta
kur ne ty u dashurova pa mase
ne zemren tende mu mbyll porta


tash mos pyet pse jetoj ne vetmi
e din se ende per ty po mbaj zi
e din se per ty ende po qaj me lot
pse me denoi valle i madhi zot


sikur lulet qe presin diellin
dhe une aq shum ty te kam pritur
se je pa zemer dhe tradhetare
asnjehere se kam dituri lutesha zotit te me bej zog
te fluturoja neper hava
te arrija deri tek ti
se me mirrte malli me te pa


por kete zoti kurr sma dhuroi
e pa rrugen se ku me dergoi
e pa se kjo dashuri ska ardhmeri
vetem vuajtje lot dhe fat te zise di tash falje a te kerkoj
apo ende me lot te mallkoj
kujto njehere sa lot kam derdh per ty
aq here te vrafshin lotet e mi


 
 
Ti ne zemren tim engjell
qdohere ishe dhe shum te doja
kete qdohere ne takome
me gjith zemer ty ta thoja


mendo nje here sa te deshta
sashum te kam dashuruar
kurr se mendova se do te mbetesh
per mua engjell i kaluar..


Brenga qe sme le te qete
nuk je ti por dikush tjeter
ti je vetem nje engjell
qe me qeteson plagen e vjeter


ti je respekti dhe larg shpresa
ti je enderra reale e ndershme
ti je mikja ime e vertete
por mike e botes se rrejshme


ku je tani une nuk e di
me je afer apo ne largesi
ska rendesi,kudo qe te jesh
ne zemer afer mua do te me kesh,


T e them te dua jo nuk ben
se vetem me fjale do ta teproj
me mire zemra jote te ndjej
se sinqerisht te respektojnuk dua te humbas ty jo
si shoqe apo qofte si mike
edhe nese te dua sdo ta them
do ta mbaj fshehtesi moj simpatikeedhe nese ne enderra do te shoh
vetem zemren time do ta lendoj
do ta mbaj fshehtesin ne varr
se vertete shum te dashuroj


valle a mund te mos jete kjo dashuri
a mund te jete vetem shoqeri
sidoqofte koha le ta zbuloj
dhe e vetmja zemra dhe imja poezi
 
 
 
Dikur shum te deshta


_Dikur shum te deshta
ne rendin e pare
tash per mua mbete
poster ne kalendare


dikur shum te deshta
pa asnje kufi
ne zemer sme ekzistonte
pos teje tjeter dashuridikur shum te deshta
tash ste dua aspak
per ty me sme ben zemra
si dikur rrak -takdikur shum te deshta
tani te urrej
tradhtine qe me bere
ende n'zemer e ndjejmos mendo se si te deshta ty
kurr me sdo te dua
e ke shum gabim
se sje ajo qe mendon e thuamos mendo se te deshta
e sdmundem te harroj
tash ke mebte e harruar
per ty kurr me spo mendoj


Dikur shum te deshta
isha gati te jap per ty jeten
por fale zotit me kohe
e kuptova te verteten

 
 
 
Laj syte me lotet e mi!!!!

-Shiko jetes si po rrjedh
shiko lotin si me pikon
shiko zemren si me eshte nxi
askush kete dhimbje spo e kuptonnese nje dite ti e kupton
sa kam qare une per kete dashuri
eja te lutem vetem nej here
dhe laj syte me lotet e mimos mendo se e deshta ndarjen
mos mendo se deshta te vuaj
kete e bere vetem ti
por se di pse ende ne zemer te ruajmos u mundo te me mashtrosh
se tash eshte bere shum vone
se rruget tona qe ne kishim
tash u ndane pergjithmonee dio se keto fjale
tash ndoshta skane kuptim
e di se kjo jete '
nje dite merr perfundime di se per ty qaj
dhe vuan shpirti im
por kjo tash me ka marr fund
as vuajtja ska kuptimndoshta mendon
se ste kam harruar
por te dish se shum po gabon
se ne zemren time
emri yt i mallkuar
kurr me nuk ekziston
e di se do te vjen nje dite
kur ti do te qash per mua
dhe atehere do te kujtosh diten
kur te thash se te dua

'

e dise do te pendohesh
por me shum vonese
se ne zemren time
ti me nuk ben pjese


mos me qaj me lot te lutem
kur te kuptosh se jetopj ende n'vetmi
por eja nje dite tek une
dhe LAJ SYTE ME LOTET E MI...........
 
 
Pikon loti...........

Pikon loti pa ndale
nga dy syte e mi
zemra e mjere vuan
nga e zeza tradheti


pikon loti nga zemra
dhe kurr ska te ndalur
sa shum kisha gabuar
qe zemren ta pata falurpikon loti pa ndale
dhe shum me ben te lenduar
te di dhe te kujtoj ate
qe shum e kam dashuruarpikon nje lot i zi
dhe une te kujtoj ty
a e meritova valle
zemren me ma thypikon loti i syrit
pikon loti i zemres
ende une po vuaj
nga tradhetia e femresmos harroni asnjehere
se jeta ime ketu mbaron
nga tradhetia e rende
ende loti me pikon 
I shikoj dy zemra duke u nda!!!


-E shikoj nje zog
qe fluturon ne hava
i shikoj dy zemra
qe jane duke u nda
i shikoj dy sy
me lot duke qa
pse ti e mallkuar
keshtu me ke vrae shikoj nje enderr
qe nuk eshte reale
e shikoj nje te vertete
tradhetin fatale


e shikoj nje shpirt
qe pa ndale vuan
dhe per te dora ime
kete poezi e shkruan

 
 
Te deshta ne heshtje!!!!!

-Te deshta ne heshtje
te tregoj spata guxim
kur te shihja me zemer vuaja
keshtu u dogj shpirti imte deshta ne heshtje
e kete kurr sta thash
fatin tim te humbur
ne meshire e lashte deshta ne heshtje
zemren time lendova
mbeta perjete te vuaj
kur kete se meritovate deshta pa kufi
te them nuk pata zemer
beso se ne jeten time
ishe e vetmja femerte deshta ne qetesi
me vuajtje e lot ne sy
me gjak ne zemer e shpirt
sa te deshta kurr se ke dit
 
 
 
Jetoje jeten !!!!!!!!!


Jetoje jeten si deshte vete
kujto per mua thuaj valle ku mbet
mendo njehere se ende te lotoj
deri ne vdekje kurr ste harrojjetoje jeten si pate deshire
kujto si me vrave pa meshire
kujto kete zemer qe e le t'vetmuar
dhe djalin qe shum te ka dashuruar


jetoje jeten si te tha nena jote
se mua me vrave per shum motmote
kujto njehere fjalen e pare
per ty une isha i vetmi djale


jeta pa ty tash eshte e veshtire
u ndame ne dy pa lamtumire
u ndane keta zemra pa asnje fjale
loti per ty kurr ska me u ndalekeshtu vete deshte te jetosh
smendove mua se do te me lendosh
smendove zemren se do te ma thesh
tash kurr mos qaj por vetem qesh


mbaje nje lot ne duart e tua
dhe mos me thuaj se ende te dua
mos me thuaj se te deshta
zemra mua tha si lule vjeshtate deshta ty pa asnje kufi
por jeta e tille me la me lot ne sy
me denoi zoti se une skam fat
kam plage ne zemer kurr sjam rahat


ndoshta dikush pyet perse.....
perse shkruaj shum pooezi
ky eshte nje fakt shum i vertete
rende deshtova ne dashurie di se nuk besohet kjo gje
por eshte nje gje shum reale
se ma theu zemren time
nje vajze e poshter tradhetarekujtoni se tash nga syte e mi
pikon pa ndale nje lot i zi
nje lot qe me prek thell ne zemer
vetem e vetem per nje femer


per fund te them dhe te ngushelloj
zoti i madh le te denoj
se une mjaft te kam mallkuar
aq sa dikur te kam dashuruarJetoje jeten si deshte vete
atje ne ate vend te shkret
atje ku as dreqi s'jeton
keshtu zemra ime ty te mallkon

 
Kur do te kuptosh????

-kur do te kuptosh
se per ty kam jetuar
kur do te kuptosh
se tash jam i vetmuar


edhe sa poezi une
duhet me ti shkruar
qe ti te kuptosh
se vertete te kam dashuruar


kur do te kuptosh
se pe ty derdha shum lot
mos me lut me mua
por lute te madhin zot


kur do te kuptosh
sa te kam dashuruar
veshtire e ke kete jete
vete me e kaluar


ike e shkove me nje tjeter
harrove dashurine e vjeter
harrove premtimet e tua
kur me thoje se te dua


se di tash a te mallkoj
a te them se ende te dashuroj
me mire te them se sje per mua
dhe kurr mos me thuaj se ende te duavetem nje gje te dish nga une
se ma ke bere zemren shkrum
se syte e mi te lotojne pa ndale
per ty une isha i vetmi djale


ndoshta vjen nje dite kur ke me kuptuar
se sa shum te kam dashuruar
dhe shpresoj ateher te mos jete vone
se rruget tona u ndane pergjithmone


vetem me thuaj a e ke kuptuar
se deshta me ty jeten me kaluar
edhe sa poezi duhet ti shkruaj
qe ta kuptosh sa te kam dashuruar

 
TI ME FLET!!!!!


-Une te flas seriozisht
e ti me flet fjale me bisht
kur un te therras ne emer
ti mua po me therret zemer


Une te flas me gjith respekt
e ti e kthen ne tjeter aspekt
valle a eshte kjo dashuri
kur askund spaska drejtesiti me thua se me don
por nje tjeter e shikon
kur kjo zemer rrah per ty
atehere mundohesh me mu kthy


mos me thuaj se ke zemer
se ti me duket sqenke as femer
ti nuk qenke ajo qe kam menduar
por nje dreqk e mallkuar


fjalet me bisht te une nuk zene vend
nese don tradhti mos prit as ne rend
mos i the zemrat qe jane te drejta
se ty te vret vete jeta


Sa mė pelqen ....

Ne naten e heshtur
ne endrrat pa mbarim
kerkoja veē nje emer
flisja per dashurine

Kerkoja nje prekje
ndoshta dhe nje kuptim
vall si t'ja ve un emrin
vuajtjes ne shpirtin tim

Vall si ta quaj kete enderr?
po ndjenja ēfar emri kan
po valle syte e bukur
si mundem pran ti kam ?

Do mundem valle ne zemer
te te hyj ngadale
qe dhe un te kuptoj
ē'eshte dashuri e pare

Do mundem valle nje emer
ketij shpirti t'ja kushtoj
qe dhe pastaj te them
Se... te dashuroj...

Pastaj do them ngadale
ne endrra un besoj
ndoshta dhe vec me sy
jete do te dhuroje

Nje jete plot me mall
me lule plot arome
nje jete qe kurre s'do shuhet
nga dashuria jone

Se jeta eshte vec lule
si yjet me shkelqim
ashtu si zemrat tona
do ruajn dashurine

Sa me pelqen kjo jete
kur ti me dashuron
sa me pelqejne lulet
kur jane plot arome...
 
 
 
TRADHTARE!!!!!!!!


Tradhtare fajtore
s'meriton te flas
por meriton perjete
t'mallkoj e ne fund te vras


si pate meshire
nga une me u larguar
zemren time te pa fak
rende me e tradhtuar


do te mallkoj perjete
me lot te panale ne sy
dhe kurr sdo ta harroj
kete te zeze tradheti


tradhetine kurr sdo ta fale
se nuk jam si qdo djale
une jam nje njeri me zemer
qe vuaj me zemer e jo per emer


smundem te quaj shqiptare
por vetem tradhetare
se emrin time e ke ndyer
me le me zemer te thyer


sa te kam dashur ty
smundem kurr te harroj
se harroj as tradhetin tende
perjet do te mallkoj
 
 
Jeta ne mergim
jete e mire luksoze
por per shpirtin tim
eshte vetem denim


kur me digjet zemra
ndihet dhe nervoze
se shum me mungon
mua dhe shpirtit timjeta ne mergim
vertete ka shum pare
por ka veshtiresi
probleme dhe halle


kur te digjet zemra
per nje dashuri
ate vetem e ndjen
por kurr se sheh me syte mos me ngushellojne
per vetmine e zeze
sepse zemra ime
tash u nda ne dy pjesemos ma ndalni lotin
se smundeni me e ndale
kisha veq nje zemer
tash ate e kam falee di se kam gabuar
qe fala kete zemer
tash mbeta te vuaj
vetem per nje femerloti kurr nuk ndalet
zemraq kurr s'sherohet
sa te kam dashur ty
kurr sme besohet
 
 
Kur humbet qdo shpres!!!


-Kur humbet qdo shprese
une lutem qe te vdes
se skam me qka te pres
ne kete bote sbej pjesekur humbet qdo shprese
edhe zemra te thehet
loti pikon pa ndale
se dashuria me ste kthehet


kur humbet qdo shprese
ska me dashuri
sepse te mbuloi
e zeza tradhetikur humbet qdo shprese
kam humbur edhe jeten
se vone e kuptova
nga ti te verteten


kur humbet qdo shprese
ska me veshtire
ska me rende se ne kete jete
te humbesh te vetmen deshirezoti me ka denuar
fatin shum e kam kerkuar
por askund dashurine e vertete
skam mundur me e takuarnuk e di si te veproj
nuk e di si te jetoj
tash pa ty jam si i tretur
me lot ne sy kam mbetur
 
 
Mbi varrin tim
mendoje nje emer
mbaj mend se te deshta
me shpirt e me zemer


kur te vish te varri
mos me qaj me lot
vetem kujtom mua
dhe lutju te madhit zot


mbi varrin tim
mos vendos kurora
mos eja aty ne dimer
se me ka mbuluar bora


mbi varrin tim
t kurr mos u afro
vere doren ne zemer
dhe per mua mendo


mbi varrin tim
mos vendos asnje lule
se ende se kam harruar
rthiken qe ne zemer ma ngulembi varrin tim
do te qel nje therre
do te kujtoj se ti mua
ne bes me ke prer

 
 
Te dua Vdekje ....se skam shpres.


te dua vdekje tash
se skam me kend ta dua
jeta ime u ndal
e dashura seshte me me mua


te dua vdekje eja me merr
se duroj vuajtjen qe kam ne zemer
mjaft kam qare shum vjet
vetem per nje te mallkuar femer


eja vdekje se ty tash te dua
ne boten tjeter me dergo
lotet ne sy qe ende me rrjedhin
per jetesisht mi ndalo


kur te kujtoj sa kam vuajtur
kur te kujtoj sa kam qare
do te kujtoj jeten e rinise
dhe dashurine time te pare
 
 
 
Ska me te bukur se Vdekja!!!


-Ska me te bukur
se tash une te vdes
se humba qdo shpres
dhe skam me qka te presska me te bukur
se te vdes me nder
te mos vuaj me
por te di se kisha vlerska me bukur se vdekja
mua te me merr
te jetoj ne parajs
ndersa ti ne ferre di se jam i humbur
ne rruget e mia
e di se me shkatrroi
n'zemer dashuria


e di se skam me shprese
pa ty ka kohe qe jam
tash lutem dua te vdes
se kurr me sdo te kamkur me the te dua
ti kishe aktruar
e kishe thene kot
per te me mashtruar


largohem nga kjo bote
me nje mall me nje deshire
se pa ty dhe ne boten tjeter
do ta kem shum veshtire
 
 
pse????????????????? ???


-Pse me fale lot ne sy
pse me le pa gjak ne zemer
pse me le te vuaj per ty
kur s'ishe e vetmja femer


pse me lae te vajtoj
per ty te qaj perjete
me plag ne zemer jetoj
qetesin kurr pa e gjetepse me lae me zemer te thyer
pse e theve pa meshire
pse ti jeten pas ma ke kthyer
dhe ate me shum deshire


pse me fale lot ne sy
qfaj te pata tash me trego
pse te vuqj une per ty
pse sme tregove se nuk me do
nese nje dite e kupton
sa eshte rende te vuash pa faj
atehere vdekjen mos e kerko \
por edhe ti vuaj dhe me lot qaj
nese nje dite kupton zemren
zemren time qe te qan
kuto se per ty ende po vuaj
prej dites kur u ndame di se sdo t shoh me kurr
por edhe nese ndonjehere te shoh
per mu ke mbete e harruar
dije se atehere sdo te njoh
 
Kur enderra me vdes!

Kur enderra me vdes
e une ende mendoj ne ty
smundem veten ta permbaj
dhe te qaj me lot ne sysa enderra me kan kaluar
per ty qdo nate pa gjum
ky me dukej fakt
se te dua shum


por ti keto asnjehere
nga une nuk i besove
ike diku larg
kete zemer rende e thevemendove se te tjetri
do te jesh e gezuar
e tash vajton e qan
se me duket dhe ai
te paska tradhetuarkeshtu ehste kjo jete
te tradhetosh sia vlene
se ate qe ia ben dikujt
edhe vete njehere e gjenemos mendo se jeta kalon
vetem me dedeshiren tende
ajo vdes atehere
kur tradheton ate qe te do me endjee di se ende mendon per mua
por mos mendo se ende te dua
ne zemren time je e harruar
e vdekur dhe e kaluarenderra per ty nuk perfundon
por zemra ime per ty me smendon
e di se ska kohe te mallkoj
por se kam lehte te t'harrojskam kohe te them se te dua
sepse nuk te dua me
ne zemer me mbetesh mallkim
qe po ta them me shum ze


se di perse te kam qare
kur se paske merituar
se di perse te deshta
perjete qofsh e mallkuar


lehte e kam ti gjej fjalet
por se kam lehte te shkruaj
e di se ishe nje dreqk e keqe
por ende per ty po vuajende te qaj me lot ne sy
dhe enderra per ty tash vdes
e di se jeta eshte e atille
dhe une tash mbetem pa shprese


mos mendo se je e lumtur
pse tash e don nje djale
se ke mbete e mallkuar
nga ai qe zemren ta pat falene vend se te me qash ,qesh
sepse ti ske fare lot
jeto lumturine qe e kerkove
e une mbetem vet ne kete bote

Shoqe e botes se rrejshme!!

-Te nderova dhe respektova
vetem pse ishe e ndershme
se dita se do te me mbetesh
shoqe e botes se rrejshme


te deshta pa asnje kufi
jo pse e kishe ate bukuri
por pse kishe shpirt e zemer
sikur ti kurr spash un femer


ste harrova une akoma
edhe kurr nuk do te harroj
e di se nje dite do te vdes
por deri ne vdekje te dashuroj


nuk e di tash se ku gjindesh
mikesha ime e perjetshme
ne zemren time do te mbetesh
e paharruar e pavdekshme
 
 
KUR BIE NE DASHURI.....Kur njeriu bie ne dashuri
ne qdo gje beson shum lehte
sepse dashuria eshte si nj qiri
edhe nese shkrihet ne fund diqka mbete


Pse qe nga biseda e pare me ty
mbeta une me shum shprese
u bazova ne fjalen e thene
se dita e mire shihet ne mengjes


Nese ti sme do le te vuaj shpirti im
se dashurine ndaj meje se ke ogligim
le te rrjedhe gjithqka si e shkroi zoti
me shprese se vjen nje dite e na bashkon loti


Nese ndihesh e lenduar
te lutem zemren mos ma fal
mirepo doren per te shkruar
te lutem kurr ti mos e ndal


Nese malli te kaplon
pa me thirrur mos e le
dije se ke nje njeri
qe te do ashtu siq je


Me fal nese te detyrova
te besh ate qe se deshte
zemra ime do te thahet
si kur nje lule vjeshte
 
 
TI JE VETEM NJE ENGJELL


Brenga qe sme le te qete
nuk je ti por dikush tjeter
ti je vetem nje engjell
qe me qeteson plagen e vjeter


ti je respekti dhe larg shpresa
ti je enderra reale e ndershme
ti je mikja ime e vertete
por mike e botes se rrejshme


ku je tani une nuk e di
me je afer apo ne largesi
ska rendesi,kudo qe te jesh
ne zemer afer mua do te me kesh,


T e them te dua jo nuk ben
se vetem me fjale do ta teproj
me mire zemra jote te ndjej
se sinqerisht te respektojnuk dua te humbas ty jo
si shoqe apo qofte si mike
edhe nese te dua sdo ta them
do ta mbaj fshehtesi moj simpatikeedhe nese ne enderra do te shoh
vetem zemren time do ta lendoj
do ta mbaj fshehtesin ne varr
se vertete shum te dashuroj


valle a mund te mos jete kjo dashuri
a mund te jete vetem shoqeri
sidoqofte koha le ta zbuloj
dhe e vetmja zemra dhe imja poezi

 
ME DETYROI ZEMRA TE SHKRUAJ

Nuk pata deshire te shkruaj
por me detyroi zemra
vuajtjet e saj qenkan shum me te forta
dhe plaget qe mi shkaktoi dikur femraMe detyroi zemra e lenduar
qe te shkruaj une kete poezi
dhe te them per here te fundit
lamtumire ti zemer tradheti


ti se meritove as lamtumiren nga une
kur e di zemra se te deshta shum
ti se meritova nga une urimin
as te uroj suksese e as pergezimin


ti e meritove vetem te urrej
per tere jete e mot
me te njejten menyre ta kthej
te denoj i madhi zot

 
ME FAL QE TE DESHTA SHUM

Me fal qe te deshta shum
qe per ty kalova shum net pa gjum
me fal qe te mora kohe
ndoshta me kurr sdo te shohe


me fal qe te besova shum
sepse une jam fajtore
une te deshta me zemer
e ti vetem per dy ore


me fal qe tash je me tjeter
por kete e deshte ti vete
nuk e deshte dashurine time
me tjeter e fillove kete jete


me fal qe te detyrova
te besh ate qe se deshte
zemra tash po me thahet
sikur nje lule vjeshte


me fal qe me sdo te mendoj per ty
e din pse ,se zemren ma pate thy
me fal qe me kurr sdo te shkruaj
se ti pa meshire me bere te vuaj


me fal qe me tjeter do te zevendsoj
se se meritove une te dashuroj
e bukur ishe por pa merite
me mua dalloje si nata me dite


me fal qe ne ty kisha shpres
me fal por tash dua te vdes
per here te fundit me dhimbje ne zemer
per here te fundit te pershendes

 
SI LULE PA AROME

Je sikur nje lule
qe nuk ka arome
se sikur nje deg
e nje lisit te njome

je ti sikur dielli
qe ne mengjes perendon
je sikur nje zemer
qe kurr nuk dashuron

je sikur hena
qe kurr drite nuk ka
je sikur nje arme
qe smundet me vra


je e hidhur sikur sheqeri
ske respekt sikur nderi
je e embel si pelini
si nje rrug prej shkembini


je si te gjithe ,je si askush
edhe ste dua edhe zemren ma djeg prush


mire une te njoh
por se di kush je
e di qe ke zemer
por sdi zemer a ke

e di se te dua si deshta perjete
e di se sme je ti dashuri e vertete

ky eshte nje fund qe tash po fillon
kjo eshte nje zemer qe me s,dashuron


kjo eshte per disponim
dhe te lutem me fal
se me hidherim e gezim
vertete zemra mu ndal


une vertete te deshta
por ti nuk me deshte
kur te thash te dua
te vetem heshte

si lule pa arome
per mua tash ke mbete
me mire te jem ne vetmi
se me ty ne ket jete
 
E QAJ KOHEN.

I qaj vitet qe me iken
sepse kurr me skthehen prap
e qaj kohen qe me kaloi
pa e shfrytzuar asnje hap


i qaj ditet e rinise sime
te cilat kurr si harroj
e qaj enderren qe e kisha
e qe tash me perfundoj


e qaj veten pse gabova
kur munda te mos gaboj
dhe diten kur u dashurova
kur gezimi im mer vuajtje filloj


e qaj kohen qe me skthehet
zemren time te thyer qe me nuk thehet
dhe lotet e mia qe ende pikojne
nuk kane me fuqi qe te dashurojne
 
LARGESI E MALLKUAR

Ku je qe smundem te gjej
ku je qe smundem te takoj
perse veten po e genjej
perse zemren po e mashtroj


kush hyri ne mes nesh
pse jeta keshtu na ndau
pse fytyra me sme buzeqesh
perse syri aq shum me qau


perse zemra rende mu thye
kur te kerkova ty ste gjeta
perse fjala ime u genjye
perse me mashtroi jeta


askush se din sa te besova
sduhet te them se te kam dashuruar
pa dashur ne dy na ndau
kjo LARGESIA E MALLKUAR:

 
 
KOHA QE DUHET MALLKUAR.

Koha qe smundet kurr me u harruar
koha qe duhet mallkuar
askush se diti ne kete jete
se une ty sa te kam dashuruar


me vjen shum keq qe padashur e them
fjalen e rende qe ne zemer me rri
te deshta me enderrat e nates se rende
e kete askush pos teje nuk e di


dikur shkruaja poezite e mia
me gjakun e plageve te mia ne zemer
tash serish vazhdoj te shkruaj
per te njejten femer


q me ndodhi mua ne kete jete
per ta shkruar smjaftojne fjale
mbani ne mend ju o njerez
se nga dashuria vuajti shum nja djale


vuajtjet e mia kurr smoren fund
ate qe e deshta me se takova askund
mbeti diku ne boten e denuar
mua me erdh koha qe duhet mallkuar


Si te kthehem ne jete ???

Si te kthehem ne jete
asnjehere sdo ta kuptoj
se ti me le te vetmuar
me plage qe smund ta sherojsi te kthehem ne bote
me shum dhimbje e lote
me zemren e thyer
dhe me emer te ndyerSi te kthehem ne jete
kur me mungon ti shum
nuk mundem me te kem
dhe pa ty smund te bej gjumndoshta vjen nje dite
qe me sjell lumturi
por zemra ime e shkrete
ende mendon ne ty


kur shpresa te vdes
ke humbur qdo shprese
keshtu ndodhi me mua
kur ti me preve ne bese


ka kaluar kohe e gjate
ende per mua je e paharruar
por tash ne vend te dashurise
pa ndale jam duke te mallkuar
 
 
Ne mes dy zjarresh.

Kam mbete ne mes dy zjarresh
si ujk ne mes dy malesh
pa lot pa shprese pa jete
qetsine shpirtrore pa e gjetekam mbete une i vetmuar
si kurr se kam menduar
me vuajtje te thelle ne zemer
pa fat ,pa drite pa emerkam mbete ne mes dy deteve
si nje jetim ne vetmi
humba shpresat e jetes sime
kur humba te shkreten dashuri


me enderra ne vete shpresoj
a mundem serish te dashuroj
kete se di dhe smund ta di
se me shkatrroj e zeza tradhetiloti im kurr su shterr
token e madhe e bera det
e kuptoi tere kjo bote
se te kam dashur me te vertetska me jete pa dashurine
ska me enderra pa rinine
se te gjitha i humba ne jete
kur ti mua me le vetee veshtire eshte jeta por
ske qka ben tjeter
veshtire eshte ta harrosh
dashurine e vjeter


me lot te pandale ne sy
me zemer te ndare ne dy
me humbi mua keshtu jeta
se ti nuk ishe e vertetakeshtu vjen fundi ne bote
me dhimbje plage e lot
me shprese te genjyer
mbetesh me zemer te thyerkeshtu dhe une kam mbete
e smund te jem i qete
qetesine zemra ime
ende se ka gjete


e kur ate do ta gjej
vertete nuk po e di
e di se jam i vetem
me lot edhe pa ty .
 
 
 
Vazhdo rrugen tende

Vazhdo rrugen tende
koken mos e kthe
do te vdes per nje puthje
qe kurr nuk ma dhe


vazhdo rrugen tende
mos kthe koken mbrapa
sepse zemren time atehere
do te vesh ne kllapa


kudo qe te shkosh
ndoshta gjen gezim
por mos shpreso se kurr
te une me ske kthimtere jeten e gjate
do te jesh e mallkuar
me rendime ne jete
dhe shum e vetmuarvazhdo rrugen tende
shko ku je nisur
sepse fatin tend
vete e ke qendisur

 
 
Asgje tash ska vlere...

-Asgje tash ska vlere
mbet zemra ime e mjere
skam lot me as te qaj
vetem ne zemer te mbajasgje tash ska merite
se ishe pa zemer e shpirte
ike e me le me lot
do te denoj i madhi zote di se keto fjale si sheh
ate qe i shkruan fare se njeh
e di se tash me ke harruar
por mos harro se te kam mallkuarmallkimin per ty asnjehere se ndala
sepse zemren time ty veq ta fala
por ti ike e me kurr su ktheve
kete zemer te mjere ne dy pjes e theveti fal gabimet tua nuk ben
se vetem do te bej mekat
kete aspak se ke merituar
se me le mua si nje te ngrat


ndoshta tash je e penduar
por une nuk e di
vetem e di se duhet te mallkoj
pse ti me bere tradhetishko ka te shkosh mos harro nje fjale
se shum te deshti ty nje djale
te dehsti nje djale hiq pa hajgare
vetem pse ishe vajz shqipetare

 

 

MOS E PRANO

 

Mos e prano vdekjen 
nese je e vetmuar 
mos e harro zemren 
qe shume te ka dashuruar

 

Mos e prano jeten 
me vuajtje e pikllime 
mos harro kurr 
sa te deshti zemra ime

 

Mos e prano lotin 
nese mbi ty pikon 
mos e harro zemren 
qe ende te dashuron

 

Mos e prano tjetrin

kur me ke ne zemer 
mos harro se per mua 
ishe e vetmja femer

 

Mos prano ngushllime 
nga ata qe te tradhtuan 
mos harro lotet e mi 
qe shume per ty pikuan

 

Ndegjo zemren time 
po te thote te verteten 
se per ty jam gati 
qe ta jap dhe jeten

 

 

 

 

EDHE SA TE VUAJ

Edhe sa per ty te vuaj

edhe sa te jetoj me lot
edhe sa jeten te jetoj
pa lumturi ne kete bot

Edhe sa do te vuaj me zemer
edhe sa do te em i vetmuar
edhe sa kohe do te kaloj
ta kuptosh sa te kam dashuruar

vuajtjen per ty e dashur
kurr per jete nuk e ndale
por tradhetine qe me bere
asnje here nuk do ta fale

edhe sa te qaj me lot per ty
edhe sa duhet te lotoj
edhe sa duhet qe kjo zemer
pa nje shprese te mos jetoj

a nuk mjaftoi tere kjo kohe
a nuk mjafoi nje perjetesi
a tu duk pak zemra e vrare
qe u djeg per nje dashuri

edhe sa per ty te jetoj
kur shpresa kurr nuk vdes
shpresa me vdes e fundit
e une ende do te pres

do te te dua ende vetem ty
do te ruaj ne zemren time
kur do te mendoj se ste kam
do te jetoj vetem me kujtime

edhe sa te jetoj me enderra
edhe sa te jetoj me zhgenjim
kur te dhashe besen time
per ty po vdes shpirti
.

 

 

ZEMER DIGJEM E KALLEM

Ty te kerkova edhe pas ndarjes
por askund nuk munda te gjej
tani nuk e di ken ta mallkoj
ken duhet tash ta urrej

zerin tend te embel e mendoj
por smundem te them se ste degjova
e pashe se ishte vetem nje nate
qe ty atehere te enderrova


jeto jeten si te ka hije ta jetosh
por jeto me ate qe te dashuron
mos e ben gabimin qe nuk ka permirsim
se te deshti shum ty shpirti im


behu mjeke e plagve tua
te kaluaren qdohere e kujto shum
dhe mbaje ne mend kete zemren time
se vetem ty te dehsti shum

ndale lotin ne sy kur te pikoj per mua
mbaj mend kur te thash te dua
mbaj end se me nuk jetoj
por ende ty te dashuroj

 

 

 

MENDO SE..

Mendo te lus perpara
mos merr hap te gabuar
se ti je ajo vajza
qe shum e kam dashuruar

nese me vone me kthehesh
mua me sme gjen
kete dashurin time
me para kurr se blen

sdo te me gjesh mua
por do te gjesh vetem lot
do te kuptosh sa te deshta '
dhe sa te dua sot

ishte mire me qene
ti ne jeten time e para
se edhe nje jete qe jetuam
mbetem me rruget te ndara

kur une me ty isha
ne tjeter mendje skisha
vetem nje dashuri
qe me beri te mbaj 

 

 

NGA ERDHE

Nga erdhe ti moj e dashur
nga erdhe qe ste pashe
a syte e mi po me bejne
apo ne dashuri rashe

as qe e prita kete ndodhi
nga pike nga erdhe ti
nuk po mundem te di
nga me erdh kjo dashuri

ne zemren time
u ngjallen emocione
kur ty aty prane meje
te pashe se si djellone

kam nje zjarr ne zemer
askush smund ta shuaj
kam frike se ti po digjesh
se brenda po te ruaj

me erdhe nga mbrapa
sikur ne befasi
te deshta te kem afer
te ndjej nje dashuri

I kėputa gjethet e trėndafilit--duke tė thėn tė dua,--i grisa fletėt e librit--duke lexuar poezitė e tua!----E piva detin e tėrė--dhe rėrėn e laga me lot dashurie,--i tunda gjethėt e pemėve--duke vendosur trishtim e dhimbje.----
 
 
 
 
Lamtumir per her te fundit kthe koken edhe nje here. Me kurre s'do te takohemi as ne vjesht as ne pranver. Lamtumir kur te me thuash doren fort shtrengoma ti Mos harro te me shikosh edhe nje here drejt ne sy. Lamtumires po i afrohet casti fundit i se vertetes kisha dashur ne ate moment ti them lamtumire edhe jetes. Kurr s'e kam menduar kete cast te rend e tragjik. kurr s;do te kisha besuar se ty de kam vertet armik

 

 

 

 

Njė ēastė malli ... E-mail

Sa shumė mall, sa dėshpėrim, sa vuajtje, sa shumė dashuri ndjej pėr ty sonte, nė kėtė natė e dashura ime. Sonte ėndėrrat dhe kujtimet per ty i kam kėtu grumbulluar nė shpirtin tim nė zemren time tė perlotur. Mė beso ndihem i vetem nė kėtė botė tė madhe i humbur si njė i huaj, ku nė errėsiren i harruar dhe i hidhur nė nje qoshe pa skaj. Mes ėndrrash qė dikur i pata, qė jeta m'i ka ofruar njėher kur isha me ty, e ndjej veten tė dėshiruar pėr pak qaste, e pėr pak ngrotėsi, e pėr shumė dashuri, tani nė zemren time mbretėron acari qė mė ngriu zemren, e bėri akullė! Sonte shoh njė dorė qė s'mė bindet, shoh dy sy qė tė kerkojn, ty e dashura ime dhe ndjej njė zemėr qė ndoshta s'mė pėrket mua, ndjej dashuri qė mė pėrbin krejt trupin dhe pastaj shpirtin, mendimin, gjakun, nervat dhe ēdo qelizė tė qenies time. Ti ndoshta imagjinon ēdo tė thot tė duash dikend nė heshtje, nė kėtė largėsi tė mallkuar, tė mendosh dhe tė kalosh ditėt pėrgjysėm.
Tė jetosh ēdo ēast kur njė pjesė e qenies tėnde jeton larg dhe aq mė keq kur e di qė s'tė pėrket aspak. E ē'rėndėsi ka pėr mua, veē ekzistencės tėnde. Vetem njėher tė jem me ty tė qendroja njė minutė, atėher e kisha lutur zotin qė tė vjenė dhe le tė mė merr nė atė botėn tjeter sepse asaj bote i takoj pa ty !!!!
Eh, sa e sa orė e ditė mė ikin duke tė menduar ty, netėve pėrpilitem dhe ndjej shtėrngimin nė zemėr lotėt mė rrjedhin pa pushim deri sa bien rrezet e diellit mbi dritaret e dhomes sime, atėher lotėt teren nga ngrohtesia e rrezeve mbi fytyren time. Fytyra jote trazon ēdo gjė nė shpirtin tim, mė ngacmon fantazinė. Ngado qė po i hedhi syt mė duket se tė shoh, shoh atė buzėqeshjen tėnde magjepsėse ato buzė tė ėmbla, ata sy tė shkruar. Ngado qė e hedh dorėn tė parfytyroj se tė prek. I prek ato flokė tua tė gjata, atė trup tė bukur mendoj se jam i ulur mbi prehėrin tėnd dhe ngadalė mė perkėdhel. Ē'ti bėj tani shpirtit qė tė do pranė dhe s'tė ka... ohhhh ZOT SI NUK ERDHE TĖ MA MARRESH KĖTĖ SHPIRT QĖ TĖ MOS VUAJ MĖ Ē'ti bėj zemrės qė brenda saj qėndron vetėm ti? Ti qė je e vetmja rrėnjė e mbijetesės sė saj! Ē'ti bėj syve qė ndjejnė mall e duan tė t'shohin dhe derdhin vetėm lot pa ndalė! Ē'ti bėj vetes sime qė ėshtė dashuruar marrėzist pas teje? Jam unė qė tė thėrras me zė te shurdhėr dhe vuaj brenda vetes kėtė dashuri. TĖ DUA me shpirt.
I dashuruar si sot do tė mbetem pas teje pėrgjithmonė. Dhe nėse kam lėnė diēka tek ti, njė ndjenjė tė vogel dashurie apo respekti, tė lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote. Unė do tė dua deri nė pėrjetėsi vetėm ty dhe kėtė fjalė do ta mbylli brenda nė shpirtin dhe kurrė s'do ta tradhėtoj veten time. Nėsė do tė mė marr malli pėr ty do ta gjej, ta shuaj nė skutat e kujtimeve tė mija qė i ruaj tė pastra.

Tung tung te pershendes pa te pa nuk dua te vdes .
Me respekt nder dhe dashuri shkruaj kete letere qete injoroj nje keqkuptim qe ndoshta edhe nuk ekziston
 fare mes nesh .Kete letere e shkruaj ne nje moment shumte veshtire ,ne nje qast kur me se shumti
po mendoj per ty .kjo eshte nje gje e cila fle ne ndenjat e mia e jo nje deshire e thjeshte dhe e
 kaluar.Mos te brengos ndonje flaje e shkruar nga une se jemi pare apo te kam pare ndojehere .
.Ndoshta jemipare por ne boten e endrrave te mia ndoshta .Edhe pse ndoshta fare nuk njihemi ne
 zemer ndjej nje dashuri si te njihemi8 qysh para eres sone ,Eshte e vertete se vetem njehere ne
jete dashurohet e qe te dashurohet nje here ne jete duhet te gjindet edashuria e verteet,Ndoshta
nje dashuri te tille e ke para syve e nuk je duke e pare .Ndoshta nuk do te shohe kurre ,ndoshta
nuk do te takohemi kurre ne jete ,por ta dishe se ne zemren time do te mbetesh simbol i nje
dashurie te endrrave te mia.e ne anen tjeter do te jem krenar qe se paku nje here ne jete nje
 dore e embel me ka shkruar njeleter te bukur te shkurte por per mua me nje kuptim te rendesishem
 qe mes nesh mbeti prap je miqesi per te mos u shuar kurre '.E kete un e emrova me fjalet e zemres
 sime ,,DASHURI E PAREALIZUAR POR MIQESI E PAMBARUAR''.Nje dite kur te mendosh per mua ,atehere
dote jete vone ,atehere nuk do te jem me ne kete bote ,nje dite te zeze e te mallkuar edhe une do
 te vdes e do te me mbuloj dheu i zi ,por nuke dua vdekjen ne vetmi,vdekja do te ishta e mireseardhur
 nese vdes mbi ty dhe nese dora jote mi mbyll keta sy,por syte e mi nuk do te mbyllen edhe pas vdekjes
,ata do te mbesin te hapur me mall qe nuk munden dher nuk ua dhe mundesine me te pa.Ndoshta atehere do
te pendohesh por kot, se plaget nuklahen me lot.
Do ta le nje amanet te mbetet ne histori , mbi varrin tim le te shkruaj se te kam dashur vetem TY.
 e ti atehere valle qdo te besh .A do te festosh qe ja arrite te vrasesh nje zemere pa meshire ,
Edhe kur te jesh ne gjum do te degjosh nje ze duke te thene ,,E MALLKUAR'' varrose zemren qe te deshti
shume .E une ! une , une do te qaj do te vazhdoj te qaj,do te derdhi lot per jete ,derisa toka te behet
 det atehere do ta kuptoje gjith bota se ta kam dashur me te vertete.Kur ta lexosh kete leter mos te beje
te ndihesh fajtore e as te ndihesh krenare .Le te beje kjo leter te kuptosh te verteten qe e tregon ,
ndoshta kam gabuardhe jam dashuruar ne nje emer i cili ka hasur rastesisht ne zemren time si nje udhetar
 i rruges se humbur,nese keshtu ka qene doren per te shkruar nuk do ta ndale KURR, por te lutem me gjithe
 zemer ,,ME FAL ME FAL ME FAL,, 1000 HERE ME FAL.